banner6

'Müjdelenen Zaman'

banner37

Kemal Behcet Caymaz’ın kaleme aldığı ‘Safir’ serisinin ilk fantastik romanı çıktı

'Müjdelenen Zaman'
banner150 banner151 banner143

Aliye ÖZENCİ

Kemal Behcet Caymaz, yıllardır üzerinde çalıştığı Kıbrıslı gençler için yazılıp, resimlenen ilk fantastik roman serisi “Safir”in birinci kitabı olan ‘Müjdelenen Zaman’ı tamamladı.

Caymaz’ın yazıp resimlediği roman, “Mavi Halı” tanıtım gecesinde okuyucuyla buluştu.

Üç kitap olacak serinin birincisi “Müjdelenen Zaman”, Türkiye ve Kıbrıs’ta satışa çıktı.


Hikâyeleri efsane

“Müjdelenen Zaman” kitabının önsözünde Kemal B. Caymaz, hikayesini şu cümlelerle anlattı:

“Her şey lâl renginde bir ejderha sineğinin karşıma çıkmasıyla başladı… Ejderha sineği kanatlarını çırparken beni de alıp fantastik bir dünyanın tahtına oturttu. O dünyada yaşadıklarım zihnimde yavaş yavaş yeniden belirdi ve ortaya bu hikaye çıktı”.

Caymaz ile kitabının hazırlık aşamasındayken söyleşi yapmıştım. Orada yazar, kitap yazmaya karar verme sürecinde ailesinin kendisine 101 Evler ve Beşparmak Dağları’nda geçen efsanevi hikayeleri anlatmasından etkilendiğini anlatmıştı.

Kitap, Kıbrıs’ta efsane olan hikayeler ve Kıbrıs gençliğinin ergenlik sancılarını konu alıyor.

Lefkoşa Bedesten’de gerçekleşen kitabın tanıtım gecesinde Caymaz ile yine bir araya geldik.


Kıbrıs fantazyası

Çok heyecanlı geçen hazırlık sürecini hatırlatıyorum kendisine… O da beni teyit ediyor… “Çok mutluyum” diyor Caymaz… Yıllardır süren çalışmasının, emeğinin karşılığını görmeye başlayacağı için de biraz meraklı…

“Safir” serisinin hazırlığının 10 yılını aldığını ifade eden Caymaz, “Ne mutlu bana ki Kıbrıs’ın ilk gençlik serisini sizlerle buluşturdum” diyor. Caymaz, bu süreçte kendisine destek olan herkese teşekkür etmeyi de ihmal etmiyor.

Safir serisinin Kıbrıs fantazyası olduğuna işaret eden Caymaz, hikayenin Kıbrıs’ın eski adıyla Alashia’da Aziz Hilarion ile başladığını, arkadan gelecek iki kitabın da Notre Dame Katedraline kadar uzandığını belirtiyor.

Gecenin konsepti mavi halıydı… Kraliyetin rengi

Kitabın tanıtım gecesinde ilginç bir konseptle karşılaştık. Adı, “Mavi Halı”ydı… Etkinlikteki birçok kişi, konseptin verdiği mesajı merak ediyordu… Herkesin kendine göre bir yorumu oldu… Ama gerçeği Kemal Caymaz’a sormak en güzeliydi.

Caymaz, mavinin kraliyet rengi olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: Düşmüş bir krallığın anlatıldığı ‘Safir’ serisinin tanıtımına ancak mavi rengin yakışacağını düşündüm. Böylelikle ‘Safir’ serisinin karakterinin konukları ‘mavi halı’da karşılamasını istedim.

Karakterlerin çizimlerinde Kıbrıs vurgusu

Kitaptaki karakterler; Prens Safir, Peri Kızı, Azazel, Paru Paru, Besu Besu, Seçkin ve Seçil… Karakter maketleri de oldukça etkiliydi…

Karakterleri çizerken önem verdiği bazı noktalar oldu yazarın…

Prens Safir kesinlikle bana benzemeliydi” diyor gülerek Caymaz… Bütün karakterlerde Kıbrıs’a özgü bir şeyler olmasına özen göstermiş… Caymaz, bunun nedenini de şöyle açıklıyor: Çünkü bu hikaye buram buram Kıbrıs kokan bir fantazya. Azazel ve Safir’in kıyafetlerinde Lefkara nakışı motifleri kullandım. Prenses Lal’in saçlarında defne yaprakları var. Seçkin ve Seçil’in giydiği üniforma Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin üniforması.”

 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 14:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110