'Örnek alınacak bir kadındı'

banner37

Kıbrıs’ın yetiştirdiği tanınmış müzisyenlerden ve eczacılardan olan Kâmran Aziz kendi besteleriyle son yolculuğuna uğurlandı

'Örnek alınacak bir kadındı'
banner90

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs’ın yetiştirdiği tanınmış müzisyenlerden ve eczacılardan Kâmran Aziz, dün Lefkoşa İsmail Safa Camii'nde kılınan öğle ve cenaze namazlarının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Sevenleri Aziz'i son yolculuğunda da yalnız bırakmayarak tabutuna çiçekler ve çelenkler bıraktı.

Aziz'in cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, UBP Lefkoşa Milletvekilleri Zorlu Töre ile Ersin Tatar ve TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de katıldı.

Duygusal anlar yaşandı...

Cenaze namazının kılınmasının ardından Kâmran Aziz'in sevenleri onun bestesi olan "Al yemeni mor yemeni" ile "Kıbrıs’ım" şarkılarını söyledi.

banner9
Üzerine mor bir yemeni konulan cenaze, sevenlerinin söylediği ve Kâmran Aziz bestesi olan şarkılar eşliğinde toprağa verildi.

Azgın: Hepimiz böyle bir kadın olmaya çalışmalıyız

Cenaze töreninde konuşma yapan Eczacılar Birliği Onursal Başkanı Fatma Azgın, Kâmran Aziz'in örnek bir kadın olduğunu söyledi ve Aziz'in gerek mesleki gerekse de sosyal yaşamındaki başarıları hakkında bilgi verdi.

Aziz'in canlı sevgisiyle dolu bir kadın olduğunu belirten Azgın, ülkeye birçok hizmeti olduğundan söz etti. Azgın şu şekilde konuştu:

“Kâmran Aziz benim idolümdü. Herkesin idolü olması gereken bir kadın. Hepimiz böyle bir kadın olmaya çalışmalıyız. Kâmran Aziz 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününde toprağa veriliyor. Onun böyle bir günde toprağa verilmesi de anlamlı.

Bir yandan müzik hayatındaki başarıları, diğer yandan mesleği olan eczacılıktaki başarıları herkes tarafından örnek alınmalıdır. Eczacılık mesleğine yenilikler getirmiş kadındır. 1959 yılında Eczacılar Birliği’ni kurmuştur. 1997 yılında eczanesini kapattığında onu almak için çok uğraştım ve başardım. Ardından kendi eczanemi açınca oranın bir bölümünü Kâmran Aziz Müzesi'ne dönüştürdük. Herkes gidip bu müzeyi görmelidir.”

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108