Muhteşem performans

banner37

Pharos Sanat Vakfı, etkileyici 2020 programını “Piyano Triosu Konseri”yle açtı

banner87
Muhteşem performans
banner90
banner99

Murat OBENLER

Kıbrıs’ın en aktif sanat üreten ve sunan merkezlerinden biri olan Pharos Sanat Vakfı yeni yılda da adanın çeşitli bölgelerinde gerçekleştireceği sanatsal etkinliklerle sanatseverlere müthiş bir müzikal program sunuyor. Pharos Sanat Vakfı’nın 2020 programının ilk etkinliği olan “Piyano Triosu Konseri” Salı akşamı Vakfın Lefkoşa’daki etkinlik mekanı olan The Shoe Factory (eski Ayakkabı Fabrikası) de gerçekleşti.

Piyanist Danae Dörken, kemancı Wolfgang Schröder ve çellist Benedict Kloeckner’in birlikte sahne aldığı konseri aralarında Finlandiya, İsviçre, Brezilya, Almanya, Fransa, ABD, İtalya, Avusturya ve İrlanda’nın Lefkoşa Büyükelçileri’nin de bulunduğu çok sayıda konuk ve sanatsever izledi.

Keheyan: Çok iyi ve heyecan verici

bir 2020 programı hazırladık

Konser öncesinde Vakfın kurucusu ve başkanı Garo Keheyan yıllardır büyük bir sanat aşkı ile sürdürdükleri çalışmalarına 2020’de de devam edeceklerini ve bu çerçevede de çok iyi ve heyecan verici bir müzikal festival, konser ve atölye çalışması programı hazırladıklarını kaydetti.

Garo Keheyan, bu yıl 29 Mayıs-4 Haziran arasında Kıbrıs’ın ilk oda müzik festivali olan Uluslararası Pharos Oda Müziği Festivali’nin 20’ncisini kutlayacaklarını ve 6 Haziran 2020 günü Delikipos’taki The Olive Grove (Zeytinlik) da yer alacak muhteşem orkestra finali de dahil müzikseverlerin bu tarihleri şimdiden ajandaların kaydetmesi gerektiğini ifade etti.

Keheyan, festivalde Sunwook Kim, Yevgeny Sudbin, Vadym Kholodenko, Clara Jumi Kang, Alexandra Conunova, Emmanuel Tcheknavorian, Kristóf Barati gibi önemli sanatçıları ağırlayacaklarını vurguladı. 2020’yi üç değerli sanatçının oluşturduğu “Piyano Triosu Konseri” ile açtıklarını ve kendileriyle birlikte olan Dörken, Schröder ve Kloeckner’e teşekkür eden Keheyan, Vakfın çalışmalarının devamı için katkı ve destek olan tüm işbirlikçilere, kişisel-kurumsal sponsorlara ve dostlara da kucak dolusu teşekkürlerini sundu.

Daha sonra en çok beğenilen genç kuşak piyanistlerden biri olan ve “2019 yılının keşfi” olarak tanımlanan Danae Dörken, yeni jenerasyon çellistler arasında saygın bir yere sahip olan ve dünya çapında performanslar veren Benedict Kloeckner ve kemanın tanınmış, büyük tecrübesi Wolfgang Schröder birlikte sahne aldı ve “Piyano Triosu Konseri” ile Schubert, Schumann ve Debussy’nin eserlerini icra etti. Üçlü Robert Schumann’dan Six Pieces in Canonic Form Op.56, Claude Debussy’den  Piano Trio in G major ve Franz Schubert’den  Piano Trio No.1 in B-flat major, D.898’i  başarıyla icra ederken sanatçılar konser sonrasında dakikalarca alkışlandı.    Gece resepsiyon ile sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75