Ormanın Kardeşliği

banner37

Suzan Polat’ın kaleminden, Şeniz Ercüment’in çizimleriyle hayat bulan bir hikâye:

Ormanın Kardeşliği
banner99

Ormanın Kardeşliği’ isimli çocuk kitabı Suzan Polat tarafından yazıldı, Şeniz Ercümert’in çizimleriyle de hayat buldu.

Khora Yayınları’nın 55’inci kitabı, üçüncü çocuk kitabı olan “Ormanın Kardeşliği”nin sayfaları rengârenk… Resimlerle anlatılan hikâye, 12 sayfadan oluşuyor.

Ön yargının kötü olduğunu anlatan kitap, birileri hakkında yargıya varmadan önce kişiyi tanımak gerektiği konu ediliyor.

“Ormanın Kardeşliği” dört ve sekiz yaş grubuna yönelik yazılmış bir eser. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi ana tema ‘kardeşlik’. Yazar, hikâyesinde sevgi ve dostluğun güzelliklerini çocuklar için yazdı.

İki yetenek

Suzan Polat ve Şeniz Ercüment, yıllar önce bir dernek toplantısında tanıştı ve çok yakın arkadaş oldu.

Polat ve Ercüment, bir araya geldikleri zaman bir birlerine üretmeyi, güzel işler yapmayı ve çalışmayı hatırlattıklarını söyledi.

Suzan Polat, tiyatrocu ve dramatik yazarlık üzerine yüksek lisans yaptı. Üniversite öğrencisiyken arkadaşlarıyla birlikte Lefkoşa Sanat Tiyatrosu’nu kurdu. Kurucu oyuncu olarak görev yapan Polat, ‘bağımsız’ bir oyuncu olmayı tercih etti. Levent Koleji’nin tiyatro kolunda da üç yıldır drama dersi veriyor.

Polat, gösterimde olan, Kıbrıslı yazar Şükran Poyraz’ın ‘Barış Çubuğu’ isimli tiyatro oyununda rol alıyor.

Kitaba çizimleriyle renk katan Şeniz Ercüment ise, İngiltere doğumlu. 11 yıldır Kıbrıs’ta yaşayan Ercüment, resim yapmayı sevdiğini ve bu konuda özel eğitimler aldığını söyledi. Ercüment, “Kendimi bu alanda geliştirdim. Resim çiziyorum ayrıca Levent Koleji’nde resim kolu öğretmenliği yapıyorum” dedi.

Hayallerinin peşinde

Tanıştıkları ilk günden projeler konuşmaya başladı iki dost… “Ormanın Kardeşliği” kitabı projesi de böyle doğdu… Ve bu hayallerinin peşinden giden ikiliden Suzan Polat kitabı yazdı, Şeniz Ercüment de çizimleri yaptı.

Suzan Polat, “Kitabı yazmak önce hayaldi. Hayalimizin peşinden koştuk ve başardık. Bu hayalleri kurarken Şeniz’le hep bir aradaydık. Bir araya geldiğimiz zaman sürekli üretim içindeyiz. Yeni projeler ve planlar yapıyoruz. Birbirimize hep çalışmayı hatırlatıyoruz” dedi.

Şeniz Ercüment de, kitapta ön yargının kötü olduğunun anlatıldığını, birileri hakkında yargıya varmadan önce tanınması gerektiğinin konu edildiğini belirtti.

Ercüment çalışmalarını şöyle anlattı:

banner134
“Suzan hikayeyi tamamladıktan sonra ona sorular sormaya başladım. Kitapta yer alan kahramanların cinsiyeti, duyguları, nasıl biri oldukları gibi. O anlattıkça bende hayalimde canlandırmaya başladım ve çizimlerimi yaptım. Sosyal çevremizden bile örnekler verdik. Biz bu projeyi yaparken hem eğlendik hem de hayalimizi gerçekleştirdik”.

Suzan Polat ise Ercüment’in kitaptaki karakterlerin cinsiyetini sorması üzerine uzun süre düşündüğünü ifade ederek “Çocukken hayvanların dişi mi erkek mi olduğunu hiç düşünmedim. Yazarken de cinsiyet aklıma gelmedi. Bu seçenekleri okurken çocukların hayal dünyasına bıraktık” dedi.

Danışman okurları: Çocuk

Khora Yayınları’ndan çıkan “Ormanın Kardeşliği”nin en önemli özelliği danışman okurlarının çocuk olması. Kitabı yayına Şifa Alçıcıoğlu hazırladı, danışman okurlar ise Mustafa Devrim Ercüment, Alaşya Şansal Rahvacıoğlu oldu. Grafik tasarım ise Ömer Tatlısu’ya ait.

Ercüment ve Polat, danışman okurların kendilerine çok faydası dokunduğunu ifade ederek onların fikirlerinin en kilit noktaları düzeltmelerine yardımcı olduğunu belirtti. Suzan Polat, kitabın basım aşamasına gelmesinin tamamıyla tesadüf olduğunu söyleyerek Khora editörlerinden Münür Rahvancıoğlu’yla karşılaşmamız kitabın basım aşamasını hızlandırdı” dedi.

Çocuklar, ırkçılığı bilmiyor

Polat ve Ercüment’e neden çocuklara yönelik bir kitap yazdıklarını, öğretmen olmalarının bunda etkisi olup, olmadığını sorduğumda, çocukların saf düşüncelerinden yola çıktıklarını belirttiler.

Kitabın yazarı Suzan Polat, “Öğretmenliğin verdiği bir duygu var ama daha çok hayata karşı politik duruşumuzla da alakalı bir şey. Çocuğa olan sevgi ve ona olan duyguların taşması sonucuydu. ‘Ormanın Kardeşliği’ yaşadığımız toplumun içerisinden bir alıntı” dedi.

Kitabın resim çizimlerini yapan Şeniz Ercüment de “Çocuklar en saf şekilde olaylara bakıp, tarafsız eleştirebiliyor. Kardeşlik bizim için çok önemliydi, biz de bu sevgiyi küçükken ilk baştan çocuklara verirsek daha kalıcı olacağına inandık. Kıbrıs’ta ırkçılık çok büyük bir sorun. Ufak yaşlarda çocukların sözlüğünde ırkçılık yok, bu nedenle kolay anlaşıp kaynaşabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Polat: Çocukken adanın yarısında yaşadığımı bilmiyordum

Suzan Polat, Türkiye göçmeni bir ailenin çocuğu ve Kıbrıs’ta yaşamaktan mutluluk duyuyor. Polat, aslında kitabın hikâyesinin biraz da kendi çocukluk düşünceleriyle bağlantılı olduğunu şöyle anlatıyor:

“Burada yaşanan tüm olaylar beni derinden etkiliyor. Çocukken adanın yarısında yaşadığımı bilmiyordum.

Okula başladığımda Kıbrıs tarihiyle tanışınca, anladım ki arada sınır varmış. Hatta çocukken, evimiz sınır kenarındaydı, tellere ve askerlere bir anlam veremezdim.

‘Ormanın Kardeşliği’ de buna bağlı olarak doğdu”.

Polat, kendi hikâyesinden de esinlenerek yazdığı çocuk kitabının devamının 8 yaş üzeri çocuklara yönelik olacağını söyledi.

Suzan Polat ve Şeniz Ercüment, tanıştıkları ilk günden hayalleri olduğunu ve ilerleyen zamanlar da iki dilde yazılmış, kısa hikâyelerin yer alacağı bir kitap kaleme almak istediklerini de belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75