banner6

'Sırsız Raku'

banner37

Türkiyeli sanatçı Şirin Koçak Özeskici, ülkemizdeki sanatseverlerle birlikte sır kullanmadan seramik yaptı

'Sırsız Raku'
banner99

Gülten Özyakup SEZGİN

Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği, Türkiyeli sanatçı Şirin Koçak Özeskici’yi ağırladı.


Özeskici’yle “Sırsız Raku” etkinliği düzenleyen dernek, birçok katılımcının el emeği ürünler yaratmasına da olanak sağladı.


 Kıbrıs İlim Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmalara, dernek üyeleri ve sanatseverler katılım gösterdi. İki gün süren etkinlikte yapılan çalışmalar, sergiyle beğeniye sunuldu.


Bulgaristan doğumlu olan Şirin Koçak Özeskici, “Farklı üniversitelerde çalışmalar yaptım. Yurt içinde ve yurt dışında çok fazla sayıda sergi, kongre, konferans, seminer ve sempozyumlara katıldım. Seramiği daha çok yaygınlaştırıp ilgiyi daha çok artırmayı amaçlıyoruz” dedi.


Özeskici, Kıbrıslıların sanata ilgisi olduğunu belirterek Kıbrıs’taki seramikçilerin çok fazla etkinlik yaptığını ve bu olaya ciddiyetle yaklaştığını söyledi.


“Sırsız Raku” etkinliğinden de söz eden Özeskici, bu yöntemin sanatçıların kişisel deneyleriyle gerçekleştirdikleri uygulamalar sonucunda sır kullanılmadan yapılan seramik pişirme şekli olduğunu belirtti.


Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği Başkanı Nergül Gezer Dündar da,  1999 yılından beri farklı etkinlikler düzenlediklerini ifade ederek “Amacımız Kuzey Kıbrıs seramik sanatı ve eğitimiyle ilgili amatör ve profesyonel seramik sanatçılarına katkı sağlamaktır” dedi.


Fotoğraflar: Johan DUCHATEAU

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 16:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104