Senfoni Orkestrası 2017'nin ilk konserini yarın gerçekleştiriyor

banner37

Cumhurbaşkanlığı Senfonu Orkestrası, 2017’nin ilk konserini yarın  YDÜ AKKM’de saat 20:00’de gerçekleştirecek.

Senfoni Orkestrası 2017'nin ilk konserini yarın gerçekleştiriyor
banner99

Şef Ali Hoca yönetiminde ve Ayşe Karaoğlan’ın solistliğindeki konserde Mozart’ın 5 numaralı Keman Konçertosu (La Majör Kv.219) ve Ali Hoca’nın dünya  ilk kez CSO tarafından gerçekleştirilecek olan Kıbrıs Kapriçyosu isimli eserleri icra edilecek.

banner134
1775 yılında dünyaca ünlü besteci Mozart tarafından yazılan ve 5 numaralı Keman Konçertosu “Türk” olarak da bilinmektedir. Yavaş-hızlı yapısında olan eserin “Türk” olarak da nitelendirmesi üçüncü bölümünde ard arada gelen  kollenyo’nun (collegno) kontrbas ve çelloda kullanılması sırasında kromatik bir dizilimin çalınması nedeniyledir. Osmanlı’nın Viyana kapılarına dayandığı ve Osmanlı’nın kendi yaşam tarzı içerisinde ata binmeleri ve eserin ilgili bölümünde atların çıkardığı sesler betimlenmiştir.

Ali Hoca’nın Ocak 2017’de tamamladığı ve CSO tarafından ilk kez dünya prömiyerine çıkacak olan “Kıbrıs Kapriçyosu” isimli eserde Kıbrıs ezgi, ritim ve makamlarından faydalanıp kendi düşünce ve anlayışı doğrultusunda yeni temalar üretmiş ve bunları işlemiştir. Eserde ayrıca sevgi, acı, hüzün, neşe iç içedir. Canlı bir müzik anlamını taşıyan “Kapriçiyo” daha ziyade senfonilerden daha kısa ve serbest formlardaki motiflerin duyulduğu eserlere verilen addır.

Konser halka açık ve ücretsiz olacak. 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75