Resimler çizip, tasarım yapıyorlar

banner37

Gediz İnan, üç arkadaşı Ülgen Muhtaroğlu, Fatma Akçaba ve Işın Yılmaz’la birlikte hayalini kurdukları atölyeyi Kumarcılar Hanı’nda açtı

Resimler çizip, tasarım yapıyorlar
banner8

Gülten Özyakup SEZGİN

Osmanlı döneminde Lefkoşa'da inşa edilen 18 handan biri olan yaklaşık 500 yıllık Kumarcılar Hanı, yeniden hayat buldu. Büyük Han’dan sonra önemli bir han olan Kumarcılar Hanı’nın restorasyonu tamamlanarak surlar içine kazandırıldı.


Ve şimdi, onlarca insan orada el emeği göz nuru eserlerini satıyor. Gediz İnan da bu isimlerden biri…Erken emeklilik hakkını kullanan İnan, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’nda 11 yıl çalıştı.

Gediz İnan, üç arkadaşı Ülgen Muhtaroğlu, Fatma Akçaba ve Işın Yılmaz’la birlikte atölye açma hayallerinin olduğunu ve bunu Kumarcılar Hanı’nda ‘Atölye Hanaylı’ verdikleri dükkanla gerçekleştirdiklerini söyledi.

banner134

İnan, şöyle dedi:


“Sanatla tanışmam çok eskiye dayanır. Liseyi bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi’ne gittim Resim bölümündeydim. Ama maalesef elde olmayan nedenlerden dolayı tamamlayamadım. Okulu bırakıp geri döndüm. Resim eğitimi her zaman içimde ukde oldu. Yedi yıl oluyor Aşık Mene Atölyesi’ne gidiyoruz.


İşe önce resimlerimizi sergilemekle başladık. Daha sonra el boyaması tepsiler ve çay kutuları yaptık. Kendi resimlerimizi kullanarak, yastık ve mutfak önlükleri bastırdık. Daha sonra çanta yaptık”.

Fotoğraflar: Johan DUCHATEAU

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75