banner6

Sinemanın Selanik'te 58.buluşması

banner37

Sinemanın en yenileri 11 gün boyunca Selanik’ten geçecek

Sinemanın Selanik'te 58.buluşması
banner150 banner150 banner151 banner143

Balkanların en eski festivali olan Selanik Uluslararası Film Festivali(TIFF) 2-12 Kasım tarihleri arasında 58.kez gerçekleşiyor. Uluslararası Yarışma Bölümü’nün bu yıl Fransız sosyal felsefeci ve aktivist Simone Weil’in L’enraciment (Köklendirme /1949) adlı öncü, ufuklar açan kitabının içeriği çevresinde düzenlendiği festivalde Altın ve Gümüş İskender ödülleri için yarışacak 14 film Weil’in kitabının temasına göre seçildi. 

Yeni kültürün erk, güç üstüne değil adalet ve sevgi üstüne kurulmasını betimleyen ve Albert Camus ile T.S. Eliot’un övdüğü Weil’in mirası üzerine şekillenen Uluslararası Yarışma’da Beast (Michael Pearce/  İng.), Cargo (Gilles Coulier/ Belç.-Hollanda-Fr.), Closeness (Kantemir Balagov/Rusya), Life Guidance (Ruth Mader/ Avust.), Lucky (John Carroll Lynch/ ABD), No Date, No Signature (Vahid Jalilvand/ İran), Ravens (Jens Assur/ İsveç), The Dragon’s Defense (Natalia Santa/ Kolombiya), The Garden (Sonja Maria Kröner/ Alm.), Those Long Haired Nights (Gerardo Calagui/ Filipinler), Winter Brothers (Hlynur Palmason/ Dan-İzl.) filmleri yarışıyor. Yarışmadaki 3 Yunan filmi daha sonra duyurulacak.

Ildiko Enyedi ve Ida Lupino’ya saygı

58.TIFF 2 Kasım akşamı 18 yıl sonra yeniden setlere dönen çağdaş Avrupa sinemasının en iyi kadın yönetmenlerinden Macar Ildiko Enyedi’nin Berlin’in Altın Ayı ödülünü alan On Body and Soul filminin gösterimiyle başlayacak. Festivalde Enyedi’nin Simon the Magician (1999), Magic Hunter (1994) ve  “My Twentieth Century” adlı filmleri gösterilecek. Festival ayrıca İngiltere doğumlu olan ve 1995’te hayatını kaybeden aktris,yönetmen yazar ve yapımcı Ida Lupino da 3 filmiyle onurlandırıyor.

TIFF’nin yenisi: Sanal Gerçeklik Filmleri Yarışması

Bu yıl ilk kez düzenlenecek ve 10 filmin yarışacağı Sanal Gerçeklik yarışmasında en iyi sanal filme sponsorluğunu Sırbistan Film Merkezi’nin üstlendiği 3.000 Avro tutarında ödül verecek.

Alexander Payne yeniden Selanik’te

Yunan kökenli Amerikalı yönetmen Matt Damon’la Kristen Wiig’in oynadıkları yeni filmi Downsizing ile yeniden Selanik Film Festivali’ne katılıyor. Amerikalı yönetmen Alexander Payne ve Buğday (Semih Kaplanoğlu), Dolphin Man (Lefteris Haritos/ Yunanistan) filmlerinde oynayan Amerikalı- Fransız oyuncu Jean-Marc Barr festivalin konuğu olarak Selanik’e gelecekler.

Festivalin güçlü bölümü:Balkan Survey

Kısa ve uzun metraj kurmaca filmlerden oluşan Balkan Survey bu yıl da Balkanların en yeni filmlerini sinemaseverlerle buluşturacak. Türkiye’den Kazım Öz’ün “Zer” ve  Semih Kaplanoğlu’nun “Buğday”  filminin de aralarında olduğu 15 filmin gösterileceği festivalin en gözde bölümlerinden olan Baklan Survey, Kazım Öz, Hanna A.W. Slack, Igor Bezinović, Gjorce Stavreski  ve Andrei Creţulescu gibi sinemacıları da Selanik’te ağırlayacak.

Bu bölüm kapsamında ayrıca aralarında Metin Erksan’n 1964 yılı yapımı “Susuz Yaz” filminin de olduğu  11 filmlik  “From Words to Images: Balkan Literature and Cinema”- “Sözden Görüntüye: Balkan Edebiyatı ve Sinema”

33 filmlik Yunan Sineması

Aralarında 20 filmlik “İlk Film” ve 3 filmlik “Sınırların Ötesinde” ve 5 filmlik “İkinci Bir Gösterim” gibi alt bölümlerin de olduğu Yunan Sineması bölümü bu yıl yine Yunanistan sinemasına hak ettiği değeri verecek.

Kıbrıs’tan filmler de izleyeceğiz

Bu bölümde Kıbrıslı Rum yönetmen  Adonis Florides’in son filmi Rosemarie, Alexandros Avranas’ın Kıbrıs-Fr.-Yun. ortak yapımı “Love Me Not”, Christos Georgiou’nun  Happy Birthday” (Yun-Fr-Kıbrıs-Alm. Ortak yapımı) ve Michael Hapeshis’in kısa filmi “The Insignificant Life of Helen Pavli” de gösterilecek.  Agora Film Marketi ise çeşitli destekler/yardımlar/teşviklerle genç sinemacıları sektörün profesyonelleriyle buluşturacak. Parti,kitap sunumu, masterklas, konser,sergi ve yan etkinliklerle 58.TIFF festivalseverlere sinemayla dolu 11 gün yaşatacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 16:48
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110