Nostaljik yolculuk

banner37

Akademi Sanat Derneği, “Kaybolan Yorganlarımız ve Ustalarımız” sergisinden sonra “Kaybolan Kültürümüz Çarşaflarımız” sergisini açtı

Nostaljik yolculuk
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ


Akademi Sanat Derneği’nin Kaybolan Kültürlerimiz Projesi kapsamında “Kaybolan Yorganlarımız ve Ustalarımız” sergisinin ardından önceki akşam, “Kaybolan Kültürümüz Çarşaflarımız” sergisi Lefkoşa İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikle ziyarete açıldı.


Açılışa, Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı görevini alan Nazım Çavuşoğlu, Gençlik Dairesi Müdürü Hasan Eren, Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Şube Amiri Nuri Üçok, Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa, Akademi Sanat Derneği Başkanı Gencay Eroğlu ile çok sayıda kişi katıldı.

Sergide, tamamı orijinal, el emeği çarşaflar; İpek kozasının çarşafa dönüşümü için kullanılan araç gereçler kategorilere ayrılarak sergileniyor. Sergi 19 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.


Akademi Sanat Derneği Başkanı Gencay Eroğlu, “Yolu sevgiden geçen herkes Akademi Sanat Derneği’ne gelsin” sloganı ile hareket ettiklerini söyledi.

“Bu düşünceyle hareket ederek, yok olan kültürlerimizi de yaşatmayı kendimize ilke edindik” diyen Eroğlu, sergide Kıbrıslı kadınlar tarafından dokunan çarşafların çok zahmetli bir olduğunu anlatan bir sergi açıp hatırlatmak için yola çıktıklarını belirtti.

Eroğlu, serginin hazırlanmasında emeği geçenlere ve destek veren Çavuşoğlu ve Kültür Dairesi’ne teşekkürlerini iletti.


banner134
Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, “Sergilenen çarşaflara bakınca bizim yaş grubunun tümünde bir anı canlanmaktadır. Kültürümüzün geleceğe taşınması adına derneklerimizin üstlendiği görev çok önemlidir” dedi. Çavuşoğlu, Akademi Sanat Derneği gibi derneklerin sahip olduğu vizyon ile kaybolmaya yüz tutmuş birçok kültürel değerin yaşatılmaya devam ettiğini de dile getirdi.

Çavuşoğlu, böylesi vizyona sahip kişilerin ve derneklerin desteklenmesi adına Kültür Dairesi’nin imkanlarını daha somut değerlemelere ayırmaları gerektiğine de dikkat çekti.

 

İpek kozasının serüveni


Akademi Sanat Derneği, “Kaybolan Kültürlerimiz Projesi” kapsamında 2020’nin ilk haftaları “Kaybolan Kültürümüz Yorganlarımız”, Kasım ayında “Kaybolan Yorganlarımız ve Ustalarımız” ve şimdi de “Kaybolan Kültürümüz Çarşaflarımız” sergisini sanatseverlerle buluşturdu.


Büyük beğeni ve ilgi gören sergi, Lefkoşa İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda 19 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.


Kültürümüzü anımsatan, geçmişi yeniden yaşatan çalışmalara imza atan Dernek yönetimi, farklı konseptlerdeki sergilerine devam edecek.


Akademik Sanat Derneği Sergi Sorumlusu Adem Öksüzoğlu, sergide İdare Çarşaf, Alaca Çarşaf, Yün Çarşaf, Keten Çarşaf, Yedirme Çarşaf, Şal Çarşaf, Bürümcük Çarşaf, Güvül Çarşaf türleri sergilendiğini belirterek bu çarşaflar için kullanılan iplerin yapılışını “ipek kozasının serüveni”  şeklinde ifade ederek katılımcılara anlattı.

Uzun ve yorucu bir proje çalışması sonucunda hazırlanan sergide, çarşafın dokuması için kullanılan tezgah, çıkrık, kenepir ahreti, kazanlar ve araç gereçler yer alıyor.

Etkinlikte folklorik kıyafetler giyen gönüllü kadınlar, Kıbrıs’a özgü el işi yaparak eski komşuluk ve misafirlikleri canlandırdılar.

Gecede Adem Öksüzoğlu’nun araştırmaları sırasında ziyaret ettiği Nemika Öznesil ve kızı Müsteyde Ernur’un çarşafların yapım aşamasıyla ilgili bilgilerin aktarıldığı kısa bir belgesel gösterimi de yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75