Müzik, boş bir tuvale resim yapmaktan farksız

banner37

Müzik, boş bir tuvale resim yapmaktan farksız
banner90
banner8

Prodüktör ve Rap Sanatçısı Ahmet Karagözlü’nün müziğin hayatındaki yerini anlattı:

Müzik, boş bir tuvale resim yapmaktan farksız

Aliye ÖZENCİ

   Hip-Hop alanında Prodüktör ve Rap Sanatçısı Ahmet Karagözlü (Negro), ortaokul yıllarında merak duyduğu müzik alanında kendini geliştirip, kendi stüdyosunu kurdu.

   The Jammin Recordz ismini verdiği stüdyosunda 11 sanatçıyla çalışıyor. Gününün yarısından fazlasını müzik yapmakla geçiren Karagözlü, “Müzik yapmak benim için boş bir tuvale resim yapmaktan farksız” diyerek her geçen gün bu alanda kendini geliştirerek, müziğini tüm insanlara duyurmak istediğini belirtti.

   Ahmet Karagözlü, 1994 Lefkoşa doğumlu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü mezunu.

Bu bölüme olan ilgisinin çok küçük yaşta başladığını anlatan Karagözlü, çizim yeteneğinin ve bu alana olan ilgisinin ise baba tarafından özellikle dedesi Ahmet Karagözlü’den geldiğini belirtti. Böylece, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi sınavına katılıp, Resim Bölümünü kazandı.

   Karagözlü, “Lisenin ilk yıllarında sınıf arkadaşlarımın büyük çoğunluğunun Müzik Bölümünde olması bu alana ilgimi artırmıştı. Müzik ile ilgileniyordum fakat onların aldığı bilgiler bende merak uyandırıyordu” dedi.

   Bu ilgi ve merakının içten içten artmasıyla, arkadaşı Ali Demirörs’ten kendisine gitar ve piyano öğretmesini isteyen Karagözlü, artık müziği hayatının bir parçası haline getirdi.

   2008’de kendi müziğini yapmaya başlayan Karagözlü, bu alana ilgi duyan değerli isimlerle bir araya gelerek çalışmalar yaptı.

   İlk yıllarında Birkan Özdemir’i (Oneblood) keşfedip, birlikte çalışmayı teklif eden Karagözlü, ikili çıktıkları bu yolculukta birçok şarkıya imza attı.

   Bugün hayatında büyük bir yere sahip olan Rap sanatçısı Eral Tüzün’le (Keshrhyme) tanışan Karagözlü, ritim, söz yazmak, kayıt almak, müzik alanında bilinmesi gereken birçok bilgiyi kendisine öğreterek her zaman yanında durdu.

   Karagözlü’yle röportajımızda, kendisinden ve arkadaşlarından bahsederken sürekli ekip içindeki lakaplarını kullandı. Kendi lakabının Negro olduğunu söyleyen Karagözlü, hikayesini anlattı:

banner134
   “Babam Gönyeli annem de Dominikli (Dominik Cumhuriyeti).

   Ortaokul yıllarımda Arkan Adışanlı arkadaşım, annemin Dominikli olduğunu öğrendiği zaman ‘Survivor’ın çekildiği ülke mi?’ diye sordu. Cevabımın evet olması üzerine bana Negro lakabını taktı. Ben ve çevrem bu ismi benimseyerek kullanmaya başladı”.

Müziğin hayatındaki yeri

   Karagözlü, müziğin hayatındaki yerini şöyle anlattı:

   “Müziğin hayatımdaki yeri büyük. Günümün yarısından fazlasını müzik yapmakla geçiriyorum. Çoğunlukla kayıt, alt yapı (beat) yapıyorum. Bunun dışında vakit buldukça söz yazıyorum.

   Çok fazla söz yazan biri değilim! Nedeni de müzik yaparken anlatmak istediklerimin, kendim de bulduğum ve biriken sorunları paylaşmayı amaçlamasındandır. Fakat bu beni müzik yapmaktan alı koymuyor. Müziği sürekli içimde hissedebiliyorum bu yüzden sürekli müzik yapıyorum. Bir duyguyu sürüklemek müzikte en çok sevdiğim şey, onu kaydede bilmeniz ve insanlara sunabilmeniz. Müzik yapmak benim için boş bir tuvale resim yapmaktan farksız.

   Dünyada müziğin her geçen gün değişmesi ve sosyal medya yardımıyla daha fazla yaratıcı müzisyenlerin ortaya çıkması, tanınması güzel bir şey”.

   Karagözlü, Synthwave, French House, Nu-disco, Funk, Electronic, Electronic Rock, Rock, Psychedelic Rock, Reggae, Reggaeton, R&B ve Hip-Hop gibi müziğin birçok alanında işler yaptığını belirterek, “Bunların içinden en fazla Hip-Hop alanında Prodüktör ve Rap Sanatçısı "NɆGRØ" olarak tanındığıma inanıyorum. Fakat müzik alanında beni tanıyanların sadece Hip-Hop ile ilgilenmediğimi biliyorlar ya da zamanla öğreniyorlar” dedi.

Daha fazla insana ulaşmak istiyor

   Karagözlü, 1996’da Berkay Nasiboğlu (Gitar) ve kardeşi Hakan Karagözlü (Vocal) ile “Purple Orange” rock band grubunu kurdu. Grup, 6 parçanın yer aldığı bir albümü müzik severlerle buluşturdu. Birkaç yıl sonra ise, kardeşi Hakan Karagözlü’nün vefatı dolayısıyla grubun üretimi durdu.

   Yaşanan bu üzücü kayıp sonrasında müziğe daha çok bağlanan Karagözlü; ‘The Night Creeper’ adı altında ürettiği Retrowave parçaları yayımlamaya ve ‘The Jammin Recordz Stüdyosu’nda çalışmalarına devam ediyor.

   Bu stüdyonun bünyesinde, Oneblood, Nɇgrø, Jacy, Şad, Blood, Yankı, Dose,Viz, Northside, Ege Baki ve The Night Creeper isimli 11 sanatçı var.

   Karagözlü, “The Jammin Recordz ile hedeflerim elimden geldiğince adadaki yetenekli sanatçılara üretim yapmak ve onları öne çıkara bilmektir” diyerek hazırladığı albüm kapaklarını kendisinin tasarladığını söyledi.

   Karagözlü, müzik konusunda günden güne kendisini geliştirdiğini düşünerek, “Gelecekte daha iyi bir konumda olmayı planlıyorum. Tabii ki The Jammin Recordz bünyesinde bulunan herkesi de orda görmek istiyorum. Hedefim her gün daha iyi müzik ürete bilmek ve bunu daha fazla insan ulaştırabilmektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 10:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75