“Sanat, ruhumu besliyor”

banner37

Genç Yetenekler-35

“Sanat, ruhumu besliyor”
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ

Ülkemizde kendini sanatın çeşitli alanlarında geliştiren birçok genç yeteneğimiz var. Küçük yaşlardan sanata merak salan bu gençlerimiz, aldıkları eğitimlerle, kendi çabalarıyla yeteneklerini geliştirerek bugün önemli başarılara imza attı. KIBRIS, sizlere adı bir yerlerde saklı kalmış “Genç Yeteneklerimizi” tanıtıyor. Yazar ve tiyatrocu İzel Seylani’nin yardımıyla sosyal medya üzerinden ulaştığımız gençler, hem kendi serüvenlerini anlattı hem de sanata meraklı gençlere mesajlar verdi.

Doğa Arifoğlu, bale yapıyor, dansla ilgileniyor ve tiyatro eğitimleri alıyor

Sanat, ruhumu besliyor”

   Doğa Arifoğlu, henüz kreşe gittiği dönemlerde tiyatroyla tanıştı…

   Topluluk karşısında sahneye çıkarak, küçük yaşta özgüven kazanan Arifoğlu, ilkokul, ortaokul ve lisede de tiyatro yapmaya devam etti.

   20 Temmuz Fen Lisesi öğrencisi olan Arifoğlu, 2011’den beridir bale yapıyor ve bu yıl da hip hop türünde dansla ilgilenmeye başladı.

   Arifoğlu, “Tiyatro sevdam kreşte başladı… Ama asıl sevdiğimi anladığım zaman, halamın oyunlarında yer aldığım dönemdi. İlk gerçek gösterimi o zaman yapmıştım. Görev aldığım okul gösterilerinden sonra, bu alanda kendimi geliştirmeye karar verdim” diyerek Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na katıldığını belirtti.

   “Sanat insanın kendi benliğini tanımaya yardımcı olan bir araçtır” diyen Arifoğlu, şöyle devam etti:

   “Benim için sanat hobi değil, ruhumu besleyen bir gıda… Sanattan uzak olduğumu düşünemiyorum. Bu sevda ilerleyen yıllarda tutkuya dönüşeceğine inanıyorum.

   Tiyatro sürecinin bana kattığı en önemli özellik insanlara karşı olan davranışlarım.

   Gerçekten hiç karşılaşmadığın insanlarla bir araya gelip onlara içinizi dökmek, onlara güvenmek ve onlarında size güvenmesi için bir şeyler paylaşmanız çok güzel bir duygu.

   Ben tiyatroya başlamasaydım bir insana nasıl yaklaşmam gerektiğini, onunla nasıl konuşmam gerektiğini bilemiyor durumda olabilirdim. Gerçekten tiyatro benim için bambaşka bir şey bütün dünyadan kopabileceğim bir mutluluk gibi adeta.”

   Arifoğlu unutmadığı bir anısını, “Ortaokulda tiyatro grubu ile ‘Yaz Tiyatrosu’ adlı bir oyun sahneledik. Devekuşu Kabare'nin bazı bölümlerini alıp oyunlaştırdık. Bu benim ilk ayakta alkış aldığım oyundu. Çok duygulanmıştım perde kapanınca havalara sektiğimi hatırlıyorum” ifadeleriyle anlatarak, yıllar geçse de bu oyunun hayatında hep farklı bir yeri olacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75