Mesarya’da 6 aya yayılan tiyatro şöleni

banner37

6 ayda Kuzey Kıbrıs,Türkiye ve Hırvatistan’dan farklı türde 15 oyun seyirciyle buluşuyor

banner87
Mesarya’da 6 aya yayılan tiyatro şöleni
banner90
banner99

Murat OBENLER

Beyarmudu Belediyesi tarafından 5 yıldır gerçekleştirilen ve özelde Mesarya bölgesi genelde de ülke kültür-sanat yaşamına önemli katkılar sağlayan Mesarya Tiyatro Şöleni’nin 6.’sı bu yıl Ocak ve Haziran aylarına yayılacak 6 aylık bir programla tiyatroseverlerle buluşacak. Belediye çatısı altında hizmetlerini sürdüren Güney Mesarya Halk Tiyatrosu(GMHT) tarafından organize edilen 6. Mesarya Tiyatro Şöleni’nin basın toplantısı Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Mesarya Tiyatro Şöleni Koordinatörü ve GMHT Sanat Yönetmeni Dr. İzel Seylani,LBT Genel Sanat Yönetmeni Aliye Ummanel, Çatalköy Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Derman Atik, İskele Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Sami Yakar, K.T.Devlet Tiyatroları Çocuk Oyunu Yönetmeni Suzan Polat ve Güney Mesarya Halk Tiyatrosu oyuncusu Melis Hoca’nın katıldığı basın toplatısında festival içeriğiyle ilgili bilgiler basınla paylaşıldı

Edip: “Kültür-sanat alanında da gelişimi sürekli kılmaya çok önem veriyoruz”

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip kültür sanatın her alanında evrensel değerlerle bezenmiş sanat eserlerini halka sunmak , bölge halkına sadece izleyici konumunda değil sanat üreten insanlar olarak da sanatla iç içe kılmak için özveriyle çalıştıklarını belirterek alt yapının yanında, kültür sanat alanında da gelişimi sürekli ve sürdürülebilir kılmanın kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Özellikle son yıllarda düzenledikleri sanatsal aktiviteler sayesinde sadece ülke sınırları içinde değil, Türkiye’de ve Avrupa’nın bir çok bölgesinde de ülke kültürünü ve değerlerini gururla temsil ettiklerini dile getiren Edip, bu yıl 6.’sını sunmaktan onur duydukları Mesarya Tiyatro Şöleni’ni sürdürebilmek, her yıl, her yaştan, her bölgeye hitap edecek, evrensel değerde ve kalitede tiyatro oyunlarını bölgede misafir etmenin kendileri için artık kaçınılmaz bir sorumluluk olduğunun altını çizdi.  

Edip: “5 yılda 68 oyunu misafir ettik, 16 bin seyirciye ulaştık”

Edip: “Bu yıl itibariyle, geride bıraktığımız beş umut ve emek dolu şölenle, bölgemizde yurt içi ve yurt dışından toplam 68 oyunu misafir etmiş ve çocuk oyunları, sokak performansları, pandomim, fiziksel tiyatro, oratoryo ve gölge oyunları ile 16 binin üzerinde seyiciye ulaştığımızı gururla duyurmak isterim. Mesarya’nın kalbine ektiğimiz tohumlar, yeşermiş, fidan olmuş, her yıl daha güçlü, güvenle büyümeye devam etmektedir.  Belediye için kültür sanat alanında yapılacak hiç bir etkinlik üretimden bağımsız düşünülemez. Bizler; bölge halkımız, çocuklarımız ve yarınlarımız için dinlenmek bilmeden çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz...” dedi.

Seylani: “Bu yılın şölenini uzun soluklu bir programa yaydık”

Mesarya Tiyatro Şöleni Koordinatörü Dr. İzel Seylani ise Beyarmudu Belediyesi çatısı altında kurulan GMHT’nin 6. Yaşını kutladığı bugünlerde 6. Mesarya Tiyatro Şöleni’ni halka sunmaktan gurur duyduklarını söyleyerek Ssanatçı Erdal Aygenç’in çizdiği Eski Kıbrıs Figürleri resminin bu yıl kendileri için büyük ilham kaynağı olduğunu ve 6.yıldaki 6.şölenin coşkusuna coşku kattığını ifade etti. Seylani repertuar planlaması ve üreten bir tiyatro ekibinin desteğiyle Kıbrıs figürlerinden ilham alarak bu yılın şölenini uzun soluklu bir programa yaydıklarını da kaydetti.

