banner6

Mondrian tablosu 51 milyon dolara satıldı

banner37

Piet Mondrian'ın en son 1983'te satışa sunulan bir tablosu yeniden açık artırmaya çıktı. Tablo, rekor bir satışa imza atarak 51 milyon dolar teklif aldı.

Mondrian tablosu 51 milyon dolara satıldı
banner99

Bu hafta, Sotheby’s Müzayede Evi’nde bir Piet Mondrian tablosunun satışı rekor kırdı. BBC’nin haberine göre, II No’lu Kompozisyon en son 1983’te satılmıştı. O zaman sadece 2,15 milyon dolarlık bir teklife satılan tablo, bu defa 51 milyon dolara satıldı.

Tablonun güvenliği için yeni sahibinin adı açıklanmasa da alıcının Asya’dan bir koleksiyoner olduğu belirtildi. Açık artırma 38 milyon dolarlık teklifle başladı ve kısa sürede 51 milyon dolarlık teklife ulaştı.

Mondrian, en çok soyut ve geometrik sanat tarzıyla tanınıyordu. 1911’de Paris’e taşındıktan sonra Pablo Picasso ve George Braque’nin resimlerinden büyük ölçüde etkilendi.

Sotheby’s Müzayede Evi, Kompozisyon No. II’nin ortasındaki kırmızı karenin, ender bir ek olduğunu belirtiyor. Satışı gerçekleşen tablo dışında sadece 17 yağlı boya, bu koyu kırmızı tonu barındırıyor.

Mondrian’ın sanat tarzı, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Paris’ten İngiltere’ye ve ardından New York’a taşındığında gelişti.

Ünlü sanatçı, geçtiğimiz günlerde de bir başka tablosunun senelerdir yanlış bir şekilde sergilenmesiyle gündeme gelmişti. New York City I adlı eserinin 75 yıldır sanat galerilerinde yanlış bir şekilde asıldığı ortaya çıkmıştı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104