banner6

Şarap bir kez daha Kıbrıslıları buluşturdu

banner37

Limasol Şarap Festivali 56’ncı kez 10 binlerce kişiyi ağırladı

Şarap bir kez daha Kıbrıslıları buluşturdu
banner150

banner150

banner99

Murat OBENLER

Kıbrıs’ın en önemli ürünlerinden üzümden üretilen başta şarap olmak üzere envai çeşit ürün, 1961 yılından itibaren Kıbrıslıların yaşamında gelenek haline Limasol Şarap Festivali’nde sergilendi.

“Kıbrıs’ın Şarap Başkenti” olarak da ün kazanan Limasol Şehrindeki Belediye Bahçesi’nde yer alan, Şarap Tanrısı Dionisos ve Aşk ile Güzellik Tanrıçası Afrodit’e adamış Şarap Festivali, özellikle Baf ve Limasol bölgesinde üretilen üzümlerden yapılmış şarapların tanıtıldığı önemli bir vitrin olarak 31 Ağustos-9 Eylül tarihlerinde yapıldı.

Şarap yapımının canlandırdığı, 20’nin üzerinde firmanın ürettiği şarapların yanı sıra gumandarga, zivaniya, köfter, sucuk, paluze gibi üzüm hammaddesinden yapılan ürünlerin tanıtım ve satışının yapıldığı festival başta Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler olmak üzere adada yaşayan 5 kıtadan insanları bir araya getirdi.

Kıbrıs’ın kültüründe önemli bir yer tutan üzüm, bağcılık ve şarap yapımı kültürü bir kez daha Limasol’da bir alanda buluşurken festivale katılan 10 binler müzikler, konserler ve çeşitli gösteriler eşliğinde festival alanının farklı yerlerinde kurulan şarap çeşmelerinde kana kana şarap doldurup içti.

Dünyaya pazarlanan Kıbrıs şarabı 11 gün boyunca Limasol Belediye Bahçesi’nde kurulan şarap çeşmelerinden aktı.

Cyprus Mail’de yer alan habere göre, festivale katılan Kıbrıslı Türkler ilk olarak Limasol Belediyesi’ne giderek, Belediye Başkanı Nicos Nicolaides ile görüştü. “Bu tarz temaslar büyük önem taşıyor” diyen Nicolaides, bunun Kıbrıs’ta olması gereken havayı yarattığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104