Seyircinin kahkahası, beni sahnede motive ediyor

banner37

Genç Yetenekler-13

banner87
Seyircinin kahkahası, beni sahnede motive ediyor
banner90
banner99

Aliye ÖZENCİ

Ülkemizde kendini sanatın çeşitli alanlarında geliştiren birçok genç yeteneğimiz var. Küçük yaşlardan sanata merak salan bu gençlerimiz, aldıkları eğitimlerle, kendi çabalarıyla yeteneklerini geliştirerek bugün önemli başarılara imza attı. KIBRIS, sizlere adı bir yerlerde saklı kalmış “Genç Yeteneklerimizi” tanıtıyor. Yazar ve tiyatrocu İzel Seylani’nin yardımıyla sosyal medya üzerinden ulaştığımız gençler, hem kendi serüvenlerini anlattı hem de sanata meraklı gençlere mesajlar verdi.

********************************

Ferihan İnce, ilk tiyatro sahnesinde duyduğu heyecan ve mutluluğu, hayatının her evresinde hissedebilmek ve iyi bir oyuncu olabilmek için eğitimler alıyor

Seyircinin kahkahası, beni  sahnede motive ediyor

   Ferihan İnce’nin tiyatro hikayesi, amatör olan tiyatro grubunun sahnelediği ve kendisinin de bu oyunda küçük bir rol almasıyla başladı.

   Bu oyunda, içindeki tiyatro sevgisini ve yeteneğini keşfeden İnce, öğretmenlerinin teşvik etmesiyle, okul müsamerelerinde ve tiyatro gruplarında görevler üstlendi.

   İnce, okuldaki ilk sahne deneyiminde yaşadığı heyecanı ve finaldeki alkış seslerinin kendisine verdiği mutluluğu daha çok hissetmek için, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun gençlik grubuna yazıldı ve çalışmalarına burada devam etmekte.

   İnce, “Sahnedeyken canlandırdığım karakterlerin enerjisi ve karakteristik özellikleri, değişik duygular deneyimlememe katkı sağlıyor” dedi.

   Sahnedeki motivasyonunun sebebi ise, seyircinin verdiği tepkiler ve kahkahalar olduğunu belirten İnce, Yakın Doğu Koleji’nin Dr. Suat Günsel burslusu öğrencilerinden. İnce,“Akademik başarımın paralelinde tiyatroya olan ilgimin ve sevgimin hayatımın sonuna kadar devam edeceğine inanıyorum. Tiyatronun yanı sıra şiir ve yazın alanlarında da çalışmalarım var. Sanatın her alanının, ruhun gıdası olduğunu düşünerek sanatsal çalışmalarıma ileriki hayatımda da mutlaka yer vereceğim” dedi.

   İnce, tiyatroyla ilgili bir anısını ise şöyle anlattı:

 “Okulumun English Drama kulübünün sahneye koyduğu “Matilda” oyunundaki Miss Trunchbull rolüm ile ilgilidir. Bu rolde canlandırdığım aksi ve acımasız okul yöneticisi karakterinden sonra okulda herkes bana Miss Trunchbull diye seslenmeye başladı. Oyunun ilk sahnesinde yaşadığım heyecanı ve finalindeki alkışlardan aldığım hazzı ömrüm boyunca unutmayacağım.

   Tiyatro gruplarında yer almaya başladıktan sonra, disiplin, ekip ruhu, titiz çalışma gibi kavramların önemini bir kez daha anlamış oldum.

   Yardımcı olarak görev aldığım tiyatro festivallerinde, alanında isim yapmış birçok değerli sanatçıyı tanıma fırsatı buldum. Onlardan ve hocalarımdan birçok öğreti ve kazanımlarım oldu. Yine tiyatro sayesinde kazandığım birçok arkadaşım da var”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75