banner6

O kadınlar Afrodit!

banner37

Kıbrıslı Türk Nurtane Karagil’in Makaryos’u iki çıplak kadınla çizdiği tablosu Güney’i karıştırdı.

O kadınlar Afrodit!
banner150

banner150

banner99

Baf’ın 2017 AB Kültür Başkenti olması sebebiyle gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde Kıbrıslı Türk bir ressamın bir galeride sergilenen ve Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makaryos’u iki çıplak kadınla resmeden tablosu, tepki çekti.
Fileleftheros gazetesi, Kıbrıslı Türk Ressam Nurtane Karagil'in, Baf’taki “Palia İlektriki” (Eski elektrik binası) galerisinde sergilenen tablosunda Başpiskopos Makaryos’un bilindik bir formda çizildiğini ancak resmin tepki çeken kısmının, Makaryos’un iki çıplak kadınla birlikte resmedilmesi olduğunu yazdı.

Habere göre, tabloda ayrıca, Kıbrıs, alevler içerisinde resmediliyor.
Gazete, söz konusu tablonun varlığının ortaya çıkmasının ardından, ilgili bazı kurumlar ve Rum Ortodoks Kilisesinin tepki gösterdiğini, AB’nin kültür başkenti etkinliklerinde yetkili komitenin ise konuyu ele almak için toplanacağını yazdı.

Karagil: Kadınlar Afrodit’i temsil ediyor

Filelefteros’a açıklama yapan Nurtane Karagil, Makaryos’un iki yanında duran kadınların Afrodit’i temsil ettiğini söyledi. Karagil, bununun sebebini ise "Kıbrıslı Türklerin 1974 sonrası Baf’tan zorla atılmalarına bit atıf yapmak" olarak açıkladı. Karagil, o dönem yapılan operasyonların adına Afrodit 1 ve Afrodit 2 denildiğini de anımsattı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104