banner6

Önce single, sonra TSM konseri

banner37

Fikri Karayel, bu kez seyircinin karşısına çok farklı bir projeyle çıkıyor

Önce single, sonra TSM konseri
banner151 banner143

Murat OBENLER

Askerlik sonrası müzik çalışmalarına yeniden dönen, ülkemizin başarılı sanatçılarından Fikri Karayel, bu ay çıkaracağı single’ın yanı sıra vokal olarak yer alacağı Türk Sanat Müziği (TSM) konseri için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Karayel, çalışmalarını Atakan Sarı ve Adil Sönmez öncülüğündeki koroyla yapıyor.

Sanat müziği kültürünü yaşamak ve yaşatmak isteyen Karayel, “Hayal ettiğim gibi olursa tarihi bir yapının içinde oturup, gerçek aletleriyle organik şekilde icralarımızı yapacağız” dedi.

SORU: Müzikal yaşamına mecburi askerlik sonrası geri döndün. En son, Çıkmaz Sokak Partileri’nde seni görmüştüm…

KARAYEL: Evet doğrudur. Çıkmaz Sokak Partileri’yle bırakmıştım. Askerlik (Eylül 2015-Ekim 2016) bitişi sevdiklerimle bir ay sonrasında kasım ayında yine Çıkmaz Sokak’ta buluştum. Biraz gezmeye başladık. Gazimağusa’ya gittik. Ayda 2-3 konser verdik. Ayrı geçen zamanda sevdiklerimizle birbirimizi özlemiştik. O özlemin sonunda bol bol insanlarla buluştuk.

“Askerlik sonrası sahneye çıktığımda çok heyecanlandım”

SORU: Bir müzisyen için askerlik nasıl bir tecrübedir? Askerden çıktıktan sonra tekrar müzik arayışı, üretimler, sahne, seyirciyle buluşma anlamında sivil yaşama dönüş süreci nasıl yaşandı?

KARAYEL: Askerliğin insan üzerindeki etkileri tabi ki içindeyken de sonrasında da vardır. Oradaki yaşanmışlık sonrasına da yansır. Bir takım psikolojik etkileri de vardır. Askerliğin olgunlaştıran bir yanı da vardır. Sabır, bekleyebilme insana bir olgunluk kazandırır çünkü müzisyenler çok bir sistemli yaşayan insanlar değildir.

Çıkışta ortamlar daha heyecanlı gelmeye başladı. Hem özlemler hem de müzikal ortamın dışında olmanın verdiği analiz etme durumu oluşuyor. Çıkışta ilk sahneye çıktığımda çok heyecanlanmıştım. Çok sevdiğiniz birini veya çocuğunuzu bir yıldır görmedikten sonra onunla buluşmak gibi tekrar müzikle sahnede insanlarla buluşmak.

“Askerden birçok şarkıyla çıktım”

SORU: Başka bir açıdan bakarsak, belki insan ruhunu bir süre nadasa yatırıyor, dinlendirme süreci yaşıyorsun askerde...

KARAYEL: O açıdan iyi oldu. Ben zaten daha çok düşünüp, daha az görüneyim, iş yapayım anlayışındaydım ve askerlik de bunun daha geniş zamanlı bir deneyimi oldu. Orada uzun vadeli düşünüp, birçok şarkıyla çıktım. Şimdi o şarkıları yapmanın heyecanı var.

“Single insanların duymak istediği bir dönemde çıkacak”

SORU: Askerlik döneminde somut olarak bir şarkı yazma, besteleme yaptın mı?

KARAYEL: Daha önce ürettiğim dosya dolusu şarkı vardı. O dönemde de yanımda bu kayıtlarım, dosyalar yoktu. Orada aklıma gelen şarkılarla çalıştım. Benim de testim, bir şarkının aklıma gelmesidir. Akılda kalıcılık testini askerde bol bol yaptım ve şimdi o şarkıların üzerine yoğunlaştım.

Bir tane eleştirel şarkım vardı. Onu single yapma hazırlığındayım. Bu şarkıyı daha önce yazmıştım ama tam da insanların duymak istediği bir dönem olduğunu düşündüğüm için önceliği ona verdim. Önümüz yaz… Biraz sakin olun, durun, düşünün ve yavaş yavaş ilerleyin mesajını vermek istiyorum. Senaryomuz hazır, kayıtları tamamladık, önümüzdeki haftalarda klip çekme sürecine başlayacağız.

SORU: Bu tekliğin bir heyecan yaratacağı kesin ama başka projelerin de olduğunu düşünmekteyim acaba yanılıyor muyum?

KARAYEL: Hayır yanılmıyorsunuz. Askere girmeden kafamda bir takım projeler vardı ve orada bunları yazıp çizmeye, olgunlaştırmaya bol bol zamanım oldu. Bir zaman yazlık Narnia Sessions projemiz vardı ve bu yaz onu tekrar canlandırmak istiyorum.

Davulu tekrar çalmaya başladım ve alternatif müzik yaptığımız Acid Disco Party’leri mayısta tekrar canlandıracağız. İnsanların takılıp eğlenebileceği bir yaz hazırlıyoruz. Bir de Türk Sanat Müziği (TSM) projesi var.

