Sinemanın kalbi Marmaris'te atacak

banner37

“Marmaris 4.Uluslararası Kısa Film Festivali’nde 43 film yarışacak

Sinemanın kalbi Marmaris'te atacak
banner90
banner99

Murat OBENLER

Bu yıl 9-14 Ekim arasında gerçekleştirilecek “Marmaris 4.Uluslararası Kısa Film Festivali”, Türkiye’den olduğu kadar Türkiye dışından sinemacıları ve kısa filmleri Marmaris’te buluşturacak.

Festival sayesinde, Marmaris’in uluslararası kimliğini ön plana çıkararak, dünya genelinde çok sayıda yönetmen, yapımcı, oyuncu ve sektörün önde gelen akademisyenlerine ev sahipliği yapacağını ve kentin alternatif turizmin öncüsü olma yolunda emin adımlarla yürüyerek sanat turizminin Türkiye’deki kalbi olacağını dile getiren Festival direktörü, sinema sanatçısı ve yönetmen Şeref Öztürk, Trondheim Norveç-Türk Derneği tarafından Marmaris Festivaliyle eşzamanlı olarak Norveç’te de gösterimler yapılacağını vurguladı.

Dünyadan bin 797 film başvurusunun yapıldığı festivalde bu yıl 170 film seçilerek, söz konusu  filmler arasından 43’ü Ulusal Film Yarışma programına katılmaya hak kazandı.

Göksel Arsoy ve Yusuf Sezgin’e sinema emek ödülü

banner134
Bu yıl oyuncu ve yazar Göksel Arsoy ve oyuncu Yusuf Sezgin’e sinema emek ödülü, sinema ve medya sektörüne büyük katkılar sağlayarak, pek çok sinemacı yetiştiren Prof. Bülent Özkam’a ise onur ödülü verilecek.

Armutalan Kültür Merkezi’ndeki festival etkinlikleri, Marmaris Sinemaları’nda ve Marmaris Belediyesi Kültür Sanat Evi’ndeki film gösterimleri,  halk plajı ve Netsel Marina AVM’de yer alacak açık hava gösterimleriyle festival ruhu tüm şehre yayılacak.

Festival bu yıl kültürel boyutuyla da öne çıkacak

Sinema sanatının ünlü isimlerinin yanı sıra, Türkiye’nin önde gelen önemli kültür insanları düzenlenecek olan panel, imza günleri ve atölyelerle Marmarisli sanatseverlerle buluşacak.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Kültür eski Bakanı Suat Çağlayan, Devlet Eski Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Sinema Eleştirmeni Atilla Dorsay, gazeteci yazar Merdan Yanardağ, gazeteci yazar Nida Yılmaz, oyuncu Göksel Arsoy, oyuncu Menderes Samancılar, sinema yazarı Banu Bozdemir, akademisyenler Murat Tırpan ve Serdar Kökçeoğlu gerçekleşecek panellerle sinemayı farklı boyutlarıyla ele alacak.

Festivalde ayrıca Klik Amsterdam Animasyon Film Festivali seçkisi ve Adana Uluslararası Film Festivali seçkisine de özel yer verilecek, Genç Kültür ve Cinekit Film Festivali işbirliği sonucu Marmaris’te yaşayan çocuklara ve gençlere animasyon atölyeleri düzenlenerek, bölge çocukları ve gençlerine animasyon yapma olanağı sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 10:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75