banner6

Öğretici ve zevkli bir hobi

banner37

Kıbrıs Türk Filateli Derneği Başkanı Sedat Çomunoğlu, pul koleksiyonculuğunun okullarda seçmeli ders olarak verilmesi gerektiğini düşünüyor… Gerekçesini ise şöyle açıklıyor

Öğretici ve zevkli bir hobi
banner99

Aliye ÖZENCİ

Filateli, posta pullarını konu edinen uğraş alanına verilen isimdir. Bu işle derinlemesine uğraşan ve inceleyene de Filatelist denir.


1840 yılından bu yana birçok ülkede pul koleksiyoncuları ve Filatelistler var. Pul koleksiyonu oluşturmak, titiz çalışma isteyen, araştırmalar sonucu o ülkenin tarihini coğrafyasını öğreten eğitici bir hobi.


Ülkemizde de bu işe gönül veren kişiler var.


Kıbrıs Türk Filateli Derneği, bu işin kontrollü bir şekilde yürütülmesini sağlıyor. Doğru ve bilinçli pul koleksiyonculuğu yapılabilmesine destek olan dernek, bu işe gönül verenleri bir çatı altında toplamak amacıyla 23 Mart 1979’da kuruldu.


 Derneğin ilk kurucuları arasında, Tahsin Dincer, Erdin Rifat, Mehmet Ertuğ, Kemal Atay, İbrahim Yapıcıoğlu, Sobutay Irıkoğlu ve Hasan Madi var. 1979 yılından bu yana aktif olan derneğin 30’un üzerinde üyesi bulunmakta. Derneğin Başkanı ise Sedat Çomunoğlu.


Sıklıkla duyduğum pul koleksiyonculuğunun ne olduğunu merak ettim ve bu işin ustalarına ulaştım. Dernek başkanı ve üyeleri, büyük memnuniyetle benimle görüşmeyi kabul etti. Yeniden kendilerine teşekkür ediyorum. Dernek Başkanı Sedat Çomunoğlu, Filatelist Yakup Tel, Burak Alaçam ve Bünyamin Altınok’la bir araya geldim ve herkesin duyduğu ancak içeriğini tam olarak bilmediği pul koleksiyonculuğunu konuştum.


 

Çomunoğlu: Filateli okullarda yaygınlaşmalı

Sedat Çomunoğlu, Kıbrıs Türk Filateli Derneği’nin kurulmasındaki amacı şöyle tanımlıyor:

“Pul ve para koleksiyoncularını bilinçlendirmek, üyeleri faydalı uğraşa yöneltmek, bu uğraşların kültürel yönlerini tanıtmak ve sergiler düzenlemek”.

Çomunoğlu, 19 yaşında üye olduğu dernekte faaliyetlerini hâlâ sürdürüyor. Çomunoğlu, filatelinin okullarda gelişip, yaygınlaşmasını ayrıca yurt dışına açılarak sergilere katılmak istediklerini söyledi.

Çomunoğlu,  ortaokul yıllarında eline geçen pulları saklamaya başladığını belirtti. İşi bilinçli şekilde yapmaya başlamasında süreçte öğretmeni onu yönlendirmiş ve derneğe üye olmasını sağlamış.

1988-1989 yılları arasında derneğin yurt dışında bulunan Avrupa Filateli Federasyonu (FEBA) ve Uluslararası Filateli Federasyonu’na (FIB) üye olmak için başvuruda bulunduğunu ancak başarılı olmadığını ifade eden Çomunoğlu, derneğin 1990 yıllarda sıkıntılı bir dönem geçirerek, dağılma süreci yaşadığını belirtti. Derneğe ait bir bina olmamasının bu dağılma sürecindeki en büyük etken olduğuna dikkat çeken Çomunoğlu,  “Binamız olmadığı dönemlere sendikaların lokallerinde, bazı arkadaşlarımızın evlerinde toplanırdık.  Bu da dağılmamız için büyük bir nedendi.  Ve bir süre faaliyetlerimize ara verdik” dedi.

 

2002’de Rum tarafında pul sergisi, onları yeniden bir araya getirdi

Kıbrıs Türk Filateli Derneği Başkanı Çomunoğlu, 2002 yılında Lefkoşa’nın Rum kesiminde Dünya çapında bir pul sergisi açılacağını internetten okuyunca, hemen Filatelistleri bir araya getirdi.

Sergiyi yakından izlemek için Çomunoğlu ve dört arkadaşı, gerekli izinleri alarak güneye geçti. Bu sergiden sonra da yeniden genel kurul toplandı ve yeni yönetim seçildi. Kıbrıs Türk Filateli Derneği’nin o dönemki başkanı Hasan Madi’ydi. 2011 yılından bu yana da bu görevi, Sedat Çomunoğlu yürütüyor.

 

İki toplumlu pul sergisi

Sedat Çomunoğlu, kendi imkanları ve üyelerden toplanan aidatlarla faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. Yurt dışında da koleksiyonlarını sergileme fırsatı bulduklarını ekliyor konuşmasında. İki ciltten oluşan ‘Kıbrıs Türk Posta Tarihi’ kitabını Türkçe ve İngilizce olarak yayınlama şansı elde ettiklerini anlatan Çomunoğlu, ilk sergilerini 1981 yılında “Atatürk” ardından 1984’de “Barış” adıyla açtıklarını söyledi.


Çomunoğlu, şöyle devam etti:

“Sınır kapılarının açılmasıyla 2004’te Kıbrıs Filateli Derneği’yle birlikte AB himayesinde iki toplumlu pul sergisi düzenledik. 2007 yılında ise 10-15 Kasım tarihini kapsayan ulusal pul sergisini; 2009’da YDÜ İletişim Fakültesi organizasyonuyla da dernek üyelerinin koleksiyonlarını sergiledik.


2011’de Türkiye’nin de katıldığı uluslararası bir sergi açtık. 2014’te ‘Kıbrıs Postalarının 50. Yılı Sergisi’ni meraklılarla buluşturduk.


Dernek üyeleri, 2014’te Gaziantep, 2016’da İzmir ve 2017’de Ankara’da koleksiyonlarını sergileyerek başarılara imza attı. Londra’da katıldıkları sergide ‘Kıbrıs Türk Posta Tarihi’ kitabı da ödül aldı.
 

Daha çok yurt dışına açılarak, sergilere katılmak istiyoruz. Bu şekilde kendi ülkemizin pullarına karşı ilgi uyandırarak yabancıların bunlarla ilgili koleksiyon yapmalarını istiyoruz” .

 

Hedef kitle çocuklar ve gençler

Sedat Çomunoğlu, filatelinin gelişmesi için insanların ilgisini çekmek istiyor. Hedef kitle ise çocuklar ve gençler.


“Pul koleksiyonculuğunun okullarda eğitsel kol faaliyeti kapsamına girmesi için çalışmalar yapıyoruz. Dernek olarak Posta Dairesi ve Eğitim Bakanlığıyla ortak çalışma sonucu okullarda seminerler düzenlemeyi ve bu uğraş sonucunda çocuklara pul koleksiyonu yapma alışkanlığını kazandırmayı hedefliyoruz” diyen Çomunoğlu, pul koleksiyonculuğunun temizlik ve titizlik isteyen bir iş olduğunu vurguluyor.


Çomunoğlu, pul koleksiyonculuğunun eksik kalan pulları bulabilmek için uğraş ve araştırma hevesi verdiğini, ülkelerin coğrafi ve tarihi hakkında bilgi edinmeyi sağladığını da söyledi.

 

Kısa kısa anılar

Sedat Çomunoğlu, 47 yıl önce henüz 10 yaşındayken pullara olan merakını ve unutamadığı bir ansını da benimle paylaştı:


“1968-72 yılları arasında, dayım üniversiteye gitmişti. O zaman tek haberleşme imkanı mektuptu. Bir gün annem, dayıma mektup yazarken bir taraftan da ocağın üstünde olan yemeği kontrol amaçlı mutfağa gidiyordu. Ben de bunu fırsat bilerek, annemin yazdığı mektubun tam ortasına ‘Dayı bana pul yolla’ yazdım. Annem mutfaktan geri dönüp mektubu gördüğü zaman bana sinirli bir şekilde ‘mektubun ortasına ettin’ diye bağırmıştı.


Hiç unutmuyorum temiz bir sayfa alarak tekrar yazmaya başladı ve sonuna ‘Sedat senden biraz pul göndermeni istiyor’ diye eklemişti.


Pul merakımın başladığı o yıllarda bu anımı unutmuyorum”.

 

Bünyamin Altınok

Bünyamin Altınok da pul toplamaya çocukluk yıllarında başladı. Öğretmenlik yıllarında ise bilinçli olarak bu işe gönül verdi. Altınok, “Öğretmenliğe yeni başladığım dönemde ilk atamamı aldığım Erenköy Lisesi’nde tanıdığım meslektaşım sayesinde pul koleksiyonuna ciddi anlamda adım attım” dedi.

O dönem yeni evli olan Altınok, eşiyle birlikte gittikleri kırtasiyede güzel ve pahalı bir pul defteri aldı.

Altınok, şöyle dedi:

“Her kesin kendine göre bir teması vardır. Ben de İngiliz dönemine ait Kıbrıs pullarını toplamak istedim. Bu nedenle ilk sayfasını boş bıraktım. Eşim bu sayfayı neden boş bıraktığımı sordu ben de ‘Vitoria’nın ilk Kıbrıs pullarını koymak istediğimi söyledim ama herhalde hiç koyamayacağım da ekledim.

Ama bugün o döneme ait çok güzel bir koleksiyonum var ve katıldığım sergilerde başarılarım bulunmakta”.


Burak Alaçam

Kıbrıs Türk Filateli Derneği’nin en genç üyelerinden Burak Alaçam ise derneğe “Pul toplamaya ilkokulda başladım. Babamın bana verdiği İngiliz dönemi pulları çok ilgimi çekti. Ciddi olarak koleksiyonumu 2011 yılında Bedesten’de açılan sergiden sonra toplamaya başladım. Bu da gösteriyor ki aslında sergiler çok önemli ve insanları teşvik ediyor. İnsanlarla paylaştıkça her şeyin değeri daha güzel olur” dedi.

 

Yakup Tel 

Yakup Tel, kendi jenerasyonunun pul koleksiyonu merakı olduğunu ama bilinçsiz şekilde bu işin yapıldığını belirtti.

Tel, “Koleksiyonculuğun tam anlamını bilmediğimiz için zarflar üzerindeki pulları kopartıp veya kesip alıyorduk. Görselliğe değer verirdik. Coğrafya, tarih, genel kültür açısından çok bilgi sağlayıcı bir hobidir.
  Ben de ilkokul yıllarında pullarla tanıştım. Okula başladığım ilk gün ve ilk harçlığımla pul aldım” dedi.

Restorasyon işiyle uğraşan Tel’in eski zarflara ve pullara ulaşması kolay oluyor. Tel, Lefkoşa’nın tarihi bir mekanını restore ederken birçok zarf bulduğunu, bu zarfların Kıbrıs Türk postalarının ilk örnekleri olduğunu söyledi.

Tel, “Zarfları ve pullara baktığım zaman kendimce aynı değerde olduklarını varsayıp, birkaç tanesini alıp diğerlerini attım. Daha sonra bu konuda bilgili olan arkadaşımın konuyu aktardığım da bana çok kızmıştı. Her mektubun ve zarfın kendine göre ayrı bir önemi ve değeri bulunmakta. Bunu bilgilendik sonra daha iyi anladım” dedi. 

Filateli Derneği’ne üye olmak isteyenler Lefkoşa Küçük Kaymaklı Postanesi’nin Kemal Aşık Caddesi’nde yer alan derneği ziyaret edebilir, facebook sayfası üzerinden de ‘Kıbrıs Türk Filateli Derneği’ni takip edebilir.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 12:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104