Seylani: “Oyunlarımızla yurtdışında bölgemizi, kültürümüzü ve ruhunu temsil ettik”

Seylani geride bıraktıkları umut ve emek dolu altı yılda Nor & Betmez, Şaman, Papaz Nikahı, Karagöz Paragöz, Ejderha Tepesi ve Haka Manki oyunları ile Mesarya bölgesinin yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında çeşitli organizasyonlarda bölgeyi, kültürü ve ruhunu temsil ettiklerini vurgulayarak “Kendi hikayelerimizi, kendi enerjimizle halkımıza sunduğumuz oyunlarımızın yanında yurt dışından ve ülkemizden çeşitli tiyatroları da Tiyatro Şöleni kapsamında bölgemizde misafir ettik.” dedi.

Farklı türlere yer vererek çeşitlilik oluşturmanın sorumluluk ve bilinciyle bir repertuar oluşturuldu

Seylani sözlerini “Bu yıl ilk altı ay boyunca sürdüreceğimiz repertuar programında Kıbrıs ve Türkiye’nin yanında Hırvatistan’dan bir çocuk operası bölgemizde halkımızla buluşacak. Farklı türlere yer vermeyi bir çeşitlilik oluşturmayı kendimize sorumluluk edinmenin bilinciyle sokak performansları ve kukla gösterileri de bu yıl bölgemizde sunulacak. Ayrıca şiddete karşı farkındalık ve şiddetin her türü karşısında ses vermek ve duyarsız kalmamak adına bizler sorumululukla hareket edip tiyatro şölen repetuarımıza da “Sanmıştım Ki” oyununu aldık. Bunun da her yaştan, her bölgeden insanımıza duyarlılıkla; kadınlar, çocuklar ve yaşlılarımız için rengarenk bir şölen programı ortaya koyacağına inanıyoruz.”diyerek tamamladı.

Edip: “Bir amfi tiyatro ve bir konukevi projelerimiz var”

Bir soru üzerine festivalin bütçesinin sponsor olmadan, küçük katkıların yanıda büyük ölçüde belediyenin kendi kaynaklarından karşılandığını belirten Edip, önümüzdeki dönemde bir amfi tiyatro ve festivallerde gelen konukları konaklatacakları bir konukevi projelerinin de olduğunu vurguladı.

Seylani: “Güney Kıbrıs’tan bir tiyatro ve Prag’dan bir kukla sanatçısını da kesinleşince programa ekleyeceğiz”

Seylani de bir soru üzerine Güney Kıbrıs’tan tiyatro oyunlarının da festivalde olmasını arzuladıklarını ve temas da kurduklarını belirterek “ Güneydeki tiyatro sistemi 2 aylık sözleşmelerle ilerliyor. Programda yok ama Güney Kıbrıs’tan bir tiyatro ve Prag’dan bir kukla sanatçısı ile iletişimimiz devam ediyor. Bunlar kesinleşirse onları da repertuara ekleyip şölenimiz kapsamında izleyici ile buluşturacağız”

6. Mesarya Tiyatro Şöleni Oyun Programı

4 Ocak Karagöz (G.Mesarya Halk Tiy)

21 Ocak Otobüs Durağında Üç Bencil( K.T.Devlet Tiyt)

25 Ocak  Yıldız Olmak Kolay Mı?(Çatalköy Bel.Tiyatrosu)

 27 Şubat  Çökme Tehlikesi (Çatalköy Bel.Tiyatrosu)

 14 Mart  Sanmıştım ki (Tiyatro Pasaport)

16 Mart Sihirli Sebzeler (LBT)

 25 Mart Haka Manki(G.Mesarya Halk Tiy.)

11 Nisan  Eyvah Yine Karıştı(İskele Bel.Tiyatrosu)

 14 Mayıs  Opera Mijau(Goranka Tuhtan,Hırvatistan)

 16 Mayıs  Şerefine İnsanoğlu( Güzelyurt Şehir Tiyt)

 21 Mayıs  Varyete Kukla Gösterisi (Kukla Kumpanyası)

20 Haziran  Namemolla Zülfikar Bey (Sarıyer Bel.Tiyatrosu)

 21 Haziran Çırçır Sefası (Sarıyer Belediye Tiyt.)

27 Haziran Keşanlı Ali Destanı (Bartın Bel. Şehir Tiyatrosu)

 30 Haziran  Kartal Yuvası(G.Mesarya Halk Tiyt.)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108