Selanik'te Altın İskender 'Ray & Liz' filmine gitti

banner37

Sıkıntılı aile, çatışmalı ilişkiler ve zarar gören çocukları konu alan İngiliz draması en iyi film seçildi.

Selanik'te Altın İskender  'Ray & Liz' filmine gitti

Murat OBENLER/Selanik

Bu yıl 59. kez düzenlenen Selanik Uluslararası Film Festivali, ödüllerin de dağıtıldığı kapanış töreniyle son buldu.

Ünlü Olimpion Tiyatrosu’nda yer alan kapanışta usta yönetmen Theo Angelopulos adına verilen Altın İskender En İyi Film Ödülü’nü “Ray & Liz” filmiyle İngiliz yönetmen Richard Billingham kazandı.

Sıkıntılı bir aile, anne-baba arasındaki çatışmalı ebeveyn ilişkileri ve bu sağlıksız ilişkiden zarar gören çocukları konu İngiliz draması 59.TIFF’in en iyi filmi seçildi. Devlet, hükümet ve yerel yöneticilerin de izlediği ve ödülleri takdim ettiği gecede Türkiye ve Kıbrıs’tan sinemacılar da ödüller kazandı.

Kıbrıs’tan “Smuggling Hendrix” ve

“Pause”, Türkiye’den “Kelebekler”

Kıbrıs’tan Ana Yarışma bölümünde Marios Piperides’in yönettiği “Smuggling Hendrix”, Özel Mansiyon Ödülü’nü alırken, yarışma dışındaki filmlerden yönetmen Tonia Mishiali’nin “Pause” filmi ERT Ödülü ile ulusal daldaki Fipresci Ödülü’nün sahibi oldu.

Bu yıl Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil eden ve birçok ödül kazanan Tolga Karaçelik’in yönettiği “Kelebekler” filmi Selanik’ten de eli boş dönmedi. Seyirci tarafından beğenildiği görülen film bunu ödüllere de yansıttı ve gösterildiği Balkan Survey bölümünde Seyirci Ödülü’ne ulaştı.

Agora’da da ödüller verildi

Türkiye’den Berrak Çolak’ın yönetmenliğini, Engin Palabıyık’ın yapımcılığını üstlendiği “Everything In Its Right Place” Agora’daki 14. Crossroads Ortak Yapım Formu’nun “MFI Script 2 Film Workshops” Ödülü’nü kazanırken Solis Film Yapım’dan yapımcı Müge Özen de Thessaloniki EAVE Marketing Workshop Scholarship’e hak kazandı

ÖDÜLLER

Seyirci Ödülü:

- Refuge II: The Ice Path (Yön: Christos Nikolerıs) (Ulusal Yarışma)

- The Guilty (Yön: Gustav Möller) (Uluslararası Yarışma)

- Kelebekler (Yönt: Tolga Karaçelik) (Balkan Survey)

- A Twelve-Year Night (Yönt: Álvaro Brechner) (Open Horizons Böl.)

-Wift (TV’de ve Sinemada Kadın) Ödülü: Touch Me Not (Yönt: Adina Pintillie )

-The Mermaid Ödülü (LGBTQI temalı film): Socrates

 

Gençlik Ödülü:

-En İyi Film: The Right Pocket of The Robe (Yönt: Yiannis v. Lapatas)

-Özel ödül: Scopophilia (Yönt: Dimitris Tsakaleas, Ilektra Aggeletopoulou)

-Yunanistan Film Merkezi Ödülü: The Waiter (Yönt: Steve Krikris)

-En İyi Lokasyon Yönetimi Ödülü: Dimitris Halkiadakis (The Waiter)

-ERT Ödülü: Refuge II: The Ice Path (yönt: Christos Nikoleris) ve Pause (yönt: Tonia Mishiali)

-Yunan Meclisi TV Kanalı İnsan Hakları Ödülü: Manta Ray

-Yunan Film Merkezi Ödülü: Still River (yönt: Angelos Frantzis)

 

Fipresci Ödülü:

-Sofia (yönt: Meryem Benm'barek) (Uluslararası Yarışma)

- Pause (yönt: Tonia Mishiali), (Ulusal Yarışma)

 

Sanal Gerçeklik Film Yarışması

-En İyi Film Ödülü: Battlescar (yönt: Nico Casavecchia&Μartin Allais)

 

Uluslararası Yarışma

-Özel Mansiyon Ödülü: Smuggling Hendrix (Yönt: Marios Piperides) ve Socrates (yönt: Alex Moratto)

-En İyi Sanatsal Başarı Ödülü: Nawarophaat Rungphiboonsophit (Manta Ray)

-En İyi Kadın Oyuncu: Aenne Schwarz (Alles Ist Gut / All Good) ve Marisha Triantafyllidou (Her Job)

-En İyi Erkek Oyuncu: Jakob Cedergrenden (The Guilty)

-En İyi Yönetmen Ödülü: Manta Ray (Yönt: Phuttıpong Aroonpheng)

-Gümüş İskender Jüri Özel Ödülü: Alles Ist Gut/All Good (yönt: Εva Trobisch)

-Altın İskender En İyi Film Ödülü: Ray & Liz (Yönt: Richard Billingham)

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER