banner6

Panikos Hrisantu'dan destekçilerine belgeselle teşekkür

banner37

Açlık grevini sürdüren yönetmen “Üç Ağaç Bir Kıbrıs” belgeselini gösterdi

Panikos Hrisantu'dan destekçilerine belgeselle teşekkür
banner99

Murat OBENLER

Sinema sektöründe yaşadığı ayrımcılığı protesto etmek için bir haftadır açlık grevinde olan Kıbrıslı Rum yönetmen Panikos Hrisantu, kendisine destek veren Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumları onore etmek için “Üç Ağaç Bir Kıbrıs” adını taşıyan belgeselini gösterdi.

5 Mayıs Cuma akşamı saat 20.30’da, Hrisantu’nun açlık grevini sürdürdüğü Lokmacı Sınır Kapısı’nın hemen yanındaki Barış Odası’nda (Peace Room) ilk kez gerçekleştirilen “Üç Ağaç Bir Kıbrıs” adını taşıyan belgesel gösterimine Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan sinemaseverler ve barışseverler katılırken, 40 dakikalık Yunanca dilinde ve Türkçe alt yazı ile gösterilen belgesel sırasında duygusal anlar yaşandı.

Hrisantu: “Son yıllarda dışlanma ve ayrımcılığa maruz kalıyorum”

Yönetmen gösterim sonrasında yaptığı konuşmada bölünmüş ada Kıbrıs’ın her iki yakasında olan milliyetçilik ve önyargılara karşı uzlaşmadan, yakınlaşmadan, birleşme ümidinden yana filmler yaptığını belirterek son yıllarda dışlanmalara maruz kalan, ayrımcılığa uğrayan bir sinemacı olarak sesini duyurmak ve adalet talebini iletmek için açlık grevine başladığını vurguladı. Kendisini dışlayanlara cevabını yine sanatı ile vermek istediğini söyleyen Hrisantu, bu gösterime gelerek mücadelesi için dayanışma gösteren herkese teşekkür etti.

Koro’dan barış şarkılı destek

Gösterime katılan İki Toplumlu Koro üyeleri de Kıbrıs’ta aynı çözüm ve barış mücadelesini verdikleri yönetmene şarkılarla destek verdiler ve hazırladıkları bildiriyi okudular.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2017, 11:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104