banner6

Ozanköy'deki tarihi freskler kurtarıldı

banner37

Sanat Tarihçi Prof. Dr. Michael Walsh ve ekibi, Gazimağusa’da Aya Zoni Kilisesi’ndeki çalışmalarının ardından Ozanköy’deki Panagia tou Potamou Kilisesi’ndeki duvar resimlerinde de (fresk) sağlamlaştırıcı ve emniyete alıcı çalışmalar gerçekleştirdi.

Ozanköy'deki tarihi freskler kurtarıldı
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Dünya Anıtlar Fonu (WMF) finansmanı ve Gazimağusa Suriçi Derneği’nin

(MASDER) organizasyonuyla Kıbrıs’ta kültürel miras çalışmaları ile tanınmış Prof. Dr. Michael Walsh ve ekibi tarafından Gazimağusa Suriçi’nde bulunan Aya Zoni Kilisesi’nde gerçekleştirilen Mikail (Archangel Michael) duvar

resmi (fresk), sabitlenip sağlamlaştırılma çalışmalarının ardından, Ozanköy’deki Panagia tou Potamou Kilisesi’ndeki duvar resimlerinde de sağlamlaştırıcı ve emniyete alıcı bir çalışma gerçekleştirildi.

Sanat Tarihçi Prof. Dr. Michael Walsh, Konzervasyon uzmanı Werner Schmidt ve film yapımcısı Dan Fordsham’dan oluşan yabancı ekiple bu çalışmalarını hayata geçirdi.

MASDER’in Gazimağusa’daki Aya Zoni Kilisesi’nde bulunan Archangel  Michael (Başmelek Mikail) isimli duvar resminin sabitlenip sağlamlaştırılması için Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden izin alırken, aynı anda Girne’deki Panagia tou Potamou Kilisesi’nde bulunan duvar resimlerinin sağlamlaştırılması için de izin talebinde bulunarak gerekli izni temin ettiği öğrenildi.

Yıllarca ağaçlar arasında saklı kalmış, yıpranmış, duvarları kararmış ve çöp yığılmış kilise önceki yıllarda İlker Nevzat ve Emin Çizenel’in kişisel çabalarıyla temizlenip korumaya alınarak, ziyaret eden Rumların uğrayıp dua edebileceği bir şekle sokulmuştu.

Çalışma sırasında Panagia tou Potamou’da bulunan, elinde İsa madalyonu tutan Azize Meryem resmi ve Yusuf peygamberin doğum sahnesindeki ayağı ile hemen yanında duran minik kuş figürünü yansıtan resim, ileride konzervasyon işlemleri gerçekleşene dek sabitlenip sağlamlaştırıldı.

Çalışmalar, Dan Fordsham tarafından filme alınarak gelecek yıl içerisinde belgesel olarak yayınlanacak.

Walsh: Kültürel mirasa katkıyı sürdüreceğiz

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Sanat Tarihçi Prof. Dr. Michael Walsh, önümüzdeki yıllarda değişik kaynaklardan fon sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Prof. Dr. Michael Walsh, sabitleme ve sağlamlaştırma işlemi gerçekleştirdikleri duvar resimlerinin konzervasyon işlemini tamamlayarak yıllardır ihmal edilmiş Kuzey Kıbrıs kültürel mirasına katkı sağlamayı sürdüreceklerini kaydetti.

Ortaçağ duvar resimlerinin bir siyasi çözümü bekleyemeyecek kadar kırılgan ve yok olmak üzere olduğuna değinen Walsh, tüm çalışmalarının saydamlık ve dijital teknolojiler sayesinde izlenebilir olduğunu belirtip, Mağusa ve Girne’de yürüttükleri çalışmalarda kendilerine lojistik destek sağlayan, ilgili mercilerden gerekli bütün izinleri temin eden MASDER’e de teşekkürlerini iletti.

Atai: Çöküş hızı onarımdan hızlı

MASDER Başkan Yardımcısı Serdar Atai ise, Kuzey Kıbrıs’taki kültürel mirasın çöküş hızının, onarım hızından çok önde gittiğini, İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin AB’nin sağladığı fonlarla bu çöküşü durdurmaya çalıştığını, ancak sırf AB fonlarıyla bu işin üstesinden gelinemediğinin görüldüğünü ifade etti.

Serdar Atai, özellikle duvar resimleri gibi farklı bir uzmanlık, ince iş ve bir o kadar da ekstra fon gerektiren bir konuya Teknik Komite’nin kaynak ayırmasının imkânsız olduğunu, bu nedenle de MASDER olarak bu tarz yabancı donörlerin yerel partnerlerden yardım isteğine açık olacaklarını ve gerekli desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Atai, “bu son çalışmada MASDER sadece Gazimağusa ile yetinmeyip Girne’deki bir tarihi eserin bakım-onarım çalışmasını organize etmekten gurur duymuştur” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2017, 11:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104