banner6

Sinema dünyası küçük Çek kentinde buluşacak

banner37

Aktör Affleck ve aktris Thurman da 52.Karlovy Vary’de olacak

Sinema dünyası küçük Çek kentinde buluşacak
banner90
banner99

Murat OBENLER

Avrupa kıtasının en saygın film festivalleri arasında yer alan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali bu yıl 52.kez Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesindeki güzel turizm kenti Karlovy Vary’de gerçekleşecek. 30 Haziran- 08 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek festival dünyanın dört bir yanından sinemacıları buluştururken dünyaca ünlü isimler de Onur Ödülü/ Sinemaya Katkı Ödülü almak için bu küçük şehre gelecek. Ana yarışmada yer alan 12 filmin 8’inin dünya prömiyerini Karlovy Vary’de yapacağı festivalde “Batının Doğusu” ve Belgesel Yarışmaları da yer alacak. Festival 30 Haziran gecesi Termal Otel Büyük Salon’da gösterilecek yönetmen Michael Showalter’in alışılmadık romantic komedisi “The Big Sick” ile açılacak.

Loach,Affleck ve Thurman Onur Ödülü alacak

Bu yıl sinemaya farklı şekilde hizmet veren önemli isimleri ödüllendirecek festivalde dünya sinemasına yaptığı üstün sanatsal katkılardan dolayı Akademi ödüllü aktör Casey Affleck, dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Ken Loach ve onun uzun dönemli senarist dostu/ takım arkadaşı Paul Laverty, ünlü oyuncu/müzisyen Jeremy Renner, Altın Küre ödüllü aktris/ yapımcı Uma Thurman, bir çok unutulmaz filmin müziklerine imza atmış ünlü müzik bestecisi James Newton Howard, Onur Ödülleri olan Kristan Küre’nin sahibi olacak. Çek sinemasına katkılarından dolayı ise Çek senarist/yönetmen Václav Vorlíček'e Onur Ödülü takdim edilecek.
Türkiye’den toplam 3 film yarışacak

Yaşamını Kıbrıs’ta sürdüren senarist-yönetmen Orhan Eskiköy'ün yazıp yönettiği "Taş" ve Onur Saylak'ın "Daha" filmi ile Bülent Öztürk'ün yönettiği "Mavi Sessizlik Karlovy Film Festivali'nde dünya prömiyeri yapacak.

Ana Yarışmada Türkiye’yi Saylak’ın “Daha”sı temsil ediyor

Ünlü oyuncu Onur Saylak’ın kısa metrajlı ‘Orman’ın ardından çektiği ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Daha’ Ana Yarışma’da yer alacak. Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve  Ahmet Mümtaz Taylan, Hayat Van Eck, Tuba Büyüküstün ile Uğur Aslan’ın rol aldığı dram türündeki film, göçmenleri Avrupa’ya kaçıran bir baba ile oğlun çalkantılı yaşamına odaklanıyor.

Eskiköy’ün “Taş”ı ve Öztürk'ün "Mavi Sessizlik"i da yarışmada

“İki Dil, Bir Bavul”, “Babamın Sesi”, “Başgan” filmlerinin ödüllü yönetmeni Orhan Eskiköy’ün yönettiği, başarılı oyuncular Jale Arıkan ile Muhammet Uzuner'in başrollerini üstlendiği  son filmi “Taş”, İstanbul ve Ankara Film Festivalleri’nde gösterildikten sonra Karlovy Vary'de “East of West-Batının Doğusu Ödülü” için yarışacak.  Eskiköy’ün tek başına yönettiği  ilk kurmaca filmi de olan“Taş”, çocukların bir anda ortadan kaybolduğu ıssız bir dağ köyünde geçiyor ve 20 yıl sonra köye gelen bir gencin yarattığı gizemin peşine düşüyor.Bu bölümdeki diğer film ise başrolünde Teoman Kumbaracıbaşı’nın bulunduğu, Belçika’da yaşayan yönetmen Bülent Öztürk’ün travmalı bir askere odaklanan yapımı “Mavi Sessizlik”.

Ana Yarışmada Gürcü yönetmen George Ovashvili’nin yeni filmi “Khibula” , 2014’de hayatını kaybeden ve eşi tarafından tamamlanan Polonyalı yönetmen Krzysztof Krauze’nin Ruanda katliamını konu alan filmi “Birds Are Singing in Kigali”, Rus yönetmen Boris Khlebnikov’un yeni draması “Arrhythmia”, Václav Kadrnka’nın uzun Ortaçağ yolculuğunu anlatan filmi “Little Crusader”, Peter Bebjak’ın gerilim-korkusu “The Line”, Amerikan romantik komedisi “Keep the Change”, ilk filmler “Ralang Road”  ve “Cakemaker” da Kristal Küre için yarışacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104