banner6

Şair- Yazar Tamer Öncül’ün son kitabı Işık Kitabevi’nde tanıtıldı

banner37

“Çağdaş Kıbrıs Türk Şiiri Kimlik Arayışları ve Mitoloji” okurla buluştu

Şair- Yazar Tamer Öncül’ün son kitabı Işık Kitabevi’nde tanıtıldı
banner99

Ahmet UÇAR

Şair-Yazar Tamer Öncül’ün Kıbrıs Türk Şiiri’nin başlangıç noktasını aradığı ve Kıbrıslı Türk duyuşunun geçmişten bugüne şiire nasıl yansıdığını araştırdığı, Nezih-er Yayınları’ndan çıkan “Çağdaş Kıbrıs Türk Şiiri Kimlik Arayışları ve Mitoloji” isimli kitabı önceki akşam Işık Kitabevi’nde tanıtıldı.

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği, çeşitli sanatçı ve sanatseverlerin yoğun bir katılım gösterdiği etkinlikte, Nezih-er Yayınları Sahibi ve Yöneticisi Mehmet Ömer’in kitabın çıkma süreciyle ilgili konuşurken; Şair- Yazar Tamer Öncül de kitabın yazım süreci, araştırma yöntemleri, araştırmalarındaki kriterler hakkında bilgi verdi.

Mehmet Ömer, kitabı 2019’da basmaya karar verdiklerini belirterek, araya pandemi sürecinin girmesi nedeniyle aksaklık yaşandığını kaydetti. Bu sene çalışmaları tamamlayarak kitabı bastıklarını dile getiren Ömer, bir an önce dağıtıma ve satışa vereceklerini ifade etti. Ömer, söz konusu kitap çalışmasının çok güzel bir niteliğe sahip olduğuna işaret ederek, dizgisiyle kendisinin uğraştığını, zevk alarak hazırladığını söyledi.

 Kitabın kapağını Mine Ömer’in hazırladığına dikkat çeken Öner, bu kitabın Tamer Öncül’ün Nezih-er Yayınevi’nden çıkan ikinci kitabı olduğunu vurguladı.

  Şair- Yazar Tamer Öncül de “Çağdaş Kıbrıs Türk Şiiri Kimlik Arayışları ve Mitoloji” isimli kitapta Kıbrıs Türk şiirindeki kimlik vurgusunun bulunduğunu belirterek, bunu kapakta da özellikle vurgulamaya çalıştıklarını kaydetti.

Bu çalışmada Kıbrıs Türk kavramını karşılayacak şiirin ne zaman başladığı üzerinde durduğunu dile getiren Öncül1990’lı yıllardan itibaren kaynakları tarayarak sürekli bir şeyler eklediğini, daha geniş anlamda Börte ile Yorgos Salakidis’in Luricina Üniversitesi’ndeki bir akademik konferansından tek akademisyen olmayan konuşmacı olarak sunum yaptığını anımsattı. Öncül, çalışma kapsamında o güne kadar çıkmış tüm şiir kitaplarına ulaşmaya çalıştığını ifade ederek kitaptaki kimlik vurgusunda “Kıbrıs Türk şiiri kavramı nerede başlıyor; bu kimliksel duyuş ne zaman başladı” gibi konuları ele aldığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104