“Otları Yalnız Sevmenin Gürültüsü” ve “Yemenisi Sarı” tanıtıldı

banner37

Fatoş Avcısoyu Ruso ikinci şiir kitabını, Ceyhan Özyıldız da ikinci öykü kitabını okurlarıyla buluşturdu

“Otları Yalnız Sevmenin Gürültüsü” ve “Yemenisi Sarı” tanıtıldı
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

   Fatoş Avcısoyu Ruso’nun ikinci şiir kitabı “Otları Yalnız Sevmenin Gürültüsü” ve Ceyhan Özyıldız’ın ikinci öykü kitabı “Yemenisi Sarı” önceki gün Mod Cafe & Bistro’da tanıtıldı.

   Şiir ile öykünün yakın akrabalığının gözler önüne serildiği etkinlik yoğun bir katılımla gerçekleşti. Söz konusu geceye sanatçılar, akademisyenler, öğrenciler katılım gösterdi.

   Etkinlik, Özyıldız ve Ruso’nun kitapları üzerine konuşma yapmaları, kitaptan metinler okumaları ve kitap imzasıyla sona erdi. Etkinlikte satışa sunulan kitapların yanında okurlara çam tohumları da hediye edildi.

Ruso: Doğanın dilini çocukluğumda öğrendim

banner134

  “Otları Yalnız Sevmenin Gürültüsü” şiir kitabının yazarı Fatoş Avcısoyu Ruso, doğanın belleğine, evrensel belleğe inanan bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek, kitapta geçen ot imgesinin doğaya olan bağlılığını temsil ettiğini kaydetti.

   Ruso, “Çocukken doğanın bir dili olduğunu anneannem, annem ve babam sayesinde öğrendim ama yıllar sonra bunun adını şiirle koyabildim. Otları Yalnız Sevmenin Gürültüsü bu izlek üzerinden okunabilir. Çünkü evrenin belleğine bağlandığımız durumda reel olarak hiç gidemediğimiz yerlere gidebiliyoruz. Tanışma şansımızın olmadığı insanlarla konuşabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Özyıldız: Bir yazarın en büyük isteği okunmak

  “Yemenisi Sarı” kitabının yazarı Ceyhan Özyıldız ise bir şairin lirik anlatımının ardından konuşmanın her zaman zor bir süreç olduğunu ifade ederek, Yemenisi Sarı’da küçürek öykülerin de bulunduğunu anlattı.

   Özyıldız, “Yemenisi Sarı” tamlamasının zihinlerde yerel bir çağrışım yarattığına işaret ederek, buna karşın kitaptaki öykülerin Kıbrıs dışında mekanlarda da geçtiğine dikkat çekti. Bir yazarın varoluşunun okunarak gerçekleştiğini belirten Özyıldız, bir yazarın en büyük isteğinin daha geniş kitleler tarafından okunmak olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75