“Potansiyelimizin farkına varıp uyanma zamanıdır”

Derviş G. Zeybek, Surlariçi’nden, adaya ve dünyaya yayılan öz temelli, ruhsal bilinçlenme hareketi olan ‘Yuka’yı anlattı

“Potansiyelimizin farkına varıp uyanma zamanıdır”
  • 11 Nisan 2018, Çarşamba 9:58

Murat OBENLER

Yedi yıl önce kafasındaki birçok soruyla Lefkoşa Surlariçi’ne yerleşen Derviş G. Zeybek, sanatın da aracılığıyla oluşturduğu ekiple birlikte bugün dünyada bile ilgi uyandıracak projelere imza atıyor.

Öz temelli, ruhsal gelişimi ve değişimi temel alan, çok kültürlülük ve çeşitlilik ekseni üzerinde ilerleyen, çok disiplinli bir yapıyla yola devam eden Zeybek’le mahalleye ektikleri Yuka bitkisi gibi büyüttükleri Yuka ruhunu ve Surlariçi’nde filizlenip önce adaya sonra da tüm dünyaya yayılan ışığı konuştuk.

Zeybek, “Yuka ruhu kavramı da değişimin temsilcisidir. Artık millet Stüdyo 21 ya da Derviş’i bilmeyecek Yuka’yı bilecek. Zaten 2017 başında bir karar alarak kendi kanatlarıyla uçması için Stüdyo 21’deki bütün çocukları özgür bıraktık” dedi.

Ülkemizde çok büyük bir potansiyel olduğunu ancak bunu farkına varmamız gerektiğini vurgulayan Zeybek, “Kıbrıs’ta da uyanma zamanı geldi. Burada siyasi ve sosyo-politik sorunlar yaşarız ve bunun dönüm noktasındayız. Bu badireyi atlatırsak çok güzel yerlere gideceğiz” şeklinde konuştu.

SORU: Bir süre önce İspanya’da katıldığınız uluslararası etkinlikten başlayalım…

ZEYBEK: Uluslararası hip hop kolektifi olan “Team Hip Hop Kolektif” bizlere ulaştı çünkü Urban Art and Folk’u karıştırdıkları bir çalışma yapıyorlardı ve bizim yaptığımız Nefes (semazenlikle yeni olguları karıştırdık) projesi de tam böyle bir çalışmaydı. Ben ve iki arkadaş İspanya’ya gittik. Orada hem atölyelere/kurslara katıldık hem de Stüdyo 21 ve Yuka Blend’i tanıttık. Orada da amaç sanatı kullanarak sosyal anlamda insanları projelere katma yöntemleri, yolları olduğu için tam da bizim amacımıza uygun bir çalışma oldu. Bizim stüdyoda ve sokakta yaptığımız işler. Özellikle sosyal anlamda insanları projelere katma amacıyla yapılan denemelerin en iyilerini dinlemek istedikleri için biz de Yuka Blend’i orada anlattık. Yuka sosyal, sanatsal, sportif, kültürel,  insanları buluşturma anlamında kaynaştırıcı çok iyi bir örnektir. Bir hafta süren etkinlik dizisinde yavaş yavaş olaya adapte olarak insanlarla çok ciddi bir bağ kurduk, 7 ülkeden insanlarla iletişim kurarak onlara hem Yuka’yı anlattık, onları da Yuka’ya davet ettik.

Bir de Malaga şehrine gittik. Yerel yönetimin bisiklete, bisiklet kullanımına yaklaşımı müthiş. Şehir merkezinde kilometrelerce alan araç girişine kapalıdır ama hareketlilik inanılmaz boyuttadır. Normalde ülke olarak biz oraya 2300’lerde varırız herhalde. Ben ABD ve Avrupa dahil birçok farklı coğrafyada yaşadım. Eskiden her geldiğimde attan inip eşeğe biner gibi olurdum ama son zamanlarda her gidip geldiğimde bir motivasyon ve kendime güvenle dönerim. Bizim burada çok büyük bir potansiyelimiz vardır. Bunu anlamamız, farkına varmamız gerekiyor. Zor olsa da bu fırsatı sonuna kadar zorlamamız gerekir. Kıbrıs’ta da uyanma zamanı geldi. Burada siyasi ve sosyo-politik sorunlar yaşarız ve bunun dönüm noktasındayız. Bu badireyi atlatırsak çok güzel yerlere gideceğiz.

SORU: İspanya sonrası ajandanız nedir?

ZEYBEK: 2017’de başlattığımız ve bu yıl da devam eden bir değişim sürecini yaşıyoruz. Geçen yılki 20 bin artı insanın geldiği Yuka da bunun sonucudur. Bizim hayalimiz artık hepimizin hayali oldu. Kıbrıs güzelleşsin, Lefkoşa rengarenk olsun istiyoruz.

SORU: Ben artık Lefkoşa’nın uluslararası etkinliklere ev sahipliği yaptığını görmek istiyorum.

ZEYBEK: Bizim doğamızda çok kültürlülük, medeniyetlerin çeşitliliği var. Yolda çok kayıplar verdik ama geri dönmeliyiz ve döneceğiz de. Kaybettiğimiz özümüze geri döneceğiz.  Bu düşüncelerle İspanya dönüşünde bir uluslararası şirketin davetiyle İzmir’e gittik, orada bir etkinliğe katıldık ve bir günlük ziyaretlerimiz sonunda bu şirketle yaşam boyu ortaklık anlaşması imzalamak için fikir birliğine vardık. Bizim sosyal projelerimize inanıp bize güvendiler. Bu firma kendi sosyal sorumluluğu çerçevesinde bütün yaptığımız etkinliklerde bizlere destek verecekler.

SORU: Somuta indirgediğimizde neler olacak?

ZEYBEK: Haziran’da burada iki günlük çok büyük bir etkinlik yapıyoruz. Dünyanın en iyi 3 break dansçısını bize gönderiyorlar. Dünyanın en iyi DJ’lerinden Kevin de geliyor. Çok büyük uluslararası bir Hip Hop Dans Battle (Kapışma) etkinliğiyle bize yakışır faaliyet yapacağız. Uluslararası medya da ilgi duyacak.

İlk gün sabah bütün adadaki gençler/çocuklar için bir atölye çalışması yapıyoruz, öğleden sonra bu 3 dansçının jüri üyesi olacak yarışmamız olacak. Arada bizim bir şovumuz olacak. 3 dünyaca ünlü dansçı ile Engelsiz Dans’tan 3 gencimiz kapışacak.  İkinci gün ise Girne’de yat turu yapıyoruz.

Bu etkinlik öncesinde mayısta ise Girne Mersinlik’te dağda yapılan bir festivale ve ağustosta Maki grubunun Bafra Plajı’nda düzenlediği festivale de destek vereceğiz. Bizim derdimiz sadece Lefkoşa değil tüm Kıbrıs’tır. Kıbrıs’ın değişmesini, güzelleşmesini ve çevremizde mutlu insanların olmasını isteriz.

“Surlariçi dönüştükçe bu dönüşüm tüm adaya yayılabilir”

SORU: Ama sanıyorum bu uzun yolculuğun veya sürecin merkezi Surlariçi’dir...

ZEYBEK: Evet. Çünkü orası dönüştükçe bu dönüşüm tüm adaya yayılabilir. Ben challenge (meydan okuma) seven biriyim ve Surlariçi’ne taşınarak zor bir işe soyundum. Birçoğumuzun içinde yatan sorulara cevap bulmayı amaçlayarak oraya gittim ve orada yaşadıklarım bana gösterdi ki “Haklıyız”. Surlariçi’nin değişime, dönüşüme ihtiyacı var.  Amacımız Kıbrıs’ı değiştirmek, algıları değiştirmek ve özümüze dönmek.  Lefkoşa’da özel ruh var çünkü en çok farklı toplumdan insanın olduğu yerdir. Pakistanlı, Bangladeşli, Rus, Tayvanlı, Bulgar ve birçok toplumdan insan yaşıyor ve bu çeşitlilik giderek artıyor. Bu insanları da sosyal olarak içine alarak bütünsel bir dönüşümü sağlamalıyız. Biz Kıbrıs’ı geri isteriz. Yani bu ada şahsen benim değil Kıbrıs’ta yaşayan herkesindir. Benim bir sürü yabancı öğrencim var.

SORU: Bizde siyaset insanı uyutur, sanat ise uyandırır.

ZEYBEK: Çok güzel söylediniz. Aynen böyledir ve bu yüzden disiplinler arası/çok disiplinli sanat yapıyoruz. Çok uzun zaman bize “Aha o dans eden çocuklar” dediler. İnternet sayfamıza girip yaptığımız, ürettiğimiz şeyleri görse insanlar gözlerine inanamayacaklar. Bizim amacımız çeşitlilik yaratmaktır. 7 yıl önce hip hop’u aldık ve yanına drama, rol vs. ekleyerek çoklu işlerle yola çıktık. Yuka’yı yaptık, çoğu kişi Surlariçi’ne bağlandı, buradaki birliktelik çoğaldı ve bugün geldiğimiz çok renkli, çok kültürlü noktada herkesle iletişim içindeyiz.

