Sanatla iç içe bir hayat diliyorum

banner37

​​​​​​​Hayal Önsoy… Tiyatroya 6 yıl önce Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’nun açtığı kurslarda başladı ve şimdi tek bir hayali var:

banner87
Sanatla iç içe bir  hayat diliyorum
banner90
banner99

Ülkemizde kendini sanatın çeşitli alanlarında geliştiren birçok genç yeteneğimiz var. Küçük yaşlardan sanata merak salan bu gençlerimiz, aldıkları eğitimlerle, kendi çabalarıyla yeteneklerini geliştirerek bugün önemli başarılara imza attı. KIBRIS, sizlere adı bir yerlerde saklı kalmış “Genç Yeteneklerimizi” tanıtıyor. Yazar ve tiyatrocu İzel Seylani’nin yardımıyla sosyal medya üzerinden ulaştığımız gençler, hem kendi serüvenlerini anlattı hem de sanata meraklı gençlere mesajlar verdi.

Aliye ÖZENCİ

   Hayal Önsoy… 13 yaşında. Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji’nde eğitim alıyor. Derslerinde başarılı olan Önsoy, sosyal aktivite olarak tiyatroyla uğraşıyor.

   Beyarmudu Belediyesi’nin 2014’te kurduğu Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’nun açılması ve çocuk kurslarının başlaması kendisine büyük bir değişim ve heyecan kattı.

   Tiyatroyla 7 yaşındayken tanışan Önsoy, her geçen yıl tiyatroya olan sevgisinin arttığını vurguladı.      

   Önsoy’un, ilerleyen dönemlerdeki hedefi, “sanatla iç içe ve sanatta, tiyatro da kendini geliştirerek, ilerlemek” olduğunu söyledi.

   Hayal Önsoy, hayatına büyük bir heyecan ve mutluluk katan tiyatroyla tanışma hikayesini şöyle anlattı:

   “Tiyatroya olan ilgim 6 yıl önce başladı. O dönem 7 yaşındaydım. Bu büyük bir değişim ve heyecan anlamına geliyordu benim için.

   Sanırım köy halkı için aynı anlama gelmiyordu! Katılım çok azdı. Buna rağmen kurslar çok eğlenceli geçiyordu. Fakat kısa bir süre sonra kurslar kapanmıştı.

   Ne büyük şanstır ki, büyüklerin ekibinden çocuk oyuncuya ihtiyaç duyulmuş, beni çağırmışlardı... İşte benim tiyatro ile aramdaki ilişki böyle başladı”.

   Önsay, bir anısını da bizlerle paylaştı:

   “Yıllardır sahne alıyorum ve şüphesiz birçok anım oldu. Kimi güldürdü, kimi üzdü, kimi de korkuttu. Sanırım benim unutamayacağım en büyük anım; sahneye çıkmadan önce sahnede kullanacağım çantayı kaybetmemdi, kötü bir anı fakat yine ekip olarak bir çözüm bulmuştuk.

   Beni hem sosyal, hem kültürel anlamda geliştiriyor, yeni insanları, yeni kültürleri tanıyorum”.

   Önsay, sanatın, tiyatronun hayatının her döneminde olacağına inandığını vurguladı.

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75