Ödüller dağıtan kitap: +18

banner37

Ödüller dağıtan kitap: +18
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ

Mustafa Kemal Çelik, “+18, Kendini Aynada Yanağından Öpme Sanatı” ismini verdiği şiir kitabıyla okuyucuya farklı bir deneyim sunarken, yarışma heyecanı da yaşatıyor

Mustafa Kemal Çelik’in “+18, Kendini Aynada Yanağından Öpme Sanatı” isimli şiir kitabı yayımlandı.

Ödüllü yarışmalar düzenleyen ve ‘kendini aynada yanağından öpme sanatı’ pratiği sunan kitap yayımlandığı ilk günden okuyucular arasında ve sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Kitap, yazın sanatıyla görsel sanatları harmanlayarak düzenlediği yarışmalarla da okuyucuya farklı bir okuma deneyimi sunuyor.

Kapak tasarımında kullanılan gerçek ayna ve kitapta yer alan şiirler kullanılarak çekilecek fotoğraf ve videolar yarışmaya katılacak olan kişilere ödüller kazandıracak.

Çelik, yarışma şartnamesinin kitap ve web sayfasında yer aldığını belirterek, birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye bin TL para ödülü verileceğini söyledi. Çelik, yarışma takvimi süresince gerçekleşecek olan kitap satışıyla aynı oranda artacak olan para ödüllerinin yanı sıra; sinema filmi, internet dizisi, klip/tanıtım/reklam filmleri gibi projelerin yapım ekiplerinde yer almak gibi fırsatlar da sunduklarını ifade ederek yarışmanın ilk turunun son başvuru tarihinin 14 Şubat 2021 olduğunu açıkladı.

Çelik, yarışmaya katılacak olanların, şiirleri okuduktan sonra çekecekleri fotoğraf ve videolarıyla kitabı okumayanların ürettikleri arasında estetik açıdan büyük bir fark olacağına dikkat çekti. Eserlerini okuyarak üretecek olan kişilerin kazanma şanslarının da daha yüksek olacağını belirtti.

Şiir türündeki +18’in künyesi ise şöyle; Genel Yayın Editörü Archangel Gabriel; Çizimler Mustafa Tozakı; Sayfa/Kapak Tasarım Mustafa Kemal Çelik; Web Tasarım Emre Çeltikçi ve Öznur Çeltikçi; Redaksiyon Gizem Büyükarda; Hukuk Danışmanı Oğuzhan Duran.

Okuyucuya bambaşka bir okuma deneyimi sunan +18’e ülkemizin en seçkin kitap mağazalarından veya sipariş yoluyla www.arti18kitap.com web adresinden ulaşılabiliyor.


“Şiir yıllardır hayatımda”


Çelik, ilk kitabı Pistanbul’u 2012’de yayımladı ve 2017’de Kıbrıs’a özel baskısını yaptı. Pistanbul’un yeni baskısının çıkmasına ise sayılı günler kaldığını belirten yazar, o günden bugüne yaptığı çalışmaları şöyle anlattı:

“Pistanbul’dan sonra birçok uzun ve kısa metrajlı film senaryosu yazdım. Dizi senaryo ekiplerinde hikâye geliştiriciliği yaptım. Yazdığım senaryolarla ilgili yapımcılarla görüşmek için İstanbul ziyaretlerim oldu. Bu dönemde yine senarist ve yönetmenliğini üstlendiğim, Kıbrıs’ın ilk web dizisi SİS’in pilot bölümünü çektik ama pandemi dolayısıyla sezonluk çekimleri tamamlayamadık. SİS, aksiyon, dram, suç ve gizem gibi türlerin harmanladığı, özelde uyuşturucu ile mücadele konusuna değinen bir işti. Çalışmalarımızda KKTC Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu’dan senaryo danışmanlığı ve daha birçok konuda destek aldık. Kısacası, ilk kitabımdan sonra da yoğun bir tempo içerisinde çalışmalarıma devam ettim”.

Türk Dili Edebiyatı Bölümü mezunu olan Çelik, yazdığı senaryoların yanı sıra, profesyonel anlamda şiir deneme, hikâye ve daha birçok yazın türüyle ilgili eserler üretiyor.

