Sinekkuşu İstanbul'dan Lefkoşa'ya uçtu

banner37

38. İFF Uluslararası Yarışma’nın en iyisi 17. Kıbrıs Film Günleri’ne konuk oluyor

Sinekkuşu İstanbul'dan Lefkoşa'ya uçtu

Murat OBENLER

Geçtiğimiz günlerde sona eren 38. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma’da “En İyi Film” seçilen Bora Kim’in yönettiği Sinekkuşu( House of Hummingbird) bu kez de Güney Kıbrıs’ta devam eden 17. Kıbrıs Film Günleri Uluslararası Festivali’ne konuk oluyor.

Geçtiğimiz yılki Busan Film Festivali’nin Yeni Akımlar Yarışması’nda NETPAC Ödülü ve İzleyici Ödülü’nün yanı sıra bu yılki Berlinale’de Generations 14+ bölümünün büyük ödülünü kazanan Güney Kore filmi Çarşamba gecesi Lefkoşa’da Zena Palas ve dün gece Limasol’da Rialto Tiyatrosu’nda seyirciyle buluştu. Her iki gösterim de sinemaseverler tarafından ilgiyle izlenirken yönetmen Bora Kim de gösterim sonrasında soruları yanıtladı. Ji-hu Park, Sae-byuk Kim, Seung-yeon Lee, In-gi Jeong’un başrollerini paylaştığı 138 dakikalık film sıkıntılı bir aile ortamında büyümeye çalışan 14 yaşındaki Eunhee’nin bir sinekkuşu gibi etrafındaki çeşitli kişilerde sevgiyi arayışını yansıtırken dönemin Güney Kore’sinin toplumsal yapısına, eğitim ve aile ilişkilerine farklı bir yaklaşım getiriyor.

Ödüllü kısa film yönetmeni Bora Kim’in bu ilk uzun metrajlı filmi, eleştirmenlerce “yeni ve büyük bir yeteneği müjdeleyen, heyecan verici bir film” olarak övülüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER