banner6

Sinema dünyası, rotayı İstanbul'a çevirdi

banner37

36. İstanbul Film Festivali’nde 21 bölümde toplam 203 film gösterilecek

Sinema dünyası, rotayı İstanbul'a çevirdi
banner151 banner143

Murat OBENLER

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-15 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 36. İstanbul Film Festivali (İFF), dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşiflere ve gizli hazinelere 186 uzun metrajlı, 17 kısa filmden oluşan zengin programını takipçilerine sunacak.

Sir Ian McKellen, onur ödülü alacak

11 gün boyunca, 21 bölümde, 61 ülkeden, 207 yönetmenin toplam 203 filminin gösteriminin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler ve özel etkinliklerin yapılacağı festivalde, sinemayla dolu günler yaşanacak.


Festival kapsamında Gods and Monsters, Yüzüklerin Efendisi serisi ve X-Men filmlerindeki rolleriyle akıllara kazınan, sinemanın en sevilen oyuncularından Sir Ian McKellen da İFF’in Onur Ödülü’nü almak üzere, British Council işbirliğiyle festivalin konuğu olacak.


Düzenlenen basın toplantısıyla sloganı “Kaldır Kafanı” olan festival programı ve etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgileri aktaran İFF Direktörü Kerem Ayan, gerek yarışmalar gerekse yarışma dışı gösterim/etkinlikleriyle çok zengin bir festival programı hazırladıklarını belirtti.

 

Dünya sinemasından en iyi örnekler festivalde

 


Festival kapsamında Olivier Assayas’ın Cannes’da En İyi Yönetmen Ödüllü son filmi “Personal Shopper”; avangart sinemanın en tanınmış isimlerinden, 87 yaşındaki Şili asıllı Fransız yönetmen Alejandro Jodorowsky’nin son filmi “Endless Poetry”; Avusturya toplumunun en karanlık noktalarını günışığına çıkaran sıra dışı sinemacı Ulrich Seidl’ın son filmi “Safari”; Ben Wheatley’den modern bir 70’ler filmi “Free Fire”; David Lynch’in en çok tartışılan ve en az anlaşılan ve festival kapsamında 4K restore kopyasıyla gösterilecek olan “Mulholland Drive”; Stuart Staples yönetmenliğinde bir Tindersticks Projesi “Minute Bodies: The Intimate World of F. Percy Smith”; Rumba’yla kalpleri fetheden komedi ikilisi Fiona Gordon ve Dominique Abel’den Paris güzellemesi “Lost in Paris” ve çok daha fazlası izleyiciyle buluşacak.

 

Ülkemizden, Yönetmen Eskiköy ve oyuncu Ergüçlü yarışmada

 


8 Nisan’da başlayacak yarışmalı bölümde ise Uluslararası ve Ulusal Altın Lale, FACE Sinemada İnsan Hakları, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında filmler seyircilerin karşısına çıkacak. Bu yıl Ulusal Altın Lale Yarışması’nda Buğra Gülsoy- Serhat Teoman ikilisinin yönettiği ve ülkemizin başarılı oyuncularından Hazar Ergüçlü’nün de rol aldığı “Mahalle” ile ülkemizde yaşamını sürdüren senarist-yönetmen Orhan Eskiköy’ün yeni film “Taş” da yer alacak.

 

Uluslararası Yarışma

-Bu Ülke Bizim (Yönt: Lucas Belvaux)

-Benim Mutlu Ailem (Yönt: Nana Ekvtimishvili, SimonGros 

-Duvarlar Arasında (Yönt: Maysaloun Hamoud )

-Elleri Olmayan Kız (Yönt: Sébastien Laudenbach)

-Cinsler (Yönt: Bruce McDonald)

-Lady Macbeth (Yönt: William Oldroyd )

-Zer (Yönt: Kazım Öz )Türkiye-Almanya

-Ornitolog (Yönt: João Pedro Rodrigues)

-Manifesto (Yönt: Julian Rosefeldt)

- ‘93 Yazı (Yönt: Carla Simon )

-Ev (Yönt: Fien Troch)

-Kasting (Yönt: Nicolas Wackerbarth)

-Hayvanlar  (Yönt: Greg Zglinski)

 

Ulusal Altın Lale Yarışması

-Taş (Yönt: Orhan Eskiköy)

-İşe Yarar Bir Şey (Yönt: Pelin Esmer)

-Mahalle (Yönt: Buğra Gülsoy, Serhat Teoman)

-Bütün Saadetler Mümkündür (Yönt:Selman Kılıçaslan)

-Zer (Yönt: Kazım Öz)

-Kaygı (Yönt:Ceylan Özgün Özçelik)

-Mavi Sessizlik (Yönt: Bülent Öztürk )

-Sarı Sıcak (Yönt: Fikret Reyhan)

-Murtaza (Yönt: Özgür Sevimli)

-Martı (Yönt: Erkan Tunç)

-Tereddüt (Yönt: Yeşim Ustaoğlu)

-Kırık Kalpler Bankası (Yönt: Onur Ünlü)

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 13:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104