banner6

Paha biçilmez 'antikalar'

banner37

Günümüzde "antika" sözcüğü en az 100 yıllık yapıtları ya da eşyaları kapsar. Antikalar ünlü bir kişiye ya da belli bir tarihsel döneme ilişkin olabileceği gibi yalnızca iyi korunmuş eşyalar da olabilir.

Paha biçilmez 'antikalar'
banner151 banner143

Gülten Özyakup SEZGİN


Resim ya da heykel gibi sanat yapıtları ile mobilya ya da çeşitli ev eşyaları antika değeri kazanabilir.


Antikalar ender bulundukları için değerlidir. Bazı insanlar yalnızca güzel buldukları, bazıları ise zaman geçtikçe değerleneceğini bildikleri için antika toplar.


Alsancak Belediyesi tarafından restore edilen Bayram Özmertdaş Kapalı Pazarı’nda atölyesi bulunan Gülhan Çıkar, burada birçok antika ürünün satışını yapıyor.


Alsancak’da ikamet eden Gülhan Çıkar, antikaya merakının 2004 yılında eski kitap kokusuyla başladığını belirtti.


Çıkar, “Eski kitap kokusu içimde büyüyerek daha çok eski kitap aramaya başladım. Bu merakım eski kitaplardan eski eşyalara dönüştü.  Evimde küçük küçük antika eşyalar biriktirmeye başladım. İki yıl önce eşimle tanıştım. Ruhlarımız birbirine çok uygundu ve o da antika tutkunu bir insan olunca, işi büyüttük” dedi.


Facebook’da grup açıp orada açık artırma usulü satışlar yapmaya başladıklarını söyleyen Çıkar, gördükleri ilgi karşısında dükkan açmaya karar verdiklerini ifade etti. Alsancak Belediyesi’nin restore ettiği mekanda atölye açan Çıkar, “Atölyemizdeki antikaların birçoğu açık artırmalara katılıp aldığımız veya yurt dışından sipariş edip getirttiğimiz ürünlerdir. Zorlu bir süreçtir. İki yıldır toparlıyoruz” dedi

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 12:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104