‘Safir Serisi’; Tüm Kıbrıs’ın hikayesi

banner37

Kemal B. Caymaz’ın yazıp resimlediği “Safir” serisinin ikinci kitabı ‘Yegâne Aşk’ çıktı. Serinin ilk kitabı olan ve yoğun ilgi gören “Müjdelenen Zaman” ise, yeni kapak tasarımıyla yeniden okuyucuya sunuldu… Her bir kitapta farklı konuların irdelenmesi de ilgi çekici

‘Safir Serisi’; Tüm Kıbrıs’ın hikayesi
banner90
banner8

Kemal Behçet Caymaz’ın yıllardır üzerinde çalıştığı fantastik roman türündeki “Safir” serisinin ikinci kitabı “Yegâne Aşk” okuyucuyla buluştu.


Caymaz’ın lise yıllarında yazdığı kısa öyküyle başlayan serüveni, bugün 3 kitaptan oluşan Safir’in doğuşuna neden oldu. Serinin ilk kitabı “Müjdelenen Zaman” 2016’da, ikinci kitap “Yegâne Aşk” da geçtiğimiz günlerde çıktı. Serinin üçüncü kitabı “Çobanyıldızı Krallığı” ise önümüzdeki yıllarda satışa sunulacak.


Okuyucuyu gerçek ve düşsel bir yolculuğa çıkaran “Safir”; Kıbrıs’ta efsane olan hikayeleri, Kıbrıs gençliğinin ergenlik sancılarını ve Kıbrıs’a ait birçok öğeyi konu alıyor.


Eserlerinde akıcı ve sade bir dil kullanan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi – Plastik Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Caymaz, seride yer alan karakterleri de resmederek okuyucuya sundu. Caymaz, üç kitaptan oluşacak serinin ilk kitabı olan “Müjdelenen Zaman”da göçmenliği, “Yegane Aşk”ta ise eşcinselliğe karşı toplum baskısını ve henüz hazırlanma aşamasında olan üçüncü kitabında da ırkçılık konusunu irdeleyecek.


Işık Kitabevi yayınlarından çıkan kitapların Yayın Koordinatörü Nahide Merlen. Editörlüğünü Nilüfer Uysal,  düzeltmenliğini Ahmet S. Gökaşan ve Fatma N. Özoğul, sayfa düzenini Raif Kızıl ve kapak tasarımını Gökçe Keçeci yaptı.


Caymaz, “Safir” serisinin doğuşunu, “Her şey lâl renginde bir ejderha sineğinin karşıma çıkmasıyla başladı. Ejderha sineği kanatlarını çırparken beni de alıp fantastik bir dünyanın tahtına oturttu. O dünyada yaşadıklarım zihnimde yavaş yavaş belirdi ve ortaya bu hikâye çıktı” diyerek anlattı.

Lise yıllarında başlayan yolculuk…

Ülkesini tanıtmak ve gelecek nesillere kalıcı eserler bırakmak için yılmadan canla başla çalışmalar yapan Caymaz’ın kitap okumak ve resim yapmak hayatının bir parçası.


Yazar, ortaokul-lise çağlarında, ziyaret ettiği kitap reyonlarında Kıbrıs’a ait fantastik gençlik romanı türünde hiçbir yerli yazarın kitabının olmadığını gözlemledi… Bunun bir eksiklik olduğunu fark ederek kendisine; “Neden, kendimize ait, Kıbrıs’ın öğelerini barındıran fantastik türünde, romanımız olmasın?” sorusunu sordu.


Kendisi gibi fantastik roman türünü severlerinde bu boşluğu hissetmemesi için kolları sıvadı.


Yazar, lise yıllarında kurguladığı bir hikaye ile başladığı bu yolculuğu, yüksek lisans yaptığı bir dönemde tamamladı.

  Caymaz, “Kurguladığım ve kaleme aldığım hikayeyi bir kitap olarak okuyucuya sunacaktım. Dosyayı elime aldığım zaman çok kalın olduğunu gördüm ve bunu üç kitaptan oluşan bir seriye dönüştürmeye karar verdim.


Safir ismini verdiğim serinin ilk kitabı 2016’da çıktı. Hemen ardından ikinci kitabı yayımlamak için sabırsızlanırken yaşanan aksiliklerden dolayı ertelemek zorunda kaldım. Serinin ilk kitabı “Müjdelenen Zaman”ı okullarda ve fuarlarda tanıtma fırsatı buldum. Bu süreçte çok güzel geri dönüşler aldım. Bazı öğrenciler roman öykü hikaye yazabilmek için benden öneriler istedi, bu beni en çok heyecanlandıran şey oldu” dedi.


Bu zaman aşımı avantaja çeviren Caymaz okuyucunun bir sonraki kitapta neler beklediği konusunu da göz önünde bulundurarak hazır olan “Yegâne Aşk”ta kurguyu değiştirmeden ufak tefek değişiklikler yaptığını söyledi.

banner134

Karakterlerin isimleri ve doğal taşlar

Kemal B. Caymaz, ilgi duyduğu doğal taşların özelliklerinden ve anlamlarından yola çıkarak, kitabında yer alan karakterlerin isimlerini koyduğunu ve hikayelerin onların özellikleriyle şekillendiğini belirtti.


Caymaz, “Safir” isminin doğuşunu ise şöyle anlatıyor:


“Hikaye Yüce Yaradan’ın biricik aşkına safir kolyesini hediye etmesiyle başlar. Bu kolyeden hamile kalan kadın dünyaya Prens Safiri getirir. Böylece hikayemin ana karakteri Prens Safir’dir… Safir ise ‘Aşk’ ve ‘Sadakat’in sembolüdür. 


Binyıllar sonrasında düşmüş bir krallığı tekrardan yükseltmek için dünyaya gelen bir oğlan çocuğunun müjdelenmesi de serinin ilk kitabı ‘Müjdelenen Zaman’ ismini gün yüzüne çıkardı.


Serinin ikinci kitabı Yegâne Aşk ise Prens Safir’in ergenlik yıllarındaki çıkmazlarını anlatırken bir yandan da Seçkin ve arkadaşlarının aşk olaylarına ve kalp kırıklıklarına vurgu yapıyor”.


Yazar, okuyucunun farklı duygulara da tanıklık edeceği serinin ikinci kitabında, yeni karakterlerle de buluşacağını belirtti. 

Seriye dizi çekimi müjdesi


Okuyucuyu gizemli bir yolculuğa çıkaran Safir serisi, 7’den 70’e her kesimin okuyup, keyif alacağı bir eser. Serinin birinci kitabı olan Müjdelenen Zaman’ın ana unsuru göçmenlik, Yegâne Aşk’ın eşcinselliğe karşı toplumun baskısı ve son kitabın ise ırkçılık olduğunu belirten yazar, okuyucuyu gizemli bir serüvenin içine sürükleyeceğini belirtti.


Kitap kapaklarında Kıbrıs’a özgü Lefkara işi kullanılarak, Çobanyıldızı Krallığının simgesi oluşturuldu. Müjdelenen Zaman kitabında kullanılan Yusufcuk, peri masalı tadında bir hikayeyi okuyucuya müjdelerken;
Yegâne Aşk kitabında ise yer alan erguvan ağacındaki kargalar, kötülüğün ve yaklaşan tehlikenin habercisi…
 


Ülkemizde en seçkin kitapevlerinde raflardaki yerini alan serinin ikinci kitabı Yegâne Aşk, Türkiye’deki okuyucuyla da buluştu.


2016 yılında yayınlanan serinin birinci kitabı “Müjdelenen Zaman”ın da yeni baskısı yapılarak, ikinci kitapla birlikte eşzamanlı olarak raflardaki yerini aldı.


Müjdelenen Zaman’ın geçtiğimiz yıl Kültür Dairesi Müdürlüğü katkılarıyla İngilizce çevirisi yapıldı ve bütün Avrupa’da satışa sunuldu. Turizm Bakanlığı ve Kültür Dairesi Müdürlüğü sponsorluğunda Rusça, Almanca, Makedonca çevirileri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Üçüncü ve son kitabını da gelecek yıl okuyucuyla buluşacağını belirten Caymaz, yine gelecek yıl içinde önemli bir platformda yayınlanmak üzere dizi çekimlerinin de başlayacağını sohbetimizde müjdeledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75