Son sinemalar

banner37

banner87
Son sinemalar
banner90
banner99

Tuncer Hüseyin Bağışkan, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından çok ilgimi çeken iki fotoğraf paylaştı.

Bağışkan yazısında Lefkoşa’daki “Beyrut ve Taksim Sineması”ndan söz etti.

Bağışkan’ın paylaşımı şöyleydi:

“İlkin 1950’li yıllarda Arap asıllı Muhammet Enis tarafından ‘Beyrut Sineması’ adıyla Lefkoşa'ya inşa edilmişti. O yıllarda halk arasında genellikle ‘Arabuşağın Sineması’ adıyla bilinmekteydi. Söylendiğine göre buradaki ilk sinema şimdiki Macila Mobil Benzin İstasyonu’nun bulunduğu yere inşa edilmişti.

Musalla Burcu’na çıkan kişilerin gösterilen filmleri ücretsiz izlememeleri için perdesi Larda adıyla bilinen şimdiki Karayolları Dairesi’ne taraf yapılmıştı. Sinemaya girmek için biletçi odasından bilet satın alanlara bir zücaciye eşyası hediye olarak verilmekteydi.

Son sinema Komikebirli İbrahim Hayrettin Avcı tarafından Büyük Kaymaklılı bir Rum kadından kiralanarak oraya yazlık Taksim Sineması yapılır. Sinemayı kendisi çalıştırırken, büfeyi ise babası Hayrettin Efendi çalıştırmaktaydı. 1950-1962 yılları arasından sinemanın projeksiyon makinesi, bu işi hâlâ sürdüren Halil İnönü ve şu anda Londra’da olan kardeşi Reşat Hüseyin tarafından çalıştırılmaktaydı. Bu sinemanın ünlü güreşçilerimizden Mehmet Şemmedi, Ali Çerkez ve Nihat Aslan’ın müsabakalarına ev sahipliği yaptığı da halen anımsanmaktadır.

İlerleyen yıllarda yazlık sinemanın yanına İbrahim Hayrettin Avcı tarafından kışlık bir sinema ile bir pavyon yapılır. Bu sinemalar, Çağlayan mahallesindeki diğer yazlık sinemalar gibi 1980 yılında kapatılır. Sinemadan arta kalan inşaat kalıntıları ise 21 Ekim 2016 tarihinde tamamen yıkılır. Böylece Çağlayan bölgesinde çok uzun süre ayakta kalabilen son sinema da, daha önceki Kristal, İstanbul ve Halk sinemaları gibi tarihe karışmış olur”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75