“Ritmoyun”la başka bir eğitim mümkün

banner37

Çocuğa alternatif öneriler sunan, keyifli müziklerle oyunlar oynamasını sağlayacak bir albüm/kitap projesi hayata geçiyor

banner87
“Ritmoyun”la başka bir eğitim mümkün
banner90
banner99

Murat OBENLER

Uzman Ritmoterapist Ezgi Bertiz ile yöneticisi de olduğu Mavi Sanat Atölyesi’nde buluştuk.

Şubat ayı sonunda piyasaya çakacak “Ritmoyun” adlı çocuk şarkıları albümü ve kitabı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

SORU: Uzman olduğun ritmoterapi alanında bir albüm-kitap projesi hazırladın. Bu proje nasıl ortaya çıktı?

BERTİZ: Benim bu alanda yıllardır çalışmalarım var. Bu alanda çocuk şarkıları yazma-besteleme çalışmalarımı bir albümde toplamak istedim. Bu albümde LTB ile birlikte yaptığımız ve klibini de çektiğimiz otizm şarkısı da vardır. Bu klip hem Türkiye’de hem de ülkemizde çok güzel tepkiler almıştı. Onu da albüme koyduk. Kitapta ise her şarkı için ayrılmış bölümler vardır. Her şarkının akorları, sözleri, notasyonu ve her şarkının hangi alanlarda ne gibi kazanımlar sağladığı, her şarkı için öğretmenler ve uygulayıcılara etkinlik önerileri vardır.

SORU: Senin eğitmen yönün de var müzisyen yönün de. Bu proje her ikisinin birleşimi gibi oldu. İlk müzikler mi vardı yoksa projeyi düşündükten sonra mı yaptın?

BERTİZ: Müzikler zamanla ortaya çıktığında ben bunları kendi derslerimde çocuklarımla uyguladım. Dersler sırasında çocukların yönlendirmelerle şarkı sırasında çok güzel beden hareketleri, danslar yaptığını gözlemledim. Türkçe dilinde çocuk şarkıları yetersizdir ve çoğunun da hiçbir kazanımı (çocuklara pozitif, bilimsel, ruhsal, bedensel katkı) yoktur. Herhangi bir öğretisi yoktur. Eskilerden bazı çocuk şarkılarını buna örnek verebilirim.

“Negatif olumlamalar veren şarkılar, zarar verir”

SORU: Ticari birçok ürün var tabii ama senin bu konuyu çok ciddiye aldığını ve her detayı ile estetik bir bakış açısı da katarak bilimsel bir şekilde ilerleyip sonlandırdığını anlıyorum...

BERTİZ: Yetişkin bireye şarkı ile çocuklara şarkı yapmak arasında çok önemli farklar vardır. Yetişkin birey tercihi olarak dinleyip dinlememe hakkına sahiptir. Beğenir dinler beğenmez dinlemez. Beğeniler çeşitlidir. Tüketim, piyasa meseleleri. Çocuk müziklerinde ise çok ilginç rakamlar var. Çok iyi çocuk müziği yapan hocalarımız olduğu gibi bu hassasiyete sahip olmayanlar da vardır. Çocuğun bilinçaltına negatif olumlamalar veren şarkılar aslında eğitmeyi bırak çocuğa zarar verir.

Ben de bir albüm yaptım. Bu albümdeki şarkılarla ben de meslektaşlarım ve veliler tarafından eleştirilmek isterim. Sen çocuklarınla bu şarkıları paylaşırsın ve onlar şarkıları severler. Bu çok güzel bir duygudur ama profesyonel gözlerin de değerlendirmesi olması gerekir ki ilerleyesin.

“Çocuğa alternatif bir dille

ve önerilerle gitmek gerekir”

SORU: Farkındalığı olan, eğitimlerden doğru bilgileri alan, belli davranışları öğrenen çocuk bunu aileye de uygular, okulda, sosyal çevresinde arkadaşlarını da aktarır o yüzden bu şarkıların ne anlattığı, nasıl anlatıldığı çok önemlidir.

