Onur Olguner’in de “Bir Lefkoşa Hikayesi” oldu

banner37

Onur Olguner’in de “Bir Lefkoşa Hikayesi” oldu
banner99

banner134
Murat OBENLER

   Mimar Onur Olguner’in, Lefkoşa, belediyecilik ve mimarlık üzerine yazılarından oluşan “Bir Lefkoşa Hikayesi” adlı kitabı Hotel Valide Hanım Konak'ta tanıtıldı.

   Hotel Valide Hanım Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan 310 sayfalık kitapta Olguner’in eski LTB Belediye Meclis üyeliği, akademisyenlik ve mimarlık kimliği ile Yenidüzen Gazetesi’nde yayımlanan köşe yazılarından derlenen seçkiler bulunuyor. CTP Başkanı Tufan Erhürman’ın da katıldığı tanıtım etkinliğinde Onur Olguner önce kitabıyla ilgili bir konuşma yaptı ve daha sonra da kitabını imzaladı. Kitapseverler kitabın içindeki ayraçlar ile de sokak hayvanları için gönüllü çalışan Altın Patiler Derneği’ne de küçük bir katkı sağlamış oldu.

   2015-2019 yılları arasında yazdığı köşe yazılarından oluşan kitabı 2020 Ekim ayı itibarı ile çıkardıklarını kaydeden Olguner, kitabın seçkin kitabevlerinden ve kafelerden temin edilebileceğini belirtti. Doğma büyüme Lefkoşalı olan ve üniversite yılları dışında hayatını hep Lefkoşa’da geçiren Olguner kendisini bir Lefkoşa aşığı olarak değerlendirdi. Olguner, özellikle bir mimar perspektifiyle dünyanın farklı yerlerinde gördüğü mimari uygulamaların, şehircilik uygulamalarının, çağdaş vizyonların ve bunlardan oluşan gözlemlerin başta başkent Lefkoşa olmak üzere ülkemiz yerleşim yerlerinde de uygulama imkanı bulması, Lefkoşa’yı daha yaşanabilir, Lefkoşalılar için daha heyecan duyulacak ve mutlu kılacak bir şehir haline getirebilmesi adına bir nevi know-how oluşturmasını diledi.

   İçindeki bakış açıları ile kitabın Lefkoşa’nın iki tarafındaki belediyenin birlikte uygulayabileceği vizyonları da kapsadığını dile getiren Olguner, değişimin bulaşıcı olduğuna inanan biri olarak bütünlüklü bir vizyonla bu yazıları yazdığının altını çizdi.

   İmar, kamusal alanlar, çevre, yaşanabilir alanlar ve kent sakinlerinin mutluluğunu arttırıcı ipuçları barındıran ve ülke belediyeciliğine fayda sağlayacak bir kitap yazdığına inanç belirten Olguner, eski Teknik İşler ve Kentsel Tasarım Komisyon Başkanı bir LTB Meclis üyesi ve mimar olarak şehrin ihtiyacı duyduğu tasarımlara özel olarak yer verdiklerini de sözlerine ekledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75