banner6

Rodin ve arkadaşlarını Girne'de ağırlamak

banner37

‘Adem’, ‘Havva’ ve ‘Düşünen Adam’ heykelleri ile tanıdığımız Rodin (1840-1917)’i, ülkemizde Girne’de ağırladık.

Rodin ve arkadaşlarını Girne'de ağırlamak
banner150 banner150 banner151

Serkan SOYALAN

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nin konuğu olarak bizlerle buluştu Fransız heykeltıraş ve arkadaşlarının eserleri bizlerle.

Heykele hayat veren dokunuşları ile Rodin, kendisini dünyaca üne taşıyan ‘Adem’, ‘Havva’ ve ‘Düşünen Adam’ çalışmalarını 1882’de yaptı.

CAMILLE İLE TANIŞMASI

Rodin, bu çalışmalarının ardından hayatında önemli izler bırakacak olan Camille Claudel ile tanışır. Ancak bu tanışma ve birliktelik Camille Claudel’in pek de arzuladığı gibi sonlanmaz. Ünlü heykeltıraşa büyük hayranlık duyan Camille sanatçıyla bir ömür hayal ederken, Rodin 1917’de Rose Beuret ile evlenir.

Rodin ile tanıştığında 19 yaşında olan Camille çok çalışkan, yetenekli, aydın ve güzel bir kadındı. Zaman içinde usta sanatçıya kendini kabul ettiren Camille, hem asistanı hem de sevgilisi oldu.

FIRTINALARLA DOLU AŞK HAYATI

Fırtınalarla dolu aşk hayatı Rodin’in en verimli yılları olurken, Camile Claudel’in akıl hastanesinde son bulan en acılı yılları oldu.

Rodin’in hayatında kadınlar her zaman çok önemli yer tutmuştur. Sanatçı Rose Beuret ile tanıştığında 24 yaşındaydı. Rose 20 yaşındaydı ve Rodin’e modellik ve eşlik ediyordu. Bu birliktelikten bir de oğulları oldu. Ancak 53 yıl beklemek zorundaydı Rose, Rodin ile evlenebilmek için. Zaten bu evlilik gerçekleştikten, 6 ay sonra hayatını kaybeder Rodin.

Eserlerindeki figürlerde özgün bir tarz yaratan Rodin, Fransız şair, romancı ve oyun yazarı Victor Hugo’yu çırılçıplak bir kayaya oturtarak şekillendirince Fransa’da çok tartışılmıştı.

TARTIŞILAN BALZAC HEYKELİ

Sanatçının Balzac heykeli de olaylı olmuştur. Dönemin Edebiyatçılar Birliği tarafından Rodin’e ısmarlanan Balzac heykeline, sanatçı bir palto giydirmiştir. Ancak Balzac’ın yukarıdan bakışları ve koca göbeği sanat çevrelerini ikiye bölmüştü. Bir kısım eleştirmen Rodin’e destek verirken, bir kısmı da çok eleştirmişti. Rodin’e destek çıkanların başında da Emile Zola vardı. Peki ne oldu bu heykelin akıbeti, yaşanan tartışmalar alevlenince Rodin, Balzac heykelini sergilemekten vazgeçti. Ancak sanatçının yazışmalarına baktığımızda en beğendiği eserinin heykele başlamadan, öncesinde 6 yıl çalıştığı ‘Balzac’ olduğunu belirtir.

“RODIN HIS LOVER & HIS FRIENDS”

İşte bu düşünceler ışığında gezdim 34 parçadan oluşan “Rodin His Lover & His Friends” isimli özel sergiyi.

Bambaşka bir çağa alıp götürdü bizi modern sanatın öncülerinden Rodin ve arkadaşları. Büyük bir açlıktı giderdiğimiz Girne’de. Daha fazlasına ihtiyacımız var, ruhumuzu temizleme adına.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 10:04
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110