SORU: Belki de çok az insan Yuka’nın şehri, Surlariçi’ni, insanları dönüştürücü özelliğinin farkındadır. Bu Yuka’yı biraz daha derinlemesine anlatabilir misin?

ZEYBEK: Yuka çok özel bir durumdur ve bizim için çok önemlidir. Ne bir sokak festivali ne de bir dans festivalidir. İçinde ruhla ilgili çok ciddi şeyler taşır. Şehrin ruhunu, Kıbrıs’ın ruhunu yansıtsın isterik, birlikteliği, geri dönmeyi anlatsın isterik. İspanya’da anlattığımız işlerin başında da Yuka geliyordu ve 6-7 farklı ülkeden üçer-dörder sanatçı Yuka’ya gelecek. Bu yıl Yuka’da birçok ülkeden sanatçıyı Lefkoşa sokaklarında göreceksiniz.

Yuka bizim temsilcimizdir. Yuka hem bir bitkidir hem de 5 yıl önce Kuzey Buz Denizi’nde kanı sıvı bir şekilde bulunan nesli tükenmiş mamuta taktıkları takma isimdir. Bizim de mahalleye ektiğimiz ilk çiçeğin adıdır. Milattan Önce ile yeninin karışımını yapıyoruz. Bizim için feslikan, yasemin güzel bir kokudur, Yuka gibi sağlam, az su isteyen ve bu topraklara kök salan bir bitki bizi temsil etmelidir. Bizim kullandığımız “Yuka Ruhu” kavramı da değişimin temsilcisidir. Yuka mamutu bu yıl canlanacak ve animasyonla hareket edecek. Artık millet Stüdyo 21 ya da Derviş’i bilmeyecek Yuka’yı bilecek. Zaten 2017 başında bir karar alarak kendi kanatlarıyla uçması için Stüdyo 21’deki bütün çocukları özgür bıraktık. Bizim dansçılarımız kendi dans gruplarını kurdu. Dövme yapmaya başladılar, çizim yapıyorlar, grafitici olanlar oldu yani kendi üretimlerini yapıyorlar ve birkaç tanesi de bizle kaldı. Nefes gibi projeleri içinde Portekizli, Brezilyalı, İspanyol ve Kıbrıslı dansçıların olduğu bu modern performans grubumuzla yaptık. Kıbrıs’taki üniversitelerde okuyan Afrikalı öğrencilerden oluşan “21.5” diye yeni bir dans grubumuz da var.

Yuka animasyonunu bu yıl Surlariçi’nde ekranlarda da göreceksiniz. Yuka’nın çoklu üretim heykelini yapacağız ve Yuka’yı destekleyen, o ruha inanan partner işyerlerine vereceğiz. Onlar istediği gibi boyayarak işyerinin kapısına koyacak. Bir de mamut demeyiz çoğu zaman fil deriz ki fil de bilgeliği çağrıştırır.

SORU: Bu kadar çeşitli projeyi ve çalışmalarını nerede yapıyorsunuz?

ZEYBEK: Şu anda Bandbuliya Toptancılar Hali’nin oradaki yerimizdeyiz. Bizim sosyal alanlara ihtiyacımız var. Surlariçi’nde İyilik Evi, Özgür Okul, Çalışma Bakanlığı’nın yeri ve birkaç derneğin gençlik merkezleri var. Bu yerleri kazandık mı? Kazandık. Bu bilinç, bu model oralara da yayıldı mı? Yayıldı. Biz zaten lider olalım, biz en önde olalım diye bu işe girmedik. Şimdi stüdyoda üretim yaparız ve bu yerlere gidip oralarda hizmet veriyoruz. Bu çok arzuladığımız ve yavaş yavaş yayılan bilincin sonucudur ve bundan dolayı çok mutluyuz. Biz Che Guevara’cı değiliz Mahatma Gandi’ciyiz, pasif aksiyona devam, daha fazla insana ulaşmaya ve bilinci yaymaya devam. Bu yüzden Mağusa, Girne, Güzelyurt’a da bu çalışmaları götürmek için istişarelerimiz devam ediyor. İki hafta sonra Güzelyurt’ta ilgili kurum-kuruluşlarla toplantı yapıp Güzelyurt-Lefke bölgesine de bu sosyal projeleri götürmek istiyoruz. Yeni mekanlar istiyoruz.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 3 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık