Severek yapılan her iş mutlaka başarıya ulaşır

banner37

Genç müzisyen Servet Aksaray, müziğe yeni başlayan herkesin seçimlerini kendi isteğine göre yapmasının önemini vurguladı:

Severek yapılan her iş mutlaka başarıya ulaşır
banner87

Serkan SOYALAN

Ülkemiz müziğinin genç ismi Servet Aksaray’la müzik sevdasını konuştuk. Çok küçük yaşlarda eline kemanını alıp, müzik yapmaya başlayan Aksaray, sanatın ülkemizde her geçen gün daha da geliştiğini düşünüyor.

Aksaray, müziğe yeni başlayan herkesin bu işi kendi isteği, kendi seçtiği müzik aleti ve alanla ilgili olduğundan emin olmayı öneriyor. “Severek yapılan her iş mutlaka başarıya ulaşır” diyen Aksaray, bir şart belirtiyor: Süre sınırı olmadan çok çalışmak.

Keman virtüözü olmak onun amacı. Bu amaç için de yoluna ilk hocası Mustafa Fegan’la başlayıp daha sonra İstanbul ve İtalya’da Cihat Aşkın’la devam etti. İki yıldır da Nicolas Constantinou, Dina Savvidou ve Janna Sargerson gibi isimlerden eğitim alıyor.

1998 doğumlu olan Aksaray, Levent College’den mezun olduktan sonra, Güney Kıbrıs’ta, University of Nicosia’da genel müzik ve branşı olan keman performans eğitimi aldı. Şu an üniversitede ikinci yılını tamamladı.

 

KIBRIS: Müziğe ne zaman başladınız?

AKSARAY: Müziğe 8 yaşımda tamamen kendi tercihimle keman eğitimi alarak başladım. O günden beri de eğitim almaya devam etmekteyim. Üniversitede keman performans eğitimime ilaveten piyano ve ses eğitimi de ekledim.

 

KIBRIS: Size göre müziğin felsefesi nedir?

AKSARAY: Bence müziğin temel felsefesi her eserin kendine özgü olan duygusunu yaşama ve yaşarken aynı duyguyu dinleyenlere aktarma söylemidir.

 

KIBRIS: Ülkemiz sanatının gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKSARAY: Ülkemizde sanat, her alanda büyük ilerlemeler göstermektedir. Gerek sanatçılar, gerek sanatseverler olarak kalite artarken ve bu kaliteye ilgi her geçen gün büyüyor. Tabii ki küçük toplum olmamızın olumsuzluklarını da yaşamaktayız. Ancak son yıllarda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, belediyeler ve bazı özel kurum ve kuruluşlara ait orkestraların kurulması ve faal olarak konserler vermesi de ülkemizde bu alanda gelişmenin bir göstermesidir.

 

KIBRIS: Severek dinlediğiniz ve “örnek aldım” diyebildiğiniz isimleri saymanızı istesek, kimleri söylersiniz?

AKSARAY: Günlük hayatımda klasik müzik dinleyen birisiyim. Özellikle Tomaso Albinoni ve Ludwig van Beethoven gibi bestecilerin eserlerini dinlemekten hoşlanırım. Bu güne kadar müzik eğitimimde bana destek veren hocalarımı örnek alırım.

Halkımızı da, adamızdaki müziği her geçen gün daha da geliştirmeye çalışan orkestralarımızın konserlerini dinlemeye davet ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER