“Sanat enerji ve mutluluk veriyor”

banner37

Genç Yetenekler-4

banner87
“Sanat enerji ve mutluluk veriyor”
banner90
banner99

Ülkemizde kendini sanatın çeşitli alanlarında geliştiren birçok genç yeteneğimiz var. Küçük yaşlardan sanata merak salan bu gençlerimiz, aldıkları eğitimlerle, kendi çabalarıyla yeteneklerini geliştirerek bugün önemli başarılara imza attı. KIBRIS, sizlere adı bir yerlerde saklı kalmış “Genç Yeteneklerimizi” tanıtıyor. Yazar ve tiyatrocu İzel Seylani’nin yardımıyla sosyal medya üzerinden ulaştığımız gençler, hem kendi serüvenlerini anlattı hem de sanata meraklı gençlere mesajlar verdi.

Aliye ÖZENCİ

Su balesi ve tiyatroyla yakından ilgilenen Naz Peker, kaç yaşında olursa olsun sanatın her zaman hayatında olmasını istiyor

“Sanat enerji ve mutluluk veriyor”

 

  Sanat bir tutku ağacıdır… İnsanoğlu, bu ağacın dallarında bulunan farklı farklı meyvelerinden tattıkça kendini daha iyi keşfedip, mutlu oluyor...

   Genç yetenek Naz Peker de bu ağacın meyvesinden beslenerek, başarıdan başarıya koşuyor. Kuzey Kıbrıs TED Koleji sekizinci sınıf öğrencisi olan Peker’in okulda en çok sevdiği ders Fransızca. Su balesi ve tiyatro ise en büyük tutkusu.

   Küçük yaşta tiyatro ve oyunculuğa merak salan Peker, ilk sahne deneyimini okulda edindi, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda da eğitimler almaya devam ediyor.

   Peker, “Kaç yaşıma gelirsem geleyim sanatın her zaman hayatımda olmasını istiyorum” diyerek, bugüne kadar aldığı tiyatro, seramik, resim, piyano eğitiminin hayatına büyük katkılar sağladığını vurguladı.  

   Sanatın insanların hayatında her zaman olması gerektiğini ve sanatla gelişen, büyüyen bizlerin dünyaya farklı bakış açıları getireceğini düşündüğünü belirtti.

   Bugün enerjik ve mutlu olmasının en büyük nedeninin tiyatro olduğunu söyleyen Peker, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu eğitmeni İzel Seylani’nin bu mutlulukta büyük rolü olduğunu ifade ederek teşekkür etti.

“Sanatın katkıları çok büyük…”

   Peker, ilkokul yıllarında tanımaya başladığı tiyatroyu, LBT Gençlik Tiyatrosu’nda (11-14 yaş) katıldığı eğitimlerle daha çok benimsediğini söyleyerek tiyatronun hayatındaki yerini, tanımını ve bu konudaki hayallerini anlattı:

   “Ben kaç yaşıma gelirsem geleyim sanatın her zaman hayatımda olmasını istiyorum. Bu sadece tiyatro ile sınırlı değil. Daha önce aldığım resim, piyano, seramik derslerinin ilerleyen zamanlar da hayatıma çok büyük katkısı olabileceğine inanıyorum.

   Sanatın insanların hayatında her zaman olması gerek. Çünkü, sanatla gelişen ve büyüyen bizlerin dünyaya farklı bakış açıları getireceğini düşünüyorum. Bu nedenle hepsini gelecekte de devam ettirmeyi hedefliyorum. Özellikle de tiyatro sanatını profesyonel bir şekilde ilerletmek istiyorum. Umarım dilediğim gibi olur”.

Elimdeki patatesler

   Gelecek için güzel hedefleri olan genç yetenek Peker, ilk sahne deneyimini ilkokulda yaşadı, İzel Seylani’nin yönettiği oyunlarda rol aldı.

   Peker, ilkokul beşinci sınıfta sahnede yaşadığı ve unutamadığı anısını da paylaştı:

   “Survivor yapıyorduk ve ben Acun olmuştum. Filmin sonunda bütün yarışmacılara hamburger ve cips veriyordum. O gün de çok uzun süre prova yaptığımız için bir şey yiyememiştim. Bu yüzden herkes selam verip kaçtıktan sonra ben sahnenin kenarında duran bütün patatesleri elime doldurup öyle çıkmıştım ve bunu herkes görmüştü”.

   Tiyatronun hayatına birçok şey kattığını her cümlesinde vurgulayan Peker, “Sanırım bana kattığı en önemli şey özgüven” diyerek anlatmaya devam etti:

   “İlk başladığım zamanlarda sahneye çıkmadan önce çok stres olurdum ve öğretmenim dışında kimseye doğaçlama oyunculuk yapamazdım. Hep utanırdım. Ama tiyatro bana gerçekten özgüven kattı. Bu sayede artık yargılanmaktan eskisi kadar korkmuyorum, sahnede daha rahatım. İzel Hoca’nın pozitif enerjisi, kendimi daha mutlu hissetmeme neden oluyor. Özellikle de tiyatrodan çıktığımda, sanki güzel bir haber almış gibi seviniyorum…”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75