Polanski, feministlerin boykotuna dayanamadı

banner37

“Fransa’nın Oscar’ları” olarak bilinen César, bu yılın ödül törenine başkanlık etmesi için yönetmen Roman Polanski’yi davet etti. Ancak Fransa'da kadın grupları 1977'de 13 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz ettiği gerekçesiyle ABD tarafından suçlu bulunan Polanski'nin davet edilmesini protesto ederek César Ödülleri'nin boykot edilmesi için çağrı yaptı. Çağrı sonrasında yapılan imza kampanyası, 61 bin imzaya ulaşınca Polanski, César ödülleri törenine başkanlık etmekten vazgeçti.

Polanski, feministlerin boykotuna dayanamadı
banner8

The Guardian'da yer alan habere göre her yıl Paris’te gerçekleşen etkinliği düzenleyen The Académie des Arts et Techniques du Cinéma, 83 yaşındaki yönetmenin bu yıl töreni onurlandıracağını “Sanatçı, sinemacı, yapımcı, senarist, oyuncu, yönetmen; Polanski’yi tanımlayacak çok fazla kelime var. Ancak bizim kendi hayranlığımızı ve büyülenişimizi ifade etmemiz için tek bir kelime var: teşekkürler, Bay Başkan” ifadeleriyle açıkladı. Ancak bu açıklama feminist örgütlerince öfkeyle karşılandı. Osez le Féminisme (Meydan Okuyan Feminizm) grubundan Claire Serre-Combe “Son derece öfkeliyiz” diyerek, kararı “utanç verici” olarak tanımladı. Grup, törenin yapılacağı gün protesto gösterisi gerçekleştirmeyi planlıyordu.

banner134

Polanski’nin avukatı Agence France-Presse’ye açıklama yaparak, yönetmenin sebep olduğu “haksız” kargaşa nedeniyle başkanlıktan vazgeçtiğini açıkladı. Avukat Temime ise başlatılan kargaşanın “tamamen yanlış bilgiye dayandığını” söyledi ve tecavüz kurbanının Amerika’da davayı düşürmek için başvuru yaptığını ekledi.

Yönetmen, 1977'de bir fotoğraf çekiminde 13 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etmesi sebebiyle Los Angeles mahkemesi tarafından suçlu bulunmuş, 42 gün hapis cezası yatmıştı. Hapis cezasının ardından Polanski, yargıcın daha uzun bir süre hapis yatmasını isteyeceğini düşünerek Amerika’yı terk etti, bir daha da geri dönmedi. ABD mahkemesi Polanski’ye yönelik tüm suçlamaları kabul etmişti ve şayet kaçmasaydı, 50 yıl hapis cezasına çarptırılması beklenmekteydi.

2003'te 'Piyanist' filmiyle en iyi yönetmen Oscar ödülünü kazanan Polanski, törene katılamamış, ödülü onun yerine oyuncu Harrison Ford almıştı. Polanski bugün hayatını Fransa’da sürdürüyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75