“Öksüzler” oyununun en küçük kahramanı

banner37

Genç Yetenekler-2

banner87
“Öksüzler” oyununun  en küçük kahramanı
banner90
banner8

Ülkemizde kendini sanatın çeşitli alanlarında geliştiren birçok genç yeteneğimiz var. Küçük yaşlardan sanata merak salan bu gençlerimiz, aldıkları eğitimlerle, kendi çabalarıyla yeteneklerini geliştirerek bugün önemli başarılara imza attı. KIBRIS, sizlere adı bir yerlerde saklı kalmış “Genç Yeteneklerimizi” tanıtıyor. Yazar ve tiyatrocu İzel Seylani’nin yardımıyla sosyal medya üzerinden ulaştığımız gençler, hem kendi serüvenlerini anlattı hem de sanata meraklı gençlere mesajlar verdi.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun Çocuk  (7-11 yaş) Grubu’nda yer alan küçük ama büyük işlere imza atan bir isim Tuğra Özyiğit…

“Öksüzler” oyununun  en küçük kahramanı

Aliye ÖZENCİ

   “Genç Yetenekler” köşemizin ikinci konuğu 9 yaşındaki Tuğra Özyiğit.

   Özyiğit’i, Dennis Kelly’nin yazdığı, Selen Girit’in çevirdiği, Aliye Ummanel’in yönettiği ve Osman Ateş, Hatice Tezcan, İzel Seylani’nin rol aldığı “Öksüzler” oyunundan hatırlıyoruz.

   Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun başarılı oyuncularıyla sahneyi paylaşan ve tiyatronun en küçük oyuncusu olan Tuğra Özyiğit, Levent İlkokulu 3. sınıf öğrencisi.

   Tuğra’nın ezber ve taklit yeteneğinin iyi olduğunu gözlemleyen öğretmenleri, bu yeteneğin değerlendirilmesi gerektiğini aileye iletir. Eğitime meraklı olan aile bireyleri, çocuklarına tam destek vererek yanında durup onun için en iyi olacak sosyal aktivite arayışına başlar.

   Bu sayede Tuğra, tiyatro, futbol, master kids, gitar ve halk dansları gibi sosyal aktivitelere yazılır. Bu yoğun ama severek gittiği aktiviteler, okuldaki başarısına da başarı katar.

banner134
   Tuğra Özyiğit, tiyatroya olan sevdasını ve hikayesini KIBRIS’a anlattı.

“Büyüklerle birlikte sahneye

çıkmak büyük bir zevkti”

   Tuğra Özyiğit, ilkokula yeni başladığı günlerde öğretmenleri tarafından yeteneklerinin keşfedilmesiyle, birçok sosyal aktiviteye katıldı.

   Tiyatro eğitimlerine başlama hikayesini;  “Öğretmenlerim bu yeteneklerimin değerlendirilmesi gerektiğini aileme söyledi. Onlar da, bunun üzerine etkinlik arayışı içine girdi. 

   Hülya teyzemin yardımı ile Lefkoşa Türk Belediye Tiyatrosu kurslarına katıldım. Henüz 5 yaşındaydım ve okuma yazmayı bilmiyordum. Tiyatro öğretmenim Deniz Çakır beni bir kaç ders tanımak için derslerine aldı. Hem çok eğlendim hem de öğretmenime rahatsızlık vermediğim için, derslerde kalabileceğimi söyledi. Deniz öğretmenim olmasaydı yeteneğimi ortaya çıkaramayacaktım. Tiyatroyu bana sevdirdi. Onu çok seviyorum ve teşekkür ediyorum” diyerek anlattı.

   Tiyatronun hayatına kattığı önemli değerleri ise, “Kendimi daha iyi ifade edebiliyorum. Kalabalık yerlerde kolayca söz hakkı isteyip konuşabiliyorum. Bir de tiyatro izlerken aslında ne kadar çok emek verildiğini daha iyi anlıyorum” cümleleriyle belirtiyor.

   Özyiğit, 9 yaşında olmasına rağmen, profesyonel olarak sahne aldığı “Öksüzler” oyunun kendisi için unutulmaz bir deneyim olduğunu da aktardı.

   Özyiğit, “Öksüzler oyununun ilk temsilinde resmen içim titriyordu. Oyuna hazırlanırken Aliye Ummanel, Hatice Tezcan, Osman Ateş ve İzel Seylani ile aynı sahnede olmak beni heyecanlandırırken, seyirciler arasında Yaşar Ersoy, Osman Alkaş ve Deniz Çakır’ın olduğunu bilmek heyecanımı fazlası ile artırmıştı” dedi.

   Meslek seçimi için çok küçük olan Özyiğit, hangi mesleği seçerse seçsin tiyatronun hep hayatında olacağını belirterek “‘Öksüzler’ oyununda büyüklerle birlikte sahneye çıkmak benim için büyük bir zevkti. İleride sanatla ilgili bir meslek seçersem onlar kadar yetenekli olmaya çalışacağım. Yani bu oyunda oynamak beni önümüzdeki yıllarda sanatla daha yakından bir meslek seçmeye yakınlaştırdı”  dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75