Postmodern roman türünde olan Pistanbul adlı kitabında şiirlerine de yer veren Çelik “Pistanbul’u okuyan küçük bir de şiir kitabı okumuş sayılıyor” diyerek, bir şiir kitabı çıkarma fikrinin nasıl oluştuğunu anlatmaya devam etti:

Çelik, “Şiir uzun yıllardır hayatımda… Yazdıklarımı en önce, üniversitedeyken benim de hocam olan, Türkiye’nin önemli şairlerinden Murat Devrim Dirlikyapan’la paylaşıyorum. Her attığım şiirden sonra ise sürekli kurduğu bir cümle vardı, ‘Artık bir şiir kitabın olsun’. Ben de hem Devrim hocanın değerli telkinlerinden cesaret alarak hem de pandemi (karantina) döneminin sağladığı vakti değerlendirerek birikmiş şiirlerim arasından 22 tanesini seçtim ve böylece kitaplaştırma konusundaki ilk adımı atmış oldum” dedi.


Şiirler çizimlerle desteklendi


Çelik, kitabında yer alacak şiirlerine uygun çizimler yapması için de karikatürist Mustafa Tozakı ile görüştü ve onun olumlu cevabıyla kitabın çalışmaları devam etti.

+18 ismini verdiği ve “Kendini Aynada Yanağından Öpme Sanatı” alt başlığıyla yayımlanan kitapta 22 adet şiir ve bunları destekleyen çizimler de yer alıyor.

banner134
Kitabın önsözü Devrim Dirlikyapan’a, son sözü Bülent Fevzioğlu’na ve şiirleri destekleyen çizimlerse karikatürist Mustafa Tozakı’ya ait.

Çelik, “Kitabımda çokça teknik dil özellikleri taşıyan, yaşadığımız devrin sınırsızmış gibi algılanmasıyla ilgili eleştirileri olan; aşk, hasret, müzik, bilim kurgu ve bu dünyadaki öteki dünya gibi absürt temaları barındıran şiirler yer alıyor” diyerek şu ana kadar şiirlerini okuyanlardan ise olumlu ve güzel tepkiler aldığını belirtti.

Sohbetimizde Çelik’e kitabına neden “+18” ismini verdiğini sordum, yanıtı şöyle:

“Öncelikle şunu belirteyim, o bildiğimiz ve ilk aklımıza gelen +18 kırmızı’dır. Farkındaysanız bu +18 yeşil renktedir ve müstehcenlikle bir ilgisi yoktur.

Kitabımda yer alan 22 şiirimden 1 tanesinin ismi +18… Teması ise aşk. “Kendini Aynada Yanağından Öpme Sanatı” da yine kitabımda yer alan şiirlerimden bir tanesidir. Yani kitabın ismi bu iki şiirden yola çıkarak oluştu”.

“Kitap tamamlanıp kapak aşamasına gelindiğinde ise düşünmeye başladık. Ana başlık şu an görüldüğü gibi tasarlanmıştı. “Kendini Aynada Yanağından Öpme Sanatı” alt başlığı ise yuvarlak olacak şekilde yazılmış ve ortası boştu. Bu boş olan yere acaba bir ayna olur mu diye düşündüm. Çevremden fikirler almaya ve araştırmalar yapmaya başladım. Oldukça olumlu geri dönüşler aldım ve aynayı oraya koymaya karar verdim. Sırada aynanın çerçevesinin oluşturulması ve aynaların tek tek yapıştırılması vardı. Mademki bu kadar büyük bir emek harcanacak, neden bir de yarışma düzenlemeyelim diyerek okuyucuyu farklı bir şiir kitabı ile buluşturduk”.

“Şiir hak ettiği değeri görmüyor”


Çelik, neden şiir kitabı ile bu yarışmayı düzenlediğini ise, “şiirin hak ettiği değeri görmüyor” ifadesini kullanarak açıklıyor.

Yazar bu konudaki görüşlerini anlatmaya şöyle devam ediyor:

“Şiir bu çağdan eski, folklorik bir motif gibi görünüyor ama asla öyle bir şey değil. Şiir bence bütün sanatın beslendiği yerdir. İlhamın insana en saf haliyle ulaştığı, bir anlamda en özgür yazın türüdür.

İnsanlara şiir dendiği zaman akıllarına takım elbise, loş ışık, ekolu bir ses, duygusal bir ses tonuyla okunan sözler geliyor. Oysa şiir yürüyor da koşturuyor da şaka da yapıyor, gülüyor, ağlatıyor, parende de atıyor. İnsanın kendini bulabileceği bütün duyguları içinde barındırıyor. Özellikle Z kuşağı dediğimiz yeni nesil ise bundan bihaber. Şiirin köreldiği bu dönemde dijital çağı da göz önünde bulundurup yeni neslin dikkatini çekecek yarışmalar düzenlemek istedim. Yarışma heyecanı ile fotoğraf ve video çekme arzusuyla şiirler de okunacak. Bu konuya dikkat çekmek isteyen bir yazar olarak, bir kişinin bile şiirin aslında ne olduğunu, güzelliğini ve eğlenceli oluşunu fark etmesini sağlayabilirsem dünyanın en bahtiyar insanıyım.

“Şiirlerimde başka yazar ve şairlerin isimleri de geçiyor. Aslında okuyucuyu meraklandırmak ve onların yazdıklarını da okumaları için teşvik etmek istedim. Böylece pozitif viral bir kültürel etki bırakırım diye düşündüm”.


“Kitabı okuyanın kazanma şansı yüksek”

Ülkemizdeki tüm kitap satış noktalarında raflardaki yerini alan eser, www.arti18kitap.com sitesinden de sipariş edilebiliyor.

Şiir kitabına ulaşan okuyucuların çektikleri fotoğraf ve videolarla yarışmaya katılabileceklerini belirten Çelik, ayrıntılı katılım şartnamesinin kitabın web sitesinde yer aldığını söyledi. Çelik, kitabın içini hiç açmadan yarışmaya katılmak isteyenler içinse “Kendilerini aynada yanaklarından öpmeye çalışsınlar. En azından bu metaforun ne demek olduğuyla ilgili biraz düşünsünler” dedi. 

Çelik, “Şiirleri okuyanların okumayanlara göre kazanma şansları daha yüksek. Bu da katılım şartnamesinde vurgulanıyor”. Çekilecek fotoğraflar veya videolar için küçük ipuçları da veren Çelik, “Kitap ne kadar derin okunursa çekilecek olan fotoğraflar da o derece derin olur ve başarıya ulaşırlar” şeklinde konuştu.

Kitabın satışa çıkmasından kısa bir süre sonra, okuyucuların birbirinden farklı ve uçuk fotoğraf karelerini sosyal medyada paylaştıklarını belirten Çelik, bu durumun kendisini çok heyecanlandırdığını, şiirleri yazan kişi olarak kendisinin bile aklına gelmeyecek farklı fotoğraf ve video çekimleriyle karşılaştığını söyledi.

Çelik anlatmaya şöyle devam etti:

“Bu süreç inanılmaz güzel ve beni çok heyecanlandırıyor… Şiirler bende farklı bir şey ifade ederlerken okuyucuda bambaşka duygular uyandırabiliyor. Bu da her insanın kendine has fikirleri olduğunu gösteriyor. Gün geçtikçe yarışmaya başvuru sayısı artıyor. Bunun yanında çok farklı video ve fotoğraflarla da karşılaşıyoruz. Ve aslında burada toplumsal bir zihin jimnastiği söz konusu. Şöyle ki, biri çektiği güzel bir fotoğraf veya video ile çıtayı yükseltirse bir sonraki okuyucu veya yarışmacı daha iyisini yapmaya çalışacaktır. Bu da insanların yeteneklerinin sınırlarını zorlamalarıyla ilgili bir durum ortaya çıkaracaktır. İçinden geçtiğimiz şu sıkıntılı dönemi bir nebze de olsa eğlenceli hale getirebiliyorsak ne mutlu bize”. 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75