banner6

Şiir severlere; “Âlem-i Hayâl”

banner37

Burhan Acar, “Şahsıma Münhasır”, “Kendi Halinde” isimli şiir kitaplarına üçüncüyü de ekledi

Şiir severlere; “Âlem-i Hayâl”
banner8

Aliye ÖZENCİ


Burhan Acar’ın, 2019’da “Şahsıma Münhasır”, 2020’de “Kendi Halinde” ve nisan ayının ilk günlerinde ise “Âlem-i Hayâl” isimli üçüncü şiir kitabı çıktı.


Kapak tasarımı ve mizanpajı Acar’a ait olan 94 sayfalık şiir kitabı, Türkiye’de başlık Yayınları Grubu tarafından yayımlandı.


“Âlem-i Hayâl”, e-kitap olarak Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi olan Hiperkitap üyelerine de erişime açıldı. 


Acar’ın “Âlem-i Hayâl” kitabında, daha önce yayımlanan kitaplarından farklı olarak belli bir konuya yoğunlaşmadan her konuda yazılmış ve okuyucunun beğenerek okuyacağı 135 adet şiir yer alıyor.

Burhan Acar, kimdir?

Burhan Acar, 6 Mart 1981’de İstanbul’da doğdu. Eğitim ve çalışma hayatının büyük bir bölümünde doğduğu şehirde geçirdi. Lisans eğitimini, Sosyoloji ve Kamu yönetimi bölümleri olmak üzere iki ayrı alanda, lisansüstü eğitimini ise; Girne Amerikan Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında tamamladı. 2016 yılından beri Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nde Kütüphane Müdürü, Uzaktan Eğitim Uygulamaları Sorumlusu ve Öğretim Elemanı olarak görev yapmakta. Evli ve koyu bir Beşiktaş taraftarı olan acar, “Âlem-i Hayâl” kitabını anlattı.

“Sonsuzluk…”

“Benim için aklınıza gelen, gelmeyen her şey esin kaynağıdır” diyen Burhan Acar, “Âlem-i Hayâl”deki şiirlerini, “Şahsıma Münhasır” ve “Kendi Halinde” yer alan şiirlerinden farklı olarak belli bir konu üzerinde yoğunlaşmadan kaleme aldığını belirtti.


Acar, “Her konuya değindim. Bu şiirlerin tamamı aşk şiirleridir, özlem şiirleridir ya da doğa şiirleridir diyemem. Okuyucular bu farkı kitaplarımda göreceklerdir” dedi.


Acar, “Âlem-i Hayâl” isminin nereden geldiğini ise şöyle açıklıyor:


“Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nde görev yaptığım kütüphanenin adı, Tarihi Osmanlı Kütüphanesi. Bir yandan akademik çalışmalarıma devam ederken, eğitim hayatıma da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı lisans programında devam ediyorum. Kitabın isminin oluşumunda bu durumların etkisi var diyebilirim. Âlem-i Hayâl, Osmanlıca bir terim ve Türkçe anlamı; Hayal Alemi. Hayal Alemi ise bana göre; ucu bucağı olmayan, anlatılamayacak kadar büyük bir sonsuzluğun ta kendisi”.

Yazın hayatı…

Ahmet Selçuk İlkan, İbrahim Sadri, Yusuf Hayaloğlu, Yılmaz Erdoğan, Ceyhun Yılmaz ve Melon Şapka gibi değerli isimlerin hayatında ayrı bir yeri olduğunu belirten Burhan Acar, “2018 yılından beri akademik kitaplar ve yazılar dışında kitap okumuyorum. Roman, hikaye, şiir ve benzeri türlerde o kadar çok fazla kitap okudum ki; açıkçası hem kapasite olarak doluyum, hem vaktim yok, hem de okuyucularla buluşmasını istediğim yazıp bitirmem gereken kitaplarım var” şeklinde konuşarak yazın hayatının nasıl başladığını anlattı.


Burhan Acar, devam ediyor;


“Cep telefonu ve internet ile daha tanışmadığımız yıllarda; bayramlarda ve özel günlerde yakınlarımıza tebrik kartı atar, askerde olan büyüklerimize de mektup gönderirdik. El yazım güzel olduğu için yazı yazma görevi benimdi.

