Özlemle anıyoruz

banner37

Yarım asrı aşkın süre gazetecilik yapan Bilbay Eminoğlu’nu kaybedeli altı yıl oldu…

banner87
Özlemle anıyoruz
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ

Kıbrıs Türk basınında büyük yeri olan gazeteci Bilbay Eminoğlu, kibar, işinde titiz, dürüst ve çalışma azmiyle tanınan bir isimdi.

Benim de çalışma fırsatı yakaladığım Bilbay Eminoğlu, hepimizin abisi, danıştığı bilirkişiydi… Ondan öğrendiğimiz çok şey vardı. Bize verdiği en önemli öğütler, onun da hayat felsefesiydi: İşinize sahip çıkın; mükemmeliyetçi olun; Türkçe’yi en iyi şekilde kullanın…

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) kurucularından gazeteci Bilbay Eminoğlu, 8 çocuklu bir ailenin en büyük oğluydu. Eminoğlu, mesleğine verdiği özveriden dolayı evlenmeyi unutmuş! Tüm kardeşlerini evlendirip ağabeylik yapmış, sonra da sıranın kendine geldiğini düşünüp 38 yaşında Aysel hanımla evlenmiş.

Kalp rahatsızlığı bulunan Eminoğlu, 1938 yılında Lefke’de doğdu ancak bütün yaşamını Lefkoşa’da geçirdi.

Eminoğlu, ilk olarak Bozkurt Gazetesi’nde, sonra BRT’de 1984-1999 yılları arasında televizyon haber amirliği görevinde hizmetler verdi. Son olarak çalıştığı KIBRIS Gazetesi’nde de haber editörlüğü ve köşe yazarlığı yaptı.

Eminoğlu, bütün hayatını Kıbrıs Türk basınının içerisinde geçirdi.

Sürekli basın kartı sahibi olan ve 2010 yılında Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Basın Hizmet Ödülü de alan Bilbay Eminoğlu’nu 3 Kasım 2013 tarihinde 75 yaşında hayatını kaybettik. Aramızdan ayrılışının altıncı yılında onu saygı ve rahmetle anıyoruz.

Usta kalem Bilbay Eminoğlu’nu kaybedeli altı yıl oldu ama dün gibi sesi ve anıları hatırımızda… Ölüm yılı dolayısıyla arşivimi karıştırırken, zamanın ne kadar çabuk geçtiğini farkına vardım.

Bilbay Eminoğlu'nun yeğeni Deniz Eminoğlu (kardeşi oğlu), amcasının 1’inci ölüm yıldönümü dolayısıyla yazarımız Ahmet Tolgay’a eski bir fotoğraf göndermişti. Ahmet Bey de o günlerde bu fotoğrafı benimle paylaştığında Bilbay Eminoğlu’nun mesleğindeki tecrübe dolu günleri anlatmıştı.

Usta gazeteci Eminoğlu’nu anmadan geçmemek gerektiğini düşünerek, bu fotoğrafı ve o günü anlatan birkaç satırı sizinle paylaşmak istedim. Ahmet Tolgay’a bu nostaljik kare için teşekkür ediyorum.

Dillere Destan Kıbrıs

Eminoğlu, meslek hayatı boyunca yazdığı köşe yazılarıyla birçok konuya değindi… Ama onu özel kılan yazı dizilerinden biri nostalji köşesiydi…

Hayali ise bir gün bu yazılarını kitaplaştırabilmekti… Ancak kitabını tamamlamaya ömrü yetmedi…

Bilbay Eminoğlu’nun meslek hayatı boyunca kaleme aldığı nostaljik yazıları ve hayatından kesitlerin bulunduğu kitabı “Dillere Destan Kıbrıs”ı Eminoğlu’nun ailesi tamamladı…

Gazeteci Bilbay Eminoğlu’nun hayattayken kaleme aldığı yazılardan oluşan “Dillere Destan Kıbrıs” isimli nostaljik eseri 2017’de okuyucuyla buluştu.

Editörlüğünü Deniz Gürgöze’nin üstlendiği 360 sayfalık kitapta, 6 yıl önce hayatını kaybeden gazeteci- yazar Bilbay Eminoğlu için yazılan yazılar ve Eminoğlu’nun Kıbrıs’a ait derlenmiş yazıları yer alıyor.

Eminoğlu’nun ailesi tarafından yayımlanması sağlanan kitaba yıllarca KIBRIS Gazetesi’nde birlikte çalıştığı Ahmet Tolgay ve Ali Baturay da yazılarıyla katkı koydu.

Kitapta, Eminoğlu'nun, Kıbrıs'ın güzelliklerini ve Kıbrıs'ta yaşanmış olayları kaleme aldığı yazılarından kendi seçkileri ve okuyucularından gelen mektuplar yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75