Sanata meraklı

banner37

Feyzi Derat, resim çiziyor, heykel yapıyor, su kabaklarına şekiller veriyor

Sanata meraklı
banner90
banner8

Gülten Özyakup SEZGİN

Resim, seramik, heykel ve çakıl taşlarından sanat eserleri üreten Feyzi Derat, son bir yıldır da dekoratif amaçlı su kabaklarına şekil veriyor.

banner134
Hobi olarak yaptığı avize ve abajurların tasarımını kendi yapan Derat, su kabağı bulmada sıkıntı çektiği için yetiştiriciliğini de yapmaya karar verdi.

Derat’ın el becerisi küçük yaşlarda ortaya çıktı. Derat, eğitim hayatı boyunca resimle ilgili fazla bilgisi olmamasına rağmen oldukça yetenekliydi.  Derat, “Lefke malum uzak bir bölge çoğu zaman resim öğretmeni olmadı. Öğretmen kolejinde biraz kendimizi yetiştirdik. Emekli olduktan sonra Girne’de Güvence isminde bir okul açtım. Oradaki resim öğretmenimiz Şenol Özdevrim çok yetenekli bir arkadaşımdı. Onun teşviki ve yönlendirmesiyle bu işe başladım. Elimi ayağımı eğitimden çektikten sonra tamamen sanata yöneldim” dedi.

Resim, seramik, heykel, çakıl taşlarıyla ve su kabağından çalışmalar yaptığını belirten Derat, Esentepe Belediyesi’ne yaptığı heykelin altı buçuk metre boyunda olduğunu söyledi. Feyzi Derat, yaklaşık 12 yıl önce Karaağaca taşınınca burada atölye açtığını ardından Esentepe’de bir art galeriyi hizmete koyduğunu söyledi. Halkın fazla ilgisi olmaması nedeniyle galeriyi kapatmak zorunda kaldıklarını ifade eden Derat, şu an evinin altındaki atölyesinde çalıştığını belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75