“Parazit”,Oscar’a da bulaştı

banner37

2019’un flaş filmi En İyi Film heykelciğine uzanan ilk İngilizce olmayan yapım olarak Oscar tarihine geçti

banner87
“Parazit”,Oscar’a da bulaştı
banner90
banner99

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri olan Akademi Ödülleri(Oscarlar) 9 Şubat’ı 10 Şubat’a bağlayan gece düzenle törenle 92. kez sahiplerini buldu. Bu yıl da sunucusuz gerçekleşen Oscar Ödül Töreni’nde geceye damga vuran film 2019’da Cannes Altın Palmiye de dahil onlarca ödül kazanan Bong Joon-ho imzalı Parazit(Parasite) oldu. Ödül töreninden önce pek çok kişi tarafından 1917’e verileceği tahmin edilen En İyi Film ödülünün sahibi olan Parazit, aynı zamanda En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Özgün Senaryo kategorilerinde de heykelciğe ulaştı.

Oscar tarihinde ilkler yaşandı

Parazit’in En İyi Film Oscarı’nı kazanması ile Oscar tarihinde de ilkler yaşandı. Akademi Ödülleri’nin 92 yıllık tarihinde, İngilizce olmayan bir film En İyi Film Oscarı’nı ilk kez kazandı. Yıllar içinde Roma, Life Is Beautiful, Z, Cries and Whispers gibi filmler En İyi Film kategorisinde Oscar adaylığı kazanmış olsa da, bugüne kadar İngilizce olmayan hiçbir film bu ödülü kazanamamıştı.


The Lost Weekend ve 1955 yapımı Marty‘den sonra ilk kez bir film hem Cannes Film Festivali’nde hem de Akademi Ödülleri’nde en büyük ödülü kazanmış oldu. Uluslararası Film kategorisini kazanan bir yapım da ilk kez En İyi Film kategorisinde Oscar heykelini evine görürdü.

Oyunculuklarda beklenen oldu:Phoenix ve Zellweger en iyi oyuncu

En İyi Film yarışı ilginç bir şekilde sonuçlanmış olsa da oyunculuk kategorilerinde beklenen isimler ödüllerin sahibi oldu. Ödül sezonu boyunca neredeyse her ödülü kazanan Joaquin Phoenix, Renée Zellweger, Brad Pitt ve Laura Dern, Akademi tarafından da ödüle layık görüldü.

24 adaylı Netflix yapımları geceden sadece 2 ödülle ayrıldı

Oscar yarışında daha etkili olabilmek için önemli isimlerle çalışan ve bu yıl The Irishman, Marriage Story, The Two Popes gibi filmleri sinemaseverlerle buluşturan Netflix, 24 adaylık alarak kendisi adına bir rekora imza atmış olsa da, adaylıklardaki bu başarısını ödüllere taşıyamadı ve geceden sadece iki Oscar’la döndü.

Kadın dayanışması elbiselere yansıdı

Natalie Portman elbisesinin üzerinde, pek çok otorite tarafından favoriler arasında gösterildikleri hâlde aday gösterilmeyen kadın yönetmenler Greta Gerwig (Küçük Kadınlar) ile Lulu Wang’ın (Elveda) isimlerini taşıyarak kırmızı halıya damgasını vurdu.

 Phoenix: “Kendimiz dünyanın merkezi zannediyoruz.Kişisel değişim fikrinden korkuyoruz”
Joaquin Phoenix, Oscar töreninde hiç kimseden kendisini yüksek görmediğini söyleyerek törendeki insanlarla aynı film sevgisini paylaştığını belirtti. Bu sevginin kendisine bahşettiği en önemli hediyenin “sessizlerin sesi” olabilmek olduğunu söyledi. Sevgi ve şefkati kılavuz ilke olarak kullanmamız gerektiğine vurgu yapan Phoenix, ödül konuşmasını şu sözlerle devam ettirdi: “Çok uzun zamandır hep birlikte karşı karşıya olduğumuz sorunları düşünüyorum ve bazen şöyle hissediyoruz ve hissettiriliyoruz ki farklı amaçlara ve öncülüklere liderlik ediyoruz aslında ama ben bir ortaklık görüyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliği, ırkçılık, eşcinsel hakları, hayvan hakları olsun bunlardan bahsederken adaletsizliğe karşı bir mücadeleden bahsediyoruz. Bir ülkenin, bir ırkın, bir cinsiyetin ve bir türün egemenlik ve istismarı hakkı olduğu fikrine karşı çıkıyoruz. Doğal dünyadan çok korktuğumuzu düşünüyorum ve hepimizin suçlu olduğu egosantrik, ben merkezci bir dünya bakışı var. Kendimizi dünyanın merkezi zannediyoruz. Tabiata gidip kaynaklar için onu sömürüyoruz. Bir ineğin yavrusunu çalıyoruz. Sonra sütünü alıp kahvemize koyuyoruz. Kişisel değişim fikrinden korkuyoruz ve bir şeyleri feda etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Değişim sistemleri geliştirerek çevreye faydalı olabiliriz.”

Brad Pitt ise Donald Trump’ın görevden alınma soruşturmasında mahkemeye tanık çağırmayan Cumhuriyetçi senatörleri eleştirdi.

“Bir tarih yazımına aracı olduk”

Parazit filmi yapımcıları ödülü kucaklarken bir tarih yazımına aracı oldukları için mutlu olduklarını söyledi. Yönetmen Bong Joon Ho ise ödülü İspanyol oyuncu Penelope Cruz'dan aldıktan sonra, "Artık bu gece içmeye hazırım" dedi.

Ödül listesi

En İyi Film:Parasite

En İyi Yönetmen:Bong Joon-ho – Parasite
En İyi Erkek Oyuncu:Joaquin Phoenix – Joker
En İyi Kadın Oyuncu:Renée Zellweger – Judy

En İyi Yard. Erkek Oyuncu:Brad Pitt-Once Upon a Time…in Hollywood

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:Laura Dern – Marriage Story
En İyi Özgün Senaryo:Bong Joon-ho ve Han Jin Won – Parasite
En İyi Uyarlama Senaryo:Taika Waititi – Jojo Rabbit
En İyi Uluslararası Film: Parasite – Güney Kore
En İyi Animasyon Film:Toy Story 4

En İyi Belgesel:American Factory
En İyi Yapım Tasarımı:Once Upon a Time…in Hollywood
En İyi Kostüm Tasarımı:Little Women
En İyi Görüntü Yönetimi:Roger Deakins-1917
En İyi Kurgu:Ford v Ferrari
En İyi Görsel Efekt:1917
En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı:Bombshell
En İyi Müzik:Joker
En İyi Şarkı:(I’m Gonna) Love Me Again(Rocketman)
En İyi Ses Kurgusu:Ford v Ferrari
En İyi Ses Miksajı:1917
En İyi Kısa Animasyon:Hair Love
En İyi Kısa Film:The Neighbors’ Window
En İyi Kısa Belgesel:Learning to Skateboard
 in a Warzone (If You’re a Girl)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108