BERTİZ: Evet. Pedagoji derslerindeki konular bunlar. Benim şarkılarımda “Buna Yapma” yoktur. Hiperaktif çocuğa “koşma” dersen o çocuk “koş” kısmını alır “-ma”yı duymaz ya da bu enerjisini farklı bir yöne kanalize eder. Ben çocuğa asla “koşma” demem, “yürüyerek ilerle” derim ve çocuk bu öneriyi çok beğenerek uygular. Zıplama, hoplama, yapma, etme demek çok yanlıştır. Çocuğa alternatif bir dille ve önerilerle gitmek gerekir. Ben şarkılarımı bu düşüncülerle yaptım. “Orman Pedagojisi Eğitimi” vardır ve bir şarkım ormanla ilgilidir. (Ormanda çocuklara eğitim verilirken kullanılabilir)

“Denenmiş, uygulanmış ve kitaba

dökülmüş 8 şarkılık bir albüm”

SORU: Bu şarkılar tüm çocuklar için mi yoksa bir yaş limiti var mı?

BERTİZ: Ben zaten 1,5 yıldır bu şarkıları çocuklarımla paylaşıyorum. Denenmiş, uygulanmış ve kitaba dökülmüş 8 şarkılık bir albüm var sonuçta elimizde. Özel gereksinimli çocuklar, okul öncesi ve ilkokul 1., 2. ve 3. sınıf çocuklar eğlenerek,öğrenerek deneyimleyebileceği şarkılar yaptım. Ben kendi atölyelerimde özel gereksinimli çocuk ile normal gelişim gösteren çocukları karışık olarak alıyorum. Bunun hem çocuklara hem de ailelerine olumlu katkısı oluyor.

Konu açısından ise bir şarkıda doğa sevgisi, diğerinde hayvan sevgisi, diğerinde yer-yön kavramı, bir diğerinde otizm duygusu anlatılır. Bir şarkı ritim duygusu üzerine yazılmıştır.

SORU: Çocuklarla velilerin birlikte bu şarkıları kullanmasından nasıl bir eğitici sonuç oluşabilir?

BERTİZ: Bütün şarkılar pozitif yönergeler içeriyor. Şarkı bir nevi çocuğa ne yapacağını söylüyor. Öğretmenler, özel eğitim öğretmenleri veya veliler için kitapta öneriler de vardır. Bu önerileri kullandığınızda çocuk üzerinde hangi alanlarda katkısı olduğunu da kitapta yazıyoruz. Popüler işler çok var ama ben Türkiye’nin Eğiten Kitap Yayınevi ile çalıştım. Basit ve kolay anlaşılan 36-40 sayfalık bir kitap çıkardık. İlgilenen ve çocuğa belli bir kazanımlar sağlamak isteyen herkes kitabı alabilir. Kitabın sonunda çeşitli oyunlar vardır. (mesela enstrüman eşleştirme oyunu)

SORU: Kitap bir nevi şarkıların uygulama/kullanım kılavuzu gibi oluyor?

BERTİZ: Kesinlikle öyle. 4 yaşındaki çocuğa “kedinin kuyruğunu çekme”yi şarkıyla anlatırsan çok daha iyi onu kavrar. Kitapta da bunu öğretmenin metotları, araçları mevcuttur. Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’taki resmi ve özel eğitim kurumları da bu kitabı rahatça kullanabilir.

SORU: Şarkıların kaydında başka kimler çalıştı/katkı koydu?

BERTİZ: Ben çaldım ve okudum. Çağıl İşgüzer (Opus Müzik) kaydetti. Çağıl bazı enstrümanlarda benimle birlikte çaldı. Hatta bir şarkıda birlikte vokal yaptık. Çok keyifli bir kayıt süreci oldu.

SORU: “Ritmoyun” ne zaman piyasada satışa sunulacak?

BERTİZ: Şubat sonunda Türkiye’de albüm-kitap çıkıyor. DNR’da satılacak ve ıTunes’ta da olacak. Ülkemizde de kitabevlerinden temin edilebilecek. Yine şubat sonu mart başı kitap-albüm çıkar çıkmaz Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta bir kaç tane konser vereceğiz. Çocuk konserleri, hem bana hem katılacaklara çok keyif verecek. Bu yıl sonu yapılacak TÜYAP’ta da kitabı tanıtacağımız standımız olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108