Sinemanın ‘Altın İskender’ macerası başlıyor

Dünya sinemasının kalbi kasım ayında 59’uncu kez Selanik’te atacak

Sinemanın ‘Altın İskender’  macerası başlıyor
  • 30 Ekim 2018, Salı 9:43

Murat OBENLER
Bu yıl 1-11 Kasım tarihleri arasında 59’uncusu yapılacak ve dünyanın üst düzey festivalleri arasında yer alan Selanik Uluslararası Film Festivali için sayılı günler kaldı.

Bu yıl tarih boyunca çok sayıda sanatçıya ilham veren klasik sanat teması Caritas Romana referans alınarak yapılan 15 filmlik seçkinin yarışacağı Uluslararası Yarışma Bölümü’nde Altın ve Gümüş İskender ödülleri için büyük çekişme yaşanacak.

1 Kasım gecesi ünlü Olimpion Tiyatrosu’ndaki konuşmalar ve Japonya’dan Hirokazu Kore-Eda’nın “Shoplifters” filmiyle açılacak festival 11 Kasım gecesi ödül töreni ve Lukas Dhont’un Holanda-Belçika yapımı “Girl” filmiyle kapanacak.

75. Venedik Film Festivali’nin en iyi filmi ödülünü kazanan Alfonso Cuarón’un “Roma” filmi de özel bir gösterimle Selanik’te seyircinin karşısına çıkacak.
Festivalin klasikleri arasında Balkan Survey ve Agora bölümlerinin de yer aldığı festivalde 15 Yunanlı genç sanatçının Uluslararası Yarışma’da yer alan 15 filmi izledikten sonra 15 özgün çalışma yaratacağı ve bu çalışmaların sergileneceği Caritas Romana sergisi de bu yılki yeniliklerden biri olarak öne çıkıyor. Memleketin kuir sinemasına özel bir alan açan geniş kapsamlı bölümü festivalin en çok ilgi görecek kısımlarından biri olacak.
 

Kıbrıs’tan 4 yapım festivalde

Bu yıl aralarında 12 filmin Yunanistan dışından ve 3 filmin de Yunan sinemasından yapımların yer aldığı Uluslararası Yarışma’da Kıbrıs’ın güneyinden Marios Piperides’in yönettiği Smuggling Hendrix de ilk film kategorisinde yarışacak.

Güney komşularımızın toplam 4 filmle yer aldığı festivalde Beyond Borders bölümünde Pause (yön.: Tonia Mishiali), Sunrise in Kimmeria (yön.: Simon Farmakas) ve İkinci Film bölümünde ise Chinatown – The Three Shelters (yön.: Aliki Danezi Knutsen) festival seyircisiyle buluşacak.
 

Festivalde komşu Türkiye’den isimler de var
 

Balkan Survey kapsamında festivale Kelebekler filmiyle katılan Tolga Karaçelik ve Sibel'le uluslararası alanda başarılı olan Çağla Zencirci/Guillaume Giovanetti ikilisi konuk olurken aynı bölümün kısaları listesinde Enes Yurdaün'ün Splinter filmi de yer alıyor. Selanik'in Locarno Film Festivali ile oluşturduğu işbirliği kapsamındaki geliştirme programına katılacak olanlar arasında ise Sinema TV'den Duygu Cömert var.

Agora Film Market kapsamında Crossroads jürisinin ödül vereceği projeler arasında yönetmenliği Berrak Çolak'a ait Everything In It's Right Place de var. Agora Works in Progress’de ise Ercan Kesal'ın The Candidate adlı filmi jüri değerlendirmesi sonucunda destek arayan yapımlar arasına girdi.
Festivalde Yunan sineması hakkında güncel bir bakış edinmek üzere 20'si uzun, 34'ü kısa olmak üzere 50’nin üzerinde Yunanistan yapımı filmler festival seyircisinin karşısına çıkacak.
İspanyol sinemacı Jaime Rosales, Hollandalı yönetmen Nanouk Leopold ve Şilili görsel sanatçısı ve film yapımcısı Cristóbal León ile Joaquín Cociña bu yıl festivale katılacak, hem çeşitli işleri/eserlerini sunacak hem de tartışacak.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
6 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
7 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
8 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
9 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
10 TÜRK OCAĞI LİMASOL 11 5 2 4 8 17
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 11 2 1 8 -14 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık