banner6

Mültecilerin sorunları gösterildi

banner37

Mültecilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve bu konudaki farkındalığı arttırmak amacıyla, Mülteci Hakları Derneği tarafından dün akşam, Lefkeliler Hanı’nda, açık havada film gösterildi.

Mültecilerin sorunları gösterildi
banner8

Mülteci Hakları Derneği’nden yapılan açıklamaya göre ekinlikte Philippe Lioret yönetmenliğindeki, 2009 yapımı Fransız filmi “Hoşgeldin” gösterildi.

banner134

Lefkeliler Hanı’nda açık havada gösterilen filmin ardından Kuzey Kıbrıs’a giriş yapmaya çalışan veya adanın kuzeyinden geçmek isteyen mültecilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili bilgi aktarıldı.

Konuşmada, mültecileri geldikleri ülkelere geri göndermeme ilkesinin uluslararası toplum tarafından istisnasız olarak benimsenmesine rağmen bu ilkenin Kuzey Kıbrıs’ta sistematik olarak ihlal edildiği, hemen hemen her gün birçok mültecinin Ercan Havaalanı’ndan, Girne Limanı’ndan geri gönderildiği belirtildi.

Etkinlikte yapılan konuşmada, yasal giriş ve geçiş imkanlarının yok edilmesiyle mültecilerin güvensiz yollarla seyahat etmeye zorlandığı ve yine uluslararası sözleşmelerdeki yükümlülüklere aykırı olarak tutuklandıkları, yargılandıkları ve suçlularla birlikte cezaevinde hapsedildikleri de anlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 15:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104