Çocukken evimizden (hala gerçi öyle) babama eşantiyon ve hediye olarak verilen ajanda, kalem, takvim vb. şeyler hiç eksik olmazdı. Ajandalarla birlikte günlük yazma serüvenim başlamıştı.

Türkiye’de özel radyoların yayına başladığı 90’lı yıllardı. O dönemlerde sadece televizyon ve radyo vardı. Ben daha çok radyo dinlemeyi severdim. Daha çok akşamüstü yapılan şiir programlarını dinlerdim. Bazen kasete kayıt yapar, tekrar dinler ve notlar alırdım.

İlk şiirlerimi de lise yıllarında yazmaya başladım. O yıllar şair olacağım, şiirlerimi kitap haline getirip dünyaya duyuracağım gibi bir düşüncem ya da hayalim olmamıştı”.

2016’da Kıbrıs Amerikan Üniversitesi kütüphanesinde çalışmaya başlayan ve doğru yerde olduğunu hisseden Acar, bu dünyaya kalıcı bir eser bırakmanın zamanı gelmiştir diyerek, 2018 Temmuz ayında şiirleri kitaplaştırma kararı vererek 2019’da ilk şiir kitabını yayımladı. Ardından da ikinci ve üçüncü şiir kitaplarını okuyucuyla buluşturdu.  Geçtiğimiz şubat ayında, “Öğretmenlerin Denetim Anlayışına Yönelik Tutum ve Düşüncelerinin Değerlendirilmesi” adlı bilimsel çalışması tamamlayarak araştırmacılarla paylaştı.

“…mutlaka yazın”

Kitabın satış başarısı yayınevinin reklam ve tanıtım politikasıyla ilgili bir konu olduğunu belirten Acar, “Benim için başarı; kitabın yazılıp, ISBN numarasının alınarak, basım aşamasının tamamlanmasının ardından benim elime ulaşmasıdır. Kısacası, kitabımın bir kimliğe kavuşması benim için yeterlidir. Ben okuyuculara bir şekilde şiirlerimi ve kitaplarımı ulaştırıyorum. En güzeli ise; onlar için şiir yazıyorum ve kitaplarımı isteyenlere ücretsiz olarak hediye ediyorum” dedi.


Burhan Acar, “Âlem-i Hayâl” kitabını okur gözüyle şöyle değerlendiriyor:


“Kitabın adı ve kapak fotoğrafı size, şiir bu kitabın içinde diyor. Giriş muhteşem. “Bedenimize değil; ruhumuza dokunabilecek insanlar lazım bize” diyor. Mesaj gayet açık ve net. Hayatında hiç şiir okumamış insanlar için büyük bir şans, şiirin ne olduğunu bilenler için ise; farklı bir heyecan. Kapanış da giriş kadar etkileyici. Her kitap da yazar okuyucuya yazması için sayfa ayırmaz. Arka kapak şiiri ve düş kapanı ise; Sizi, siz istemeseniz de yakalıyor ve kitabın içine çekiyor. Ve büyük buluşma, “Şiir anlatılmıyor, hissediliyor””.


Okumayı ve üretmeyi seven Acar, daha önce okumadığı ve benzer bir konuya değinilmeyen birbirinden farklı

dört tane roman taslağının bulunduğunu ve akademik çalışmalarından fırsat buldukça yazmaya çalıştığını da belirtti.


Acar, “Kimsenin okumayacağını bilseniz bile, yazdıklarınızı hiç kimse ile paylaşmayacak olsanız bile mutlaka yazın. Belki de ihtiyacınız olan tek şey budur. Yazmak” diyor…

“Âlem-i Hayâl” Kitabından Bir Şiir

Âlem-i Hayâl

Her şey akışında devam ederken

banner134

Sımsıkı sarılmışız hayata

Yarın ne olacağından haberimiz yok

Yaşıyoruz büyük umutlarla

Bir düş kapanı gibi ömrümüz

Hayâl âleminde rüyalarda

Bugünü yaşıyoruz biz

Düşlediğimiz yarınlarda

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104