“Türk Sanat Müziği konseri yapacağım”

SORU: Fikri Karayel ve Türk Sanat Müziği yan yana gelecek yani. Çok güzel bir iş olacağına eminim. Bu projeyi hazırlarken amacın neydi, kimlerle çalışıyorsun ve ne zaman seni TSM icra ederken göreceğiz?

KARAYEL: İnsanların TSM’yle ilgili ne düşündüklerini çok merak ediyorum. Klasik TSM yapma yolundayız. Aslında Türkiye’de bir zamanlar ciddi, kültürlü, güzel insanların ürettiği eserler ve romantizmin de olduğu sanatsal bir yapı vardı. Melodilerin içinde inanılmaz güzel bir sabır vardı. Arap ilhamları vardı ve bu güzel sanatsal dönemin eserlerini insanlara ulaştırmak istiyoruz. İnsanların TSM icra edişimi, şaşkınlıkla karşılamasını, garipsemesini de tam anlayamıyorum. Çünkü ben müzikte ayırım yapmıyorum ve nasıl jaz, blues, reggae, pop, rock gibi müzikler bana hitap ettiğinde sahnede yapıyorum, TSM de o derece hitap ettiği için icra edeceğim.

Anlayışla karşılarım ama bir yandan o kültürü yaşamak, yaşatarak yapmak istiyorum. Hayal ettiğim gibi olursa tarihi bir yapının içinde oturup, gerçek aletleriyle organik şekilde icralarımızı yapacağız. Çalışmalarımız Atakan Sarı ve Adil Sönmez öncülüğündeki koroyla çok güzel gidiyor.

“Vokal yeteneği olan müzisyen, TSM’ne girmek ister”

SORU: Ailende TSM’yle ilgilenen birileri var mı? Bu müzikle ilişkin ne kadar gerilere gider?

KARAYEL: Ailede yok ama küçükken babaannem radyoyu açıp, sabahları TSM dinlerdi. O içimize işledi. Kendimi TSM’ye yakın hissediyorum. Neden sanatçı oluruz? Küçükken birçok iyi sanatçı görüyoruz ve onlar gibi olmak için özeniyoruz. Candan Erçetin, Fatih Erkoç, Tarkan, Birsen Tezer gibi isimler de sanat müziğini bu yüzden icra ettiler. Vokal yeteneği olan müzisyen TSM’ye girmek ister. Vokalist olarak da TSM’den çok şey öğrenirsiniz. TSM, sanatçıyı geliştirir.

Orijinal aranjeleri araştırdık ve onları çalışıyoruz. Aman hade potborileri bağlayalım, iki göbek atalım, coşalım yapmadık. En büyük sıkıntımız yine normal sahnemizde olduğu gibi eserlerin yavaş olması. Yavaş ve ağır bir program icra edeceğiz.

Her şeyi hızlı tüketiyoruz. İnsanlar ve muhabbetler eskisi kadar samimi değil diye şikayet ediyoruz. Türk Sanat Müziği’ni en çok da bu yüzden seçtim. TSM müzisyenlerin sanat üretmek için bol bol zaman harcadığı, sindire sindire notaların çalındığı dönemi temsil eder.

SORU: TSM korolarındaki yaş ortalamalarının yüksek olduğunu ve gençlerin TSM icra etmeyi çok tercih etmediklerini görüyorum. Genç ve sevilen bir müzisyen olarak senin TSM icra edecek oluşun bu alandaki yaklaşımları ve algılayışları da tersine çevirebilir. Belki bu proje ülkemizde TSM’nin aydınlanma yolculuğunun kilometre taşı olur.

KARAYEL: Birçok müzik var ortada. Hepsini yapmaya çalışıyorum. Ülkede TSM’nin patlamasını beklemem. Tabi ki TSM’nin ben popüler edecek değilim. Hem beni hem TSM’yi sevenlerle buluşacağım bir gece olacak.

SORU: Yurtdışı konserleri veya çalışmaları var mı?

KARAYEL: Mayıs ayında İstanbul’da konserler vereceğiz. Oradan başka yerlere de sıçrayabiliriz.

“Bakkal Müziği değil daha anlamlı ve derin şeyler yapmak istedim”

SORU: Single dediğine göre albüm yok herhalde yakın zamanda.

KARAYEL: Evet albüm yapacak kadar şarkı var ama bu defa tek tek yapmak istedim. Emre Yazgın, Tolga Erzurumlu, Cahit Kutrafalı ile parçayı yaptık. Sindire sindire her parçayı paylaşmak istiyorum. Parçanın görsel yönü de önemli o yüzden klibe de kafa yoruyoruz. Aytunç Akdoğu ile hazırlayacağımız single, mayıs ayında sevenlerimle buluşacak.

Yıllar önce dediğim gibi rafa koymak için bir şeyler yapan, satacağı kesin olan (niteliğe bakılmaksızın) ürünü rafa koyan “Bakkal Müziği” giderek büyüyor. Biz bunu yapmak istemedik. Daha anlamlı ve derin bir şeyler yapmak istedik.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2017, 10:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104