Sinemanın Selanik'teki 59. kutlaması törenle başladı

banner37

Açılışta Japon Hirokazu Kore-Eda’nın “Shoplifters” filmi gösterildi

Sinemanın Selanik'teki 59. kutlaması törenle başladı

Murat OBENLER/SELANİK

Bu yıl 1-11 Kasım arasında 59’uncusu yapılan dünya sinemasının Selanik’teki buluşması Selanik Uluslararası Film Festivali, Olimpion Tiyatrosu’ndaki törenle başladı.

Hükümet yetkilileri/temsilcileri, Selanik Belediye Başkanı ve çok sayıda sinemacı ile sinemaseverin katıldığı törende, tanıtım filmi gösterildi ve dans performansı sahnelendi. Festival Direktörü Orestis Andreadakis ve Genel Direktör Elise Jalladeau’nun kısa sunumlarınan ardından festival, Japon Hirokazu Kore-Eda’nın Türkçe’ye “Arakçılar” olrak çevrilen “Shoplifters” filmiyle açıldı.

Kore-Eda’dan aile ortamında mutluluk-sevgi dersi

Toplumun dışladığı ve kendine özgü bir aile modeli yaratmış bir grup insanın düzenin çarklarına teslim olmadan yaşamaya çalıştığı mutluluk ve sevgi yumağı ilişkisini başarılı şekilde sinemaya aktarak Japon Hirokazu Kore-Eda, “Shoplifters” filminde toplumun aile kavramlarına, aile içi şiddet ve evlat üzerinden yaratılan mutlu aile tablolarına adeta çekiçle vuruyor. Duygusal yönü yüksek olan dramda yönetmen yavaş yavaş seyirciyi filmin duygusal yolculuğuna çekiyor ve seyirciler sona doğra gözyaşlarına hakim olamıyor.

253 film, birçok yarışma, sergi, konser, parti

Toplam 253 filmin gösterileceği festivalde, Balkan Survey ve Agora bölümleri, Yunan kuir sineması, İspanyol sinemacı Jaime Rosales, Hollandalı yönetmen Nanouk Leopold and Şilili görsel sanatçısı ve film yapımcısı Cristóbal León ve Joaquín Cociña’ın da aralarında bulunduğu 7 sanatçının tributleri yer alacak.

Bu yılki festival, tarih boyunca çok sayıda sanatçıya ilham veren klasik sanat teması Caritas Romana referans alınarak yapılan 15 filmlik seçkinin yarışacağı Uluslararası Yarışma Bölümü’nde Altın ve Gümüş İskender ödülleri için büyük çekişme yaşanacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER