Savaş yıllarında unutulmayanlar

İsmail Bozkurt, “Zirköy’den Mermertepe’ye Kıbrıs’ta Direniş ve Mücahitlik Yılları” adlı yeni kitabında 1955-1968 yıllarında yaşanan acıları, mücadeleyi ve her şeye rağmen devam eden hayatı anlatıyor

Savaş yıllarında unutulmayanlar
  • 18 Şubat 2018, Pazar 13:11

Aliye ÖZENCİ

Yazar ve siyaset adamı İsmail Bozkurt, 1955 -1968 yılları arasında yaşadığı anılarını “Zirköy’den Mermertepe’ye Kıbrıs’ta Direniş ve Mücahitlik Yılları (1 Nisan 1955-1968 Baharı)” adlı kitabında anlattı.


Savaş yıllarına tanıklık eden Bozkurt, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) içindeki direniş ve mücahitlik yıllarını, halkın yaşadığı zorlukları ve o dönemlerdeki sosyal-kültürel olaylara da kitabında yer verdi.


Kitapta, savaş yılları olmasına rağmen devam eden bir hayat olduğu vurgusu yapan Bozkurt, eğitim, sağlık, siyaset, sanat gibi yaşam kaynaklarının da silah sesleri arasında nasıl sürdüğünü anlattı.


 İsmail Bozkurt, 1940 yılında Larnaka doğdu. 1959’da Ankara’da bir yerleşim yeri olan Zirköy’de TMT’li olarak askeri eğitim aldı. Kitabında Zirköy’ü direnişçilik ve mücahitlik simgesi olarak anlatan Bozkurt, mücahitlik görevini yaptığı Geçitkale/Köfünye-Boğaziçi/Aytotro arasındaki Mermertepe’yi 21 Aralık 1963 sonrasının simgesi olarak tanımlıyor.


Bozkurt, Zirköy’e ‘yer altı’, Mermertepe’ye de ‘yer üstünün’ simgesi diyerek, kitabına bu ismi verdi.


1970 yılında kaleme almaya başladığı ve birkaç yıl içerisinde bitirmeyi planladığı kitabını, yaşanan sıkıtılar nedeniyle ertelemek zorunda kaldı.


Anılarını kaleme alacağı 5 ciltlik dizinin ilk kitabı olan “Zirköy’den Mermertepe’ye”, 1 Nisan 1955-1968 dönemini kapsıyor.  Dizinin diğer kitapları ise, “Çocukluk ve İlk Gençlik Anıları (1940- 21 Aralık 1963)”, “Direniş ve Mücahitlik Anıları (1 Nisan 1955-1968 Baharı), “Politika Anıları I (1968-1983)”,  “Politika Anıları II (1983-1993)”, “Kültür, Edebiyat, Sanat Anıları (1993-)” olacak.

 

 “Toplumsal belleğe yapılan bir katkı”

 


İsmail Bozkurt, “Yoğun bir yaşamım oldu ve bu yaşamda Kıbrıs Türk Halkı’nın yakın tarihine tanıklık ettim. Tanıklığın ötesinde dönüm noktalarında bulundum” diyor.


Son kitabı olan “Zirkök’ten Mermertepe’ye” kitabında da Bozkurt, 1 Nisan 1963’te başlayan EOKA terörünü, bu teröre karşı başlayan direnişi, TMT’nin kuruluşunu, 21 Aralık 1963’te Akritas Planı’nı gereği başlayan Rum saldırılarını, 15 Kasım 1967’te Geçitkale/Köfünye -Boğaziçi/Aytotro köylerine yapılan saldırıyı, bir bütün olarak 21 Aralık 1963-20 Temmuz 1974 arası direnişi ile 20 Temmuz 1974 tarihlerinde yaşadıklarını kaleme aldı.


Kitapta, 20 yıllık aktif politika yaşamına, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Federe Devleti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yaşananlara da yer veren Bozkurt, Kıbrıs Türk kültürü ve edebiyatındaki aktif çalışmalarını da kitapta anlattı. Bozkurt, Kıbrıs Türk halkı için önemli olan bu tarihi olayları kaleme almasındaki sebebi ise şöyle anlatıyor:


“Bütün bu yaşadıklarımı yazmayı, halkıma karşı bir yükümlülük olarak değerlendirdim. Bunu yaparken her kitabın, özellikle de her anı/yaşam öyküsü kitabının toplumsal belleğe yapılan bir katkı olduğunu düşündüm”. 

 

İyi ve kötü

 


İsmail Bozkurt, şöyle diyor:


“İnsanın insanî zaafları olması çok doğal! Gücünü, yetkisini ya da görevini kötüye kullanarak ‘kötü’ iş yapanlar; ‘iyi’ değil ‘kötü’ yönleriyle, bilinçli ya da bilinçsizce, küçük ya da büyük, basit ya da ciddi yanlış icraat ve hatalar yapanlar her zaman, yerel yönetimden devlete, sivil toplum kuruluşundan sendikaya her makam ve örgütte oldu.


TMT’de de oldu elbet! TMT söz konusu olunca, bu bağlamda yaşanan kötü örnekleri genelleştirip TMT’nin kurumsallaşmış yüzü gibi gösterenler var. Bu, yurtseverlik ve ulusçuluk duygusu ve inancıyla çalışan, çarpışan, inanılması güç sorunlarla boğuşan; yurdu, ulusu, insanı için ölümü göze alarak inançla, özveriyle, azimle, istençle ‘aş, iş, eş’ gereksinmelerine aldırmadan ‘kelle koltukta’ çalışan/çarpışan nice yiğit direnişçiyi aşağılamak anlamına gelir. Üstelik işin özünde, Kıbrıs Türkü’nün, özellikle 1963-1974 arasında, çok namüsait koşullarda, inanılması zor, destansı bir direniş göstermesi var ve bu destansı direniş gereği gibi, boyutuyla orantılı olarak yazılmadı”.


Bozkurt, özeleştiri yapmaktan çekinmeden “Zirköy’den Mermertepe’ye” kitabında, tüm içtenliğiyle yaşadığı tanıklık ettiği ne varsa, iyisiyle kötüsüyle kağıda döktü:


“Kendime bir şey saklamadım, özdenetim ya da sansür uygulamadım. Gerektiğinde eleştirel bir dil de kullandım. Hiçbir grup, kurum, hareket, düşünce, ideoloji, eğilim ya da tüzel ve özel kişiyi hedef almadım. Ne de birilerini destekleme ya da yüceltme düşüncem oldu. Bir şey saklamadan, kendime özdenetim ya da sansür uygulamadan iyisiyle kötüsüyle yaşadığım ya da tanıklık ettiğim her şeyi yazdım. Kitabımda okuyucuyu bütün bunlar bekliyor”.

 

Savaş yıllarıydı ama sanat yaşamı sürüyordu

 


“Zerköy’den Mermetepe’ye” kitabında savaş yılları dışında kültürel, sosyal ve ekonomik yaşama da yer verildi. 1963’de Geçitkale/Köfünye bölgesinde insanların sosyalleşmesini sağlayan tek eğlencenin sinema olduğunu belirtiyor İsmail Bozkurt…


Çocukluk yıllarında tiyatroyla ilgilenmeye başlayan Bozkurt, lisede sahneye çıkar, hatta bir oyunu kendi yazıp sahneler. Bozkurt, o döneme ait bir anısını ise şöyle anlatıyor:


“Dönem İngiliz Sömürge Yönetimi’ydi. Sansür vardı. Üç perdelik oyunun iki perdesini oynayıp üçüncü perdeye hazırlanırken, sömürge polisi sahneyi basıp oyunun devam etmesini engelledi. Tutuklanmaktan, büyüklerin araya girmesiyle kurtulduk”.


1964-1968 yılları arasında mücahit komutanı olarak Geçitkale/Köfünye’de görevine devam eden Bozkurt, savaşın ve yokluğun sürdüğü 1964 Eylül ortasında, kendi yönetmenliğinde Mehmet Irmak’ın “İsimsiz Kahramanlar’ adlı oyununu bölge halkıyla buluşturdu.

 

Unutulmayan anı


 


İsmail Bozkurt, kitabında kendisi için çok önemli olan, anlatırken bile yüzünde yeniden tebessüm ve mutluluk oluşturan anısını, o anı yeniden yaşar gibi şöyle paylaşıyor:


“15 Kasım 1967 gecesi…  Zamanın BM Barış Gücü Komutan Vekili İngiliz generali Micheal Harbottle, sonradan yazdığı anılarında, bize saldıran Rum-Yunan  güçlerinin ‘çok daha üstün adam gücü ve silah üstünlüğünden’ söz eder ve ‘yol silindiri ile bir cevizi kırma niteliğinde bir kuvvetin kullanıldığını’ söyler.

Bu çok üstün Rum-Yunan silahlı güçlerine direndik ama sonuçta köye girmeleri an meselesiydi. Mücahitlere başlarının çaresine bakmaları söylendi.


Yapılacak işlerden biri teslim olmaktı. Nitekim birçok mücahit teslim oldu. Ben teslim olmayı asla düşünmedim. Eşim ve çocuğumun da teslim olmasını istemiyordum. Önce karımı ve çocuğumu öldürüp son kurşunu beynime sıkmanın en iyisi olacağına karar verdim. Sonra çocuğumun yaşaması, bunun için annesinin yanında olması gerektiğini düşünerek karım ve çocuğumu sinemada toplanan kalabalığın arasına götürdüm ve karımla vedalaştım. Son kurşuna kadar savaşacak, son kurşunu kendime sıkacaktım.


  Şehit olduğunu sandığım bir mücahit arkadaşımla (Turgut Sunalp) karşılaşmam hayatımı kurtardı. Köyden çıkmaya çalışmamızı önerdi. Öyle de yaptık. Çok sayıda başka mücahit gibi, köyden çıkmayı başarıp en yakın Türk köyüne Alaniçi/Klavya’ya ulaşabildik”.
 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık