“Müzik, kalbimin yolu”

banner37

İzber Tarman, müziğe sevdalı bir isim… Kemanla müziğe başlayan Tarman, gitar çalıyor, müzik öğretmenliği okuyor ve opera eğitimi alıyor. “Hayallerimin peşinde, yeteneklerim ve hedeflerim doğrultusunda ilerliyorum” diyen Tarman, şu an sözü ve bestesi kendine ait bir şarkıyı, yayınlamaya hazırlanıyor

“Müzik, kalbimin yolu”
banner90
banner8

Murat OBENLER

Yıllardır Gazimağusa’da çeşitli yerlerde sahne alan İzber Tarman, küçüklüğünden beri müzik sevdasının peşinden koşuyor.


Özel eğitimlerle kendini geliştiren müzisyen İzber Tarman, sözleri ve bestesi kendisine ait olan “Düşlerim” adlı ilk teklisini dijital platformlardan yayınlamaya hazırlanıyor.

Tarman, “Müzik, kalbimin yolu” diyor…
 

SORU: Müzikal geçmişinden biraz bahsetmek isterim. Müziği hobi olarak mı, amatör mü, yarı veya tam profesyonel bir düzlemde mi yapıyorsun?
TARMAN: Müzik, çocukluğumdan beri hayatımda var olmuştur. Müzik, kalbimin yoludur ve ben bu yolu yürümeyi seçtim. Küçükken keman eğitimi aldım. Kendimi bildim bileli şarkı söyleyen birisiyim. Müziğin içine girdikçe kendimi geliştirerek bu işte profesyonelleşmeye başladım ve ilk sahne deneyimim bu şekilde oldu. Kıbrıs’ta daha çok otellerdeki özel gecelerde sahne aldım. Türkçe ve yabancı pop müzik ağırlıklı bir program yapıyorum. Yeri geldiğinde rock da caz da söylediğim olmuştur.

 

SORU: Bir grupla mı çalışıyordun?
TARMAN:
Ülkemizin değerli müzisyenleriyle çalışıyordum (pandemi dolayısıyla buluşmuyoruz). Şu an için sabit bir grubum yok ama bir grup kurma düşüncem var. Latin müzikleri çalan İbrahim Çetiner benim gitaristimdir.

 

SORU: Konservatuvar geçmişin oldu mu?
TARMAN:
Olmadı ama şu anda DAÜ’de müzik öğretmenliği okuyorum. 2015’te sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünü bitirdim. Ülkemizin koşullarından dolayı branşımla ilgili herhangi bir göreve atanamadım. Müziğe olan ilgimden ve bu işi profesyonel olarak icra ettiğimden, müzik öğretmenliği okuyorum. Müzik benim hayatımın bütününü oluşturur. Gitarımı elimden düşürmem. Vokal çalışmalarımı yaparım. Dışarıdan opera eğitimi alıyorum.

 

“Bir yıl önce kumlara dokunduğum bir sahil kenarında bu sözler çıktı”
 

SORU: Şu sıralar herhalde “Düşlerim” adlı şarkınla yatıp kalkıyorsun? Bu beste hakkında neler söyleyebilirsin? Sözler de sana mı ait?
TARMAN:
Bir yıl öncesinde yaza girdiğimiz bir dönemde şarkının sözlerini yazdım. Kumlara dokunduğum bir sahil kenarında bu sözler çıktı. Sonrasında sancılı bir süreç geçirdik. Müziği yaratma sürecinde bir bölümümü yalnız götürdüm bir bölümünde de caz gitaristi Kadir Evre arkadaşımızla çalıştık.


Aslında iki söz yazdım ama birini de daha sonraya saklıyorum. Geçtiğimiz aralık ayında Çağıl İşgüzar’ın stüdyosuna girip kayıtlarını tamamladık. Başarılı yönetmenlerimizden Ziya Tunaç yönetiminde ülkemizin tarihi ve doğal güzellikleri eşliğinde klibimizi çektik. Çok yakında klibimizi Türkiye ve Kıbrıs’ta piyasaya sunuyoruz. Parçam romantik tarzında. Klip yakın bir gelecekte dijital müzik platformu Netd’de yayınlanıyor, kendi kişisel facebook sayfamdan ve youtube’den de ulaşılabilecek.
 

SORU: Şarkının tarzı nedir, nelerden bahsediyor gibi detayları paylaşırsak heyecanla bu şarkıyı duymak isteyenlere biraz ipucu vermiş oluruz.
TARMAN
: Parçam romantik duyguları anlatıyor. Parçamın belli bir tarzı yoktur, pop diyemem ama evrensel tarzda bir parça oldu.

 

SORU: Parça ile ilgili hedeflerin nedir?

banner134
TARMAN: Ben sadece Kıbrıs değil Türkiye müzik piyasasını da hedefliyorum. Burada sınırlı imkanlarla bir yere kadar ilerleyebilirsiniz. Birilerinin de burada Kıbrıslı genç müzisyenlere ve özellikle de üretenlere destek vererek elimizden tutmasını istiyorum. Ben yeteneğime güveniyorum ve hayatımda böyle bir gelişmenin olmasını da çok istiyorum. Hissediyorum da.
 

“Çok yönlü bir insanım”

SORU: Müzik dışında nelerle uğraşırsın?
TARMAN:
Ben çok yönlü bir insanım. Çocukluğumdan beri birçok hobim oluştu, birçok yeteneğim var. Resim, dans, fitness, yogayla ilgileniyorum. Yoga ile 4 yıldır ilgileniyorum. 2 yıl önce yoga eğitmenliği kursuna katıldım ve başarılı oldum. Hareketli bir insanım. Spor ile de uğraşıyorum. Fiziğime de dikkat ediyorum. Bir dönem Latin dansları yaptım. Pandemi ile ara verdim ama yeniden başlayacağım.  Kendime ait bir ArtStudio açmak isterim. Hep hedeflerim ve hayallerim vardır. Hedeflerim doğrultusunda ilerliyorum.

Kitap okumayı çok severim. Tassavvuf, Sufi, kişisel gelişim kitapları favorimdir. Bunlarla kendimi bulma konusunda ilerliyorum. Meditasyon yapıyorum. Bu hem müziğime hem de sahneme yansır.

 

“Gitar çalıyorum ama piyano da öğrenmek istiyorum”
 

SORU: Bu hedeflere ilerleme sürecinde en güçlü yanın hangisidir? Eksik kalıp da tamamlaman ya da ilerletmen gerektiğini düşündüğün yönün hangisidir?
TARMAN:
Müzikte yazma, üretme konusunda başarılı olduğumu düşünüyorum. Enstrüman teorisi, armonisi öğrenmek istiyorum. Daha çok üretmek için daha çok bilmek gerekir. Enstrüman olarak gitar çalıyorum ama piyano da öğrenmek istiyorum. Bir de ney meselemiz var. Mevlana, Sufizm gibi konulara inanıyorum. Belki o da hayatıma girecek.

 

SORU: Ülkede hangi müzisyenleri beğeniyorsun?
TARMAN:
İlk olarak İbrahim Çetiner’i söylemek isterim. Fikri Karayel’i, Buray’ı seviyorum. Türkiye’de Ajda Pekkan, Nilüfer, Sezen Aksu ve Sertap Erener’i çok severim. Yabancı ise Celine Dion, Mariah Carey, Barbara Streisand’ı çok severek dinlerim ve şarkılarını da yorumlarım. Yeni coverler yapmayı düşünüyorum. Örneğin bir türkü bile söyleyebilirim. Son zamanlarda etnik müziklere ilgi duymaya başladım. Müzik olarak yeni türlere açık olmak gerekir.

 

“O Ses Türkiye yarışmasına katılmayı istiyorum”
 

SORU: Klip dışında müzikle ilgili planların nelerdir?
TARMAN:
Pandemi biter bitmez O Ses Türkiye yarışmasına katılmayı istiyorum. Küçükken Candan Erçetin, Jennifer Lopez şarkıları dinleyip dans eder bu şarkıları söylerdim. O hayallerim hiç yıkılmadı ve belki de bu yarışma bana kendimi gösterme imkanı sağlayacak.

 

SORU: Seni sevenler, seninle ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler, klibini görmek/dinlemek isteyenler seni nasıl takip edebilir?
TARMAN:
Facebook, instagram, youtube hesaplarımdan bana ulaşabilirler. Cover şarkılarımı dinleyebilirler. Son paylaştığım İtalyan opera coveri de oradan dinleyebilirler.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75