Minia Kıbrıs'a 10 yeni eser geliyor

banner37

Tatlısu’da, ülkemizdeki tarihi ve kültürel yapılarının minyatürlerinin sergilendiği, “Minia Kıbrıs” açık hava müzesine, 10 eski yapının daha minyatürü yerleştirildi

Minia Kıbrıs'a 10 yeni eser geliyor
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Tatlısu Belediyesi tarafından 2 yıl önce hayata geçirilen ve ülkemize ait 15 farklı tarihi ve kültürel yapının minyatürlerinin yer aldığı “Minia Kıbrıs” isimli açık hava müzesine, yine ülkemize ait tarihi ve kültürel yapılardan oluşan 10 minyatür daha yerleştirildi.

“Minia Kıbrıs”a 2 yıl önce yerleştirilen Gönendere Camisi, Sınırüstü Camisi, Salamis Antik Tiyatrosu, Hala Sultan Camisi, Selimiye Camisi, Büyük Han, Venedik Sütunu, Apostolos Anderas Manastırı, St. Barnabas Manastırı, Arabahmet Camisi, Girne Kapısı, Girne Kalesi, Derviş Paşa Konağı, Tatlısu Harnup Ambarı ile Tatlısu Su Değirmeni minyatürlerinin yanına, Bellapais Manastırı, St. Hilarion Kalesi, Girne Antik Limanı, Güzelyurt Kültür Evi, CMC Hamamı, Lüzinyan Evi, Namık Kemal Zindanı ve Anıtı, Bekirpaşa Su Kemerleri, Salamis Antik Kenti ve Hz. Ömer Türbesi’nin minyatürleri yerleştirildi.

 

Orçan: “Her medeniyetten eserin minyatürü var”

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, “Minia Kıbrıs” projesinin ilk etabında, ülkemizde bulunan farklı medeniyetlere ait 15 adet eski eserin minyatürünü açık hava müzelerine yerleştirdiklerini anımsattı.

Hayri Orçan, projenin ilk etabında her bölgeden ve Kıbrıs’ta bulunan her medeniyete ait eski eserlerin minyatürlerine yer vermeye özen gösterdiklerini söyledi. Orçan, projelerinde din ve medeniyet ayrımı yapılmadığını, her medeniyetten ve her dinden eserin minyatürünün sergilendiğine dikkat çekti.

Projelerinin 2’nci etabında ise belediyelerinin maddi imkânları ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin yardımlarıyla 10 adet eski eserin minyatürünün daha açık hava müzesine kazandırıldığını kaydeden Orçan, günümüzde toplamda 25 eski eserin minyatürlerinin açık müzelerinde sergilendiğini bildirdi.

banner134
Hayri Orçan, projelerinin 2’nci etabında Girne’den Bellapais Manastırı, St. Hilarion Kalesi, Girne Antik Limanı, Güzelyurt’tan Kıbrıs kültürüne ait bir kültür evi, Lefke’den CMC madeninde çalışan işçilerin mesaileri bittikten sonra yıkandıkları CMC Hamamı, Lefkoşa’dan Lüzinyan Evi, Mağusa’dan Namık Kemal Zindanı ve anıtı, Bekirpaşa Su Kemerleri, Salamis Antik Kenti ve Çatalköy’deki Hz. Ömer Türbesi açık hava müzelerinde yer almaya başladığını aktardı.

Müzelerine geçmiş 2 yılda çok ciddi bir ziyaretçi akını olduğunu anlatan Orçan, “Minia Kıbrıs”ın özellikle de ciddi oranda turist çeken bir yer olma özelliği taşıdığını ifade etti.

Hayri Orçan, “Minia Kıbrıs”ın bölgenin ekonomisine de önemli katkı sağladığına değindi. Orçan, “Minia Kıbrıs” ı ziyarete gelen turistlerin yine bölgedeki restoranlara büyük fayda sağladıklarını dile getirdi. Hayri Orçan, açık hava müzesinin, bölgenin ve ülkemizin tanıtımına da büyük katkı sağladığına dikkat çekti.

Bölge halkının misafirlerini ilk gezdirdiği yerin “Minia Kıbrıs” olduğuna işaret eden Orçan, müzelerinin herkes tarafından büyük ilgi ve takdirle karşılandığını açıkladı.

Hayri Orçan, müzenin temizlik ve tertibine gösterdikleri gayret nedeniyle de takdir topladıklarını dile getirdi. Orçan, açık hava müzelerini farklı projelerle geliştirmeyi düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Hava şartlarına dayanıklı

Minyatür eserlerin heykeltıraşı olan Uğur Öz Şengül ise Kıbrıs’ın tarihi yapılarının 1/25, 1/35 ve 1/50 ebatlarında minyatürlerini açık hava müzesine yerleştirdiklerini söyledi.

Uğur Öz Şengül, 10 adet minyatür eserin 5 aylık bir atölye çalışmasının ardından Çorum’da üretildiğini kaydetti.

Minyatür eserlerin hava şartlarından etkilenmeyecek malzemelerle üretildiğini belirten Şengül, eserlerin açık hava müzesinde çelik konstrüksiyon üzerine oturtularak dayanıklıklarını artırdıklarını bildirdi.

Müzede gezinti yapan Yalova’nın Altınordu ilçesinden ülkemize turist olarak gelen Ahmet Oral, “Minia Kıbrıs” ı oldukça beğendiğini söyledi. Kıbrıs’ın tarihi yapılarını bir araya toplamanın oldukça akıllı bir adım olduğuna değinen Oral, bu çalışmaya katkı koyanları kutladